• VIII Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych”

     • VIII Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych” Galeria 1  Fotografie wykonała Elżbieta Paciorek

      VIII Gra Miejska "W Szeregach Niezłomnych" Galeria 2  Fotografie wykonała FOTO Jaskółka Izabela Zalewska

      W dniu 15 marca w hołdzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w naszej szkole  VIII Edycja Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”. Gra została przygotowana we współpracy z pracownią rekonstrukcji historycznej pod kierunkiem Jana Nałęcza z ZWPEK  – MDK  przy  ul. Brożka  1 a.

      Patronatem grę objął już po raz kolejny Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy oraz Instytut Pamięci Narodowej.

      Do rywalizacji przystąpiło 19 drużyn – (13 grup z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz 6 drużyn z liceów) z Woli i Bemowa. Dla uczestników gry zostało przygotowanych 7 stacji, w czasie których ocenie została poddana ich wiedza na temat działalności polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, umiejętności strzeleckie, udzielania I pomocy przedmedycznej, czytania mapy i dekodowania informacji oraz sprawność fizyczna młodzieży. Obsługę techniczną stacji zapewnili rekonstruktorzy oraz nauczyciele i uczniowie SPI nr 317.

      Fabułę gry osnuto wokół najważniejszych postaci środowiska tzw. II konspiracji tzn. wokół Danuty Sziedzikównej „Inki”, Witolda Pileckiego ps. „Witold”, Łukasza Cieplińskiego „Pług”, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora,  Zdzisława Badochy „Żelaznego” i Józefa Franczaka „Laka”. Patroni stacji w obawie o przyszłość ciągle malejących szeregów partyzantów, w wyniku obław organizowanych przez władze komunistyczne  (KBW wraz z NKWD) rozpoczynają rekrutację świeżych kadr. 

      W tym celu każda z grup wcieliła się w rolę oddziału, który musi przejść szkolenie medyczne i wojskowe oraz poznać podstawowe zasady konspiracji. W SPI nr 317 pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry pielęgniarek i ratownika medycznego wykonali zadania z zakresu I pomocy oraz zdobyli prowiant dla ukrywających się w lecie partyzantów. Następnie w sklepie z galanterią uczyli się rozpoznawać elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy z okresu II wojny światowej i lat 50, a także przenoszenia grypsów, a także byli świadkami rekonstrukcji aresztowania i przesłuchania Łukasza Cieplińskiego. W klasztorze podrabiali dokumenty umożliwiające podszywanie się pod służby UB , w lesie poznali tajniki życia obozowego partyzantów, przeszli szkolenie wojskowe- ze strzelania i rzutu granatem  i złożyli partyzancką przysięgę. Na każdej ze stacji otrzymali tajny gryps zawierający słowa Patrona stacji oraz dodatkowe informacje dotyczące jego życiorysu.  Na trasie gry poruszały się dodatkowo 2 pojazdy historyczne motocykl i gazik z  funkcjonariuszami  NKWD i KBW, którzy mieli za zadanie „przeszkadzać” uczestnikom w wykonaniu zadania. 

      Uczestnicy gry oddali hołd Żołnierzom Wyklętym poprzez złożenie zniczy na Łączce oraz wykonanie zadań na wzór ziemnych prac poszukiwawczych (dokumentacja i identyfikacja przedmiotów znajdowanych w trakcie prac ekshumacyjnych). Na cmentarzu Powązkowskim poszukiwali również kwater z grobami osób związanych z ówczesnym aparatem władzy odpowiedzialnych za zwalczanie środowiska partyzanckiego. 

      Zwieńczeniem rywalizacji było zwiedzanie naczepy tirowej, przygotowanej w ramach projektu Losy Bohaterów, w której umiejscowione było mobilne muzeum oferujące takie atrakcje jak: laserowa strzelnica, ekrany z hologramami Żołnierzy Wyklętych wykonywanie czapek rogatywek, rekonstrukcję pomieszczenia przesłuchań . Naczepę odwiedzili również mieszkańcy Dzielnicy Wola.

      Na wszystkich uczestników  w „sztabie generalnym” czyli w siedzibie naszej szkoły czekała ciepła grochówka z ciastem drożdżowym. Każdy z uczestników został również nagrodzony min. publikacjami i grami planszowymi ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej, sprzętem elektronicznym oraz gadżetami promującymi grę.  

      W imprezie uczestniczyło około 150 osób. W  tym roku pogoda znów nam sprzyjała, dlatego uczestnicy mogli w niezakłócony sposób uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.  

      Składamy ogromne podziękowania Burmistrzowi Dzielnicy Wola m. st. Warszawy oraz Instytutowi Pamięci Narodowej za ufundowanie nagród dla każdego uczestnika. Mamy nadzieję na kolejne jeszcze bardziej udane edycje we współpracy z naszymi Wspaniałymi Sponsorami, Partnerami i Rekonstruktorami .

      Koordynator Gry Miejskiej i nauczyciel historii Agnieszka Ostromęcka

     • 21 marca w naszej szkole

     • Samorządu Uczniowskiego informuje, iż 21 marca w naszej szkole jest Dniem bez plecaka.

      Aby rozjaśnić szkołę i powitać symbolicznie wiosnę, zachęcamy do ubrania się tego dnia w żywe, kolorowe stroje.

      Przypominamy, że 21 marca obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jako symbol różnicy i okazania akceptacji tych osób zachęcamy do ubrania się w dwie różne skarpety.

      Liczymy na zaangażowanie i kreatywność każdego z nas :) 

     • 14 marca - Dzień liczby π

     • Historia liczby Pi sięga starożytności. W czasach nowożytnych poznano liczbę Pi jeszcze dokładniej. Wiemy, że jest nieskończona i i w przybliżeniu wynosi- 3,14. Ciekawostką jest to, iż w pierwszych 31 cyfrach po przecinku PI nie ma zer. William Shanks uzyskał w swoich wyliczeniach 707 miejsc po przecinku, niestety popełnił błąd w swoich obliczeniach - ostatni 180 cyfr było źle naliczonych. Praca nad liczbą Pi zajęła Williamowi ponad 15 lat.

      Od 1988 roku 14 marca obchodzone jest święto liczby Pi.😊 Nasi uczniowie wykonali plakaty upamiętniające ten dzień oraz upiekli pyszne ciasta, ciasteczka ozdobione liczbą Pi 😊.

      Nauczyciele matematyki

     • Targi Szkół Średnich

     • 10 marca uczniowie klas ósmych udali się na Targi Szkół Średnich. To już kolejna edycja tego projektu. W hali znajdowały się stanowiska szkół średnich. Każdy z uczniów mógł porozmawiać z opiekunami stanowiska, wziąć ulotki.... Mamy nadzieję, że to wyjście pomogło niezdecydowanym uczniom w wyborze szkoły, a zdecydowanych utwierdziło w słuszności swojego wyboru. Jednocześnie w wydzielonej sali eksperci omówili egzamin ósmoklasisty, zwrócili uwagę jakich błędów unikać, a także kiedy warto uzyskać wgląd w pracę.

      Wychowawcy klas ósmych

     • Klasy 8 w Centrum Nauki Kopernik

     • W środę 8 marca uczniowie klas ósmych, wraz z opiekunami wybrali się do Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy zobaczyć tam robota Kopernika, który przybył do nas z Wielkiej Brytanii i odpowiadał nawet na najtrudniejsze pytania. Zaciekawił nas samochód przyszłości “Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion “. Zresztą znajduje się tutaj wiele ciekawych przedmiotów i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się do Planetarium, gdzie mogliśmy podziwiać gwiazdozbiór Oriona i gromadę gwiazd Plejady, a także wiele innych pięknych i jasnych gwiazd. Obejrzeliśmy film “Narodziny Ziemi”, z którego dowiedzieliśmy się jak powstała nasza planeta. Był to efektywnie spędzony czas.

      Uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami

     • Wspomnienia z balu karnawałowego dla najmłodszych

     • Nowa galeria Wspomnienia z balu karnawałowego dla najmłodszych została dodana do albumu fotograficznego

      9 lutego najmłodsi uczniowie naszej szkoły świętowali zakończenie pierwszego półrocza na balu karnawałowym. Było głośno, kolorowo i radośnie. Parkiet opanowały  księżniczki, żołnierze, strażacy, policjanci i różne gatunki zwierząt. Nie  brakowało też duchów, syren, piratów i innych postaci  z bajek. Widziano też wyjątkowo sympatyczną dynię, która jednak nie dała się schrupać.  Były konkursy, a także też słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawę poprowadziły uczennice klas siódmych z samorządu Szkolnego, którym bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc.

     • MAŁA OLIMPIADA MATEMATYCZNA

     • Uczniowie klas 3a i 3b wzięli udział w I etapie "Małej Olimpiadzie Matematycznej". Do następnego etapu zakwalifikowały się uczennice klasy 3a Karolina Sitarek i Liliana Żmudzińska. Kolejne zmagania matematyczne odbędą się 29 marca.  Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia w etapie dzielnicowym.

     • Aktywność Młodego Warszawiaka

     • Klasy 3 wzięły udział w programie „Aktywność Młodego Warszawiaka”. Działania merytoryczne i organizacyjne prowadzone były przy udziale pracowników i studentów Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Celem projektu było wdrożenie nawyku zdrowego stylu życia poprzez regularne podejmowanie aktywności fizycznej i promocję zdrowych zachowań żywieniowych. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w programie. Dzięki zwiększeniu świadomości znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia i jakości życia człowieka wiemy, jak powinniśmy dbać o siebie i będziemy się tą wiedzą dzielić z innymi.

     • SUPERPIERWSZAK 2023

     • 8 lutego 2023 odbył się I etap (szkolny) V Warszawskiego Konkursu dla klas pierwszych „SUPERPIERWSZAK 2023” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 69 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

      W etapie szkolnym wzięło udział 9 uczniów z klas pierwszych: Paweł Jedliński, Joasia Grędzińska, Oliwia Grędzińska, Zachariasz Ochała, Ivan Levchenko, Tymon Smętek, Yeva Rusakovich, Kalina Sapryk oraz Krysia Witczak.

      Uczniowie rozwiązywali test, zawierający zagadki, rebusy i zadania rysunkowe. W zadaniach tych oceniana była umiejętność logicznego i twórczego myślenia.

      Największą liczbę punktów zdobyli Tymon Smętek, Joasia Grędzińska oraz Krysia Witczak i to Oni będą reprezentowali naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu. Wszystkim dzieciom gratulujemy odwagi i trzymamy mocno kciuki za naszych laureatów.

     • Gra miejska "W szeregach Niezłomnych"

     • Zapraszamy do udziału w VIII Edycji Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych” organizowanej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

      Po 2 latach pandemii wznawiamy grę w wersji terenowej - na obszarze warszawskiej Woli.

      Tegoroczna edycja, której nieprzerwanie patronuje Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie odbędzie się w dniu 15 marca.

      Jest to data symboliczna.  Tego dnia 79 lat temu Rada Jedności Narodowej – organ Polskiego Państwa Podziemnego opublikowała odezwę O co walczy naród polski? W jej końcowych wersach RJN stwierdzała, że naród polski zjednoczony jest zarówno w walce z Niemcami, jak i Sowietami. Nie zgadza się na żadne ustępstwa terytorialne na wschodzie oraz przeciwstawia się wszelkim próbom narzucenia  mu wzorów rządzenia z ZSRR. Rzeczywistość po 1945 roku była jednak taka, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. W takich realiach  narodziło się podziemie niepodległościowe po II wojnie światowej, które szacuje się nawet na 180 000 partyzantów.

      Do udziału w grze zapraszamy trzyosobowe drużyny uczniów wraz z nauczycielami -opiekunami w dwóch kategoriach wiekowych: 7-8 klas szkół podstawowych  i uczniów szkół ponadpodstawowych. W przypadku bardzo dużej ilości zgłoszonych drużyn o kwalifikacji do udziału w grze decydować będzie  kolejność zgłoszeń i ilość zdobytych punktów w czasie rekrutacji. Ilość miejsc jest zatem ograniczona!

      Zadania w czasie gry związane będą z historią żołnierzy podziemia antykomunistycznego po  II wojnie światowej. Od uczestników oczekujemy w szczególności umiejętności współpracy w zespole, rozwiązywania zagadek, wykonywania zadań zręcznościowych, sprawnego komunikowania się i przemieszczania na trasie gry.

      Dla najlepszych drużyn, które zdobędą największą ilość punktów przewidujemy nagrody (miejsca 1-3 w dwóch kategoriach wiekowych) .

      Harmonogram rekrutacji:

      I etap – do 6 marca – zgłoszenia grup poprzez link                          

      https://forms.gle/HTLnzNbWykeqYWgq5 lub kod QR

      II etap – 7-13 marca wykonanie i odesłanie zadania przekazanego zgłoszonym drużynom przez Organizatora

      Szczegółowe informacje dotyczące gry znajdują się na plakatach, a następnie zostaną przekazane uczestnikom po otrzymaniu zgłoszenia.

      Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy,

      W imieniu wszystkich Organizatorów - Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego         

     • Cenne życie mam, więc pierwszą pomoc znam.

     • W czwartek - 02.02.2022 - odbył się 2 etap konkursu „Cenne życie mam, więc pierwszą pomoc znam”. Nasza szkołę reprezentował zespół w składzie: Aleksander Skoneczny, Gabriel Burzyński oraz Kamil Gągola. Chłopcy pomyślnie przeszli eliminacje powiatowe, dzięki czemu zakwalifikowali się do zmagań finałowych, które odbędą się w kwietniu.😊😊😊

      Małgorzata Niewoadomska - Filipiak

     • „Królowa śniegu"

     • Nowa galeria „Królowa śniegu" została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 13 stycznia klasy drugie odwiedziły Kinotekę w Pałacu Kultury i obejrzały spektakl pt. „Królowa śniegu”. Był to magiczny pokaz utalentowanych artystek, które malowały piaskiem sceny do czytanej baśni. Ten  pokaz to niesamowite przeżycie  dla wszystkich odbiorców. Po powrocie do szkoły uczniowie klasy 2a zainspirowani niezwykłym przedstawieniem, postanowili sami spróbować tej magii. Wykorzystali czarne kartki, sól i dłonie. Efekty zaskoczyły wszystkich.

     • Mikołajkowy Konkurs Recytatorski

     • Nowa galeria Mikołajkowy konkurs recytatorski została dodana do albumu fotograficznego

      6 grudnia, jak co roku od wielu lat, uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Mikołajkowy Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez panie ze szkolnej biblioteki.

      Po eliminacjach klasowych zgłosiło się do nas szesnaścioro uczestników z klas 0-4. Atmosfera jak zawsze była magiczna. Dzieci "sypały" pięknymi wierszami jak z ...worka Świętego Mikołaja. Jury miało doprawdy twardy orzech do zgryzienia, ale po burzliwych obradach wreszcie udało się nam wyłonić zwycięzców.

      22 grudnia, w dniu szkolnych jasełek i wigilii klasowych, naszym dzielnym recytatorom wręczyliśmy dyplomy i nagrody.

      Z wielką radością informujemy, że…

      • 1 miejsce zajęli ex aequo - Paweł Jedliński z klasy 1a oraz Marysia Soja i Tymek Smętek z klasy 1b
      • 2 miejsce  także ex aequo przypadło w udziale Leonowi Załuska z klasy 1a, Weronice Rzosińskiej z klasy 1b oraz Zosi Witkowskiej z klasy 2a
      • 3 miejscem podzielili się Szymon Kowalski i Michał Zych z klasy 2b

      Wyróżnienia otrzymali natomiast

      Yeva Rusakoviich z klasy 1b, Szymon Arndt z klasy 4a oraz Natalia Bukowińska z grupy 0a

      Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, uczestnikom bardzo dziękujemy a chętnych do przeżycia tych niezapomnianych wrażeń, zapraszamy do udziału w konkursie… już za rok!

      Ela Paciorek i Basia Wycech

     • Świąteczne spotkania w klasach młodszych

     • Nowa galeria Świąteczne spotkania została dodana do albumu fotograficznego

      „Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy, że każdy wszystko usłyszy:
      I sanie w obłokach mknące i gwiazdy na dach spadające,
      A wszędzie to ufne czekanie?
      Czekajmy – dziś cud się stanie”

      Okres Świąt Bożego Narodzenia, to okres szczególny -  to czas, w którym wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole i składamy sobie wzajemnie najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem.

      W tym roku, nasi najmłodsi uczniowie wyjątkowo niecierpliwie czekali na pierwsze, od czasów pandemii, Jasełka przygotowywane przez uczniów klas drugich. W prawdziwie świątecznym nastroju, składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie kolędowaliśmy. Pięknie udekorowane stoły i pyszności, przygotowane przez Rodziców, były idealnym uzupełnieniem tego dnia.