Co by Marszałek powiedział, gdyby spojrzał na swą Ojczyznę - Polskę po 106 latach od jej Odrodzenia? Znając cięty język Piłsudskiego może lepiej nie wiedzieć.
A co my myślimy o swojej Niepodległości i o sobie samych? Czy doceniamy to, co posiadamy, a czego nie mogło doświadczać wiele pokoleń Polaków żyjących pod butem zaborców przez długie 123 lata?
„Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze – mówił Marszałek.
Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.
Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy - to też Jego słowa. Jakże proroczo brzmiące, a przecież nie mógł Naczelnik Państwa Polskiego przewidzieć, że współczesna historia Europy będzie przypominać tę sprzed stu lat.
Patriotyzm to nie puste słowo. To emocje, ale przede wszystkim to działanie, obywatelska postawa i wspólnota. Śpiewanie hymnu, poznawanie własnej historii, tradycji, zwyczajów przodków.
W naszej szkole Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczciliśmy 8 listopada. Było z patosem (hymn) , nostalgicznie, po żołniersku (pieśni legionowe), po żydowsku i po chłopsku (biesiada z wyśmienitymi potrawami kuchni żydowskiej i chłopskiej), tradycyjnie i wielokulturowo. Jednym słowem Świątecznie!
Nowa galeria Szkolne obchody Święta Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego