Aktualności
Pierwszy dzień wiosny
Liczba Pi
Czy wiecie, że Pi jest w przybliżeniu równe 3,1416 lub można je zaokrąglić do 3,14; jednak naukowcy i matematycy odkryli więcej niż 12 bilionów miejsc po przecinku liczby Pi. Jest to liczba niewymierna 😊 Co roku 14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Dzień ten, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina. My również obchodziliśmy dzisiaj Dzień Liczby Pi.
Uczniowie
Nowa galeria Liczba Pi została dodana do albumu fotograficznego
Przedstawienie teatralne „ Kapitan Ciekawość i Tajemnicza Wyspa”.
6 marca w naszej szkole najmłodsi uczniowie mieli okazję przenieść się w świat przygód dzięki wyjątkowemu przedstawieniu Teatru Kwatera „ Kapitan Ciekawość i Tajemnicza Wyspa”. Spektakl pełen humoru i niezapomnianych wrażeń zachwycił wszystkich obecnych. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy Kapitana, który wyruszył w podróż pełną zagadek i niespodzianek. Dzięki barwnym kostiumom, dynamicznej grze młodzi widzowie nie tylko świetnie się bawili, ale także uczyli się wartości takich jak odwaga, przyjaźń i ciekawość świata. Dziękujemy artystom za to magiczne widowisko, a naszym uczniom za aktywny udział i entuzjazm.
Nowa galeria Przedstawienie teatralne „ Kapitan Ciekawość i Tajemnicza Wyspa”. została dodana do albumu fotograficznego
X Jubileuszowa Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych” - relacja
X Jubileuszowa Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych” w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego oraz w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
W dniu 4 marca br. w hołdzie Żołnierzom Wyklętym odbyła się X Edycja Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”. Jubileuszowa rozgrywka pomiędzy uczniami warszawskich szkół została przygotowana przez Szkołę Podstawową Integracyjną nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego we współpracy z Zespołem Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej – Młodzieżowym Domem Kultury przy ul. Brożka 1 a, IPN Oddział Warszawa, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Patronatem grę objął już po raz kolejny Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Więźniów Politycznych PRL
Do rywalizacji przystąpiły 32 drużyny – (21 grup z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz 11 drużyn z liceów) z Woli, Bemowa, Śródmieścia, Ochoty, Żoliborza i Ursynowa. W tej wyjątkowej edycji wzięli też udział słabo widzący i niewidomi goście z Lasek w analogii do walczącego w Powstaniu Warszawskim oddziału osób głuchoniemych. Dla uczestników gry zostało przygotowanych 6 stacji, w czasie których ocenie została poddana ich wiedza na temat działalności polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, umiejętności strzeleckie, udzielania I pomocy przedmedycznej, czytania mapy i dekodowania informacji oraz sprawność fizyczna. Obsługę techniczną stacji zapewnili rekonstruktorzy, nauczyciele, uczniowie SPI nr 317, pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Siostry Służebniczki oraz pracownicy i studenci Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Fabułę gry osnuto wokół najważniejszych postaci środowiska tzw. II konspiracji tzn. wokół Danuty Sziedzikównej „Inki”, Witolda Pileckiego ps. „Witold”, Łukasza Cieplińskiego „Pług”, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, i Józefa Franczaka „Laka”, Stanisławy Rachwałowej. Patroni stacji w obawie o przyszłość ciągle malejących szeregów partyzantów, w wyniku obław organizowanych przez władze komunistyczne (KBW wraz z NKWD) rozpoczęli rekrutację świeżych kadr.
W tym celu każda z grup wcieliła się w rolę oddziału, który musiał przejść szkolenie medyczne i wojskowe oraz poznać podstawowe zasady konspiracji.
W namiocie rozłożonym przy SPI nr 317 pod kierunkiem zespołu rekonstruktorów przyszli partyzanci mieli szansę dowiedzieć się, jak wyglądało polowe historyczne ratownictwo medyczne. Poznali instrumentarium medyczne oraz środki farmakologiczne wykorzystywane na polu bitwy. Nauczyli się również transportowania na noszach rannych.
W WUM przy ulicy Ciołka 27 uczestnicy gry przeszli szkolenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Poznali też postać “Pileckiego w spódnicy” - Stanisławę Rachwałową, pracowniczkę kontrwywiadu Związku Walki Zbrojnej.
W klasztorze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Służebniczek NMP przy ulicy Dobrogniewa 6 znajdował się punkt aprowizacji oraz tajnych kontaktów z podziemiem. Tam młodzi ludzie nawiązali kontakt z Kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, Władysławem Gurgaczem, powielali ulotki dla podziemia oraz Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”.
Po przedostaniu się na Mokotów drużyny trafiły do Ogniska Pracy Pozaszkolnej na strzelnicę pneumatyczną, gdzie odbyły się aktywności proobronne - szkolenie strzelania z wiatrówek, składania i rozkładania broni. Uczestnicy musieli wykazać się tu umiejętnością rozpoznawania broni pochodzącej z II wojny światowej.
Kolejnym miejscem gry było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uczestnicy gry w skupieniu pod ścianą śmierci oddali hołd zamordowanym przy ulicy Rakowieckiej, min. Witoldowi Pileckiemu, Hieronimowi Dekutowskiemu, Augustowi Emilowi Fieldorfowi, ps. “Nil”, Zygmuntowi Edwardowi Szendzielarzowi ps.”Łupaszka”. Następnie mieli za zadanie zidentyfikować w skrzyniach z piaskiem przedmioty należące do Żołnierzy Wyklętych.
Zwieńczeniem rywalizacji było obejrzenie inscenizacji historycznej przygotowanej przez profesjonalną grupę rekonstrukcyjną na terenie X Pawilonu, miejsca morderstw politycznych, krwawych przesłuchań i martyrologii narodu polskiego.
Po emocjonujących wydarzeniach w murach muzeum na wszystkich uczestników czekała tradycyjna już ciepła grochówka i herbata i kawa.
X Jubileuszową Grę Miejską „W Szeregach Niezłomnych” zakończyła uroczysta gala, w czasie której zostały podsumowane zmagania młodzieży oraz przyznane nagrody. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście.
Składamy ogromne podziękowania Burmistrzowi Dzielnicy Wola m. st. Warszawy panu Krzysztofowi Strzałkowskiemu oraz władzom Dzielnicy, Zespołowi Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej, IPN Oddział Warszawa, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL za wsparcie naszej inicjatywy. Mamy nadzieję na kolejne jeszcze bardziej udane edycje we współpracy z naszymi Wspaniałymi Sponsorami, Partnerami i Rekonstruktorami .
W imprezie uczestniczyło około 200 osób. W tym roku pogoda znów nam sprzyjała, dlatego uczestnicy mogli w niezakłócony sposób uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.
Koordynator Gry Miejskiej,
nauczyciel historii - Agnieszka OstromęckaNowa galeria X Jubileuszowa Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych” - relacja została dodana do albumu fotograficznego
Zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej.
12 marca 2025 roku uczniowie klas piątych uczestniczyli w zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej. Zostały one przygotowane i przeprowadzone przez rodziców uczniów klasy 5b- mamę Jagody Wolan oraz tatę Franciszka Białasa. Polecamy tego typu zajęcia. Warto wiedzieć jak i kiedy należy udzielać pierwszej pomocy.
Nowa galeria Zajęciach pierwszej pomocy przedmedycznej. została dodana do albumu fotograficznego
Edukacja w działaniu - Zabawy z Wagą w Klasie 1b
W naszej szkole uczniowie klasy 1b mieli okazję uczestniczyć w fascynujących zajęciach związanych z wagą. Dzięki różnorodnym zabawom i eksperymentom dzieci miały szansę poznać podstawowe zasady pomiaru masy oraz rozwijać swoje umiejętności matemyczne. Zapraszamy do galerii 😁
Nowa galeria Edukacja w działaniu - Zabawy z Wagą w Klasie 1b została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka w 1a
Z okazji Dnia Kobiet i Dnia Chłopaka obdarowaliśmy się własnoręcznie przygotowanymi owocowymi kompozycjami. Wcześniejsze losowanie było dla nas informacją, dla kogo przygotujemy nasze kompozycje. Trzeba też było chwilę pomyśleć o życzeniach dla wylosowanej osoby, które składaliśmy wręczając sobie owocowe prezenty.
Nowa galeria Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka w 1a została dodana do albumu fotograficznego
Edukacja outdoorowa 1a w Lasku na Kole
5 marca w Lasku na Kole kontynuowaliśmy bardzo interesujący nas temat wynalazków. Znalazł się także czas na ćwiczenia z pierwszej pomocy, które również wzbudzały wiele emocji i motywacji, do brania w nich czynnego udziału.
Nowa galeria Edukacja outdoorowa 1a w Lasku na Kole została dodana do albumu fotograficznego
Klasy pierwsze rozmawiają o wynalazkach.
Przy okazji realizacji tematu o wynalazkach, klasy pierwsze miały możliwość zauważenia jak szybko zmienia się świat wokół nas. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy stare maszynki do mięsa, telefony, magnetofony, kasety magnetofonowe, slajdy itp. Obejrzeliśmy także bajkę " Pinokio", wyświetloną przy pomocy dawnego projektora. Było to dla nas duże przeżycie!!
Nowa galeria Klasy pierwsze rozmawiają o wynalazkach. została dodana do albumu fotograficznego
Zaproszenie
Wodne eksperymenty w Ia
Nowa galeria Wodne eksperymenty w Ia została dodana do albumu fotograficznego
26 lutego mieliśmy okazję zaobserwowania jak zachowuje się woda w stanie ciekłym i jakie są jej właściwości. Wszystko co miało związek z poznaniem przez nas literki "w" jak woda, okazało się bardzo, bardzo atrakcyjne i interesujące!!
Spotkanie z muzyką w Ia
Nowa galeria Spotkanie z muzyką w Ia została dodana do albumu fotograficznego
25 lutego w naszej klasie odbyły się bardzo wartościowe i rozwijające nas muzycznie zajęcia. A kto je poprowadził? Babcia naszego Pawła- pani Asia z Puław. Była też z nami Mama Pawła i brat Tomek. Gratulujemy Pawełkowi tak utalentowanej Babci i bardzo dziękujemy!!
Zajęciach w pracowni ArtLab
Nowa galeria Zajęciach w pracowni ArtLab została dodana do albumu fotograficznego
24 lutego 2025 roku uczniowie klasy 5b byli na zajęciach w pracowni ArtLab. Podczas warsztatów, każdy uczestnik wykonał zimowe mydełka. Do ich zrobienia użyte zostały mydlarskie bazy glicerynowe, barwniki, aromaty.... Powstały piękne, pachnące i kolorowe mydełka. Polecamy tego rodzaju formę wyjścia 😊
X Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych”
Zapraszamy do udziału w X Jubileuszowej Edycji Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych” organizowanej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Tegoroczna edycja, nad którą Patronat Honorowy objął pan Krzysztof Strzałkowski Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie a także Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się w dniu 4 marca.
Żołnierze II konspiracji, o których pamięć chcemy podtrzymać, już w czasie II wojny światowej rozpoczęli walkę, by ocalić Polskę przed stalinowskim systemem. Polska znalazła się jednak w sowieckiej strefie wpływów. W tych realiach narodziło się podziemie niepodległościowe obejmujące nawet 180 000 partyzantów.
Stacje gry będą znajdowały się na terenie Woli i Mokotowa Rywalizację w terenie zwieńczy inscenizacja historyczna. W tym roku odbędzie się ona w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To miejsce jak żadne inne na terenie Warszawy oddaje burzliwe dzieje naszego kraju w XX w. Najpierw funkcjonowało jako więzienie carskie. W czasie II wojny światowej - jako więzienie pomocnicze dla Pawiaka - było miejscem wielu egzekucji, w szczególności po wybuchu powstania warszawskiego. Po 1945 r. przetrzymywani w nim byli min. Witold Pilecki, August Emil Fieldorf „Nil” czy żołnierz AK Kazimierz Moczarski - autor Rozmów z katem. Chcielibyśmy pokazać uczestnikom w tej niezwykłej przestrzeni byłego więzienia, a dziś muzeum, czym naprawdę był totalitaryzm.
Do udziału w grze zapraszamy trzyosobowe drużyny uczniów wraz z nauczycielami - opiekunami w dwóch kategoriach wiekowych:
- 7-8 klasy szkół podstawowych
- uczniowie szkół ponadpodstawowych
W przypadku bardzo dużej ilości zgłoszonych drużyn o kwalifikacji do udziału w grze decydować będzie kolejność zgłoszeń oraz ilość zdobytych punktów w czasie II etapu rekrutacji (wykonywania zadań on line).
Zadania - zarówno te do rozwiązania i odesłania on line jak i zadania w czasie rywalizacji w terenie w dniu 4 marca związane będą z historią żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Od uczestników oczekujemy w szczególności umiejętności współpracy w zespole, rozwiązywania zagadek, wykonywania zadań zręcznościowych, sprawnego komunikowania się i przemieszczania na trasie gry.
Dla najlepszych drużyn, które zdobędą największą ilość punktów przewidujemy nagrody (miejsca 1-3 w dwóch kategoriach wiekowych) .
Harmonogram rekrutacji:
- I etap – do 27 lutego 2025 r. – zgłoszenia grup poprzez link https://forms.gle/EuwF3TdbBdkzczdq6 lub kod QR
- II etap – do 2 marca 2025 r. - wykonanie i odesłanie zadań on line
Szczegółowe informacje dotyczące gry znajdują się na plakatach, a następnie zostaną przekazane uczestnikom po otrzymaniu zgłoszenia.
Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy,
W imieniu wszystkich Organizatorów - Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego
Informacje szczegółowe dla uczniów X Gra Miejska 2025.pdf
Regulamin X Gry Miejskiej W Szeregach Niezłomnych 2025.pdf
3-16 lutego 2025 - Ferie zimowe!
Ogłoszenie
Z uwagi na konieczność przeprowadzenia remontu w sekretariacie SPI 317 w dniach 03-07.02 sekretariat będzie nieczynny.
Innowacja pedagogiczna: „Świat na dłoni – interdyscyplinarne modelowanie struktur biologicznych” na lekcjach techniki i plastyki.
Właśnie zakończyła się innowacyjna przygoda na lekcjach techniki i plastyki. Miała ona na celu rozwijanie umiejętności technicznych, plastycznych i biologicznych uczniów poprzez tworzenie modeli biologicznych. Realizację innowacji oparto na interdyscyplinarnym podejściu, łącząc teorię z praktyką oraz rozwijając kompetencje w zakresie biologii, techniki i sztuki. Uczniowie zdobyli praktyczną wiedzę z biologii, techniki i plastyki. Rozwinęli umiejętności pracy zespołowej oraz interdyscyplinarnego myślenia. Powstały estetyczne i merytorycznie poprawne modele wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne na lekcjach biologii.
Klasa 5 „Model komórki roślinnej, zwierzęcej, grzybów oraz bakterii”; klasa 6 „Model bezkręgowca”; klasa 7: „Modele narządów”.
Nowa galeria Innowacja pedagogiczna: „Świat na dłoni – interdyscyplinarne modelowanie struktur biologicznych” na lekcjach techniki i plastyki. została dodana do albumu fotograficznego
Bal Karnawałowy
W dniu 21 stycznia w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy dla klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego, połączony z niezwykłym przedstawieniem pt. „Zaginiona zorza polarna”. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przyniosło wiele radości zarówno dzieciom, jak i nauczycielom.
Bal rozpoczął się od wspólnej zabawy tanecznej. Kolorowe stroje, pełne fantazji i kreatywności, stworzyły magiczną atmosferę. Uczniowie przebrani za księżniczki, superbohaterów, zwierzęta i bajkowe postacie bawili się w rytm ulubionych melodii. Oprócz tańców, czekały na dzieci liczne zabawy.
Po zakończeniu części tanecznej dzieci udały się na słodki poczęstunek. Przy pięknie udekorowanych stołach czekały na nie pyszne ciasta, owoce oraz napoje, które dodały energii na dalszą część wydarzenia.
Następnie odbyło się przedstawienie „Zaginiona zorza polarna”, w którym młodzi aktorzy przenieśli nas do mroźnej krainy, pełnej tajemnic i magii. Historia o poszukiwaniu zaginionej zorzy polarnej zachwyciła widzów nie tylko wciągającą fabułą, ale także piękną scenografią i barwnymi kostiumami. Aktorzy zebrali gromkie brawa, a publiczność była zachwycona ich talentem.
To wyjątkowe wydarzenie zakończyło się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników. Zarówno bal, jak i przedstawienie, były okazją do świetnej zabawy, integracji i niezapomnianych chwil. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że był to dzień pełen radości, śmiechu i wspaniałej energii.
Nowa galeria Bal Karnawałowy została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Otwarty w naszej szkole – „Zwiedzanie szkoły sensorycznie”
W sobotę, 18 stycznia, nasza szkoła gościła rodziców i dzieci, które chcą dołączyć do zerówki i klas pierwszych. Dzień Otwarty przebiegł pod hasłem „Zwiedzanie szkoły sensorycznie”, które miało na celu nie tylko zaprezentowanie przestrzeni naszej szkoły, ale także wprowadzenie gości w kreatywną i angażującą atmosferę naszej placówki.
Na uczestników czekały wyjątkowe stacje zmysłów, które pozwoliły dzieciom poznać naszą szkołę wszystkimi zmysłami. Przy każdej stacji dzieci wykonywały ciekawe zadania, takie jak rozpoznawanie zapachów, odkrywanie faktur przez dotyk, rozwiązywanie zagadek dźwiękowych czy tworzenie kompozycji plastycznych. W szkolnej stołówce na dzieci czekała wyjątkowa „deska smaków”, na której mogły spróbować różnorodnych potraw i zdrowych przekąsek. Degustacja stała się świetną okazją do poznania różnych smaków, a uśmiechy na twarzach najmłodszych świadczyły o tym, że wszystkim bardzo smakowało. Dzieci miały też okazję zmierzyć się z wyjątkowym torem przeszkód, który sprawdził ich zwinność, równowagę i spryt. Pełne zaangażowania pokonywały tunele, skakały przez przeszkody i balansowały na wyznaczonych ścieżkach, ciesząc się przy tym wspaniałą zabawą.
Za każdą zaliczoną aktywność dzieci otrzymywały pieczątki na specjalnych mapkach. Po ukończeniu wszystkich zadań, każdy uczestnik mógł się pochwalić kompletem pieczątek i otrzymać drobny upominek.
Spotkanie było pełne radości, kreatywności i zaangażowania, a rodzice mieli okazję poznać nauczycieli oraz zobaczyć, jak funkcjonuje nasza szkoła. Zwiedzanie sal lekcyjnych, biblioteki, świetlicy oraz innych pomieszczeń dodatkowo utwierdziło gości w przekonaniu, że nasza placówka to idealne miejsce do nauki i rozwoju ich dzieci.
Warsztaty fotograficzne w Ia
10 stycznia klasa I a miała możliwość zapoznania się z zawodem fotografa. Dowiedzieliśmy się jak wyglądały aparaty fotograficzne kiedyś i jak bardzo nowoczesna i rozwinięta jest sztuka robienia zdjęć obecnie. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy o fotografii specjalistycznej, o robieniu zdjęć pod wodą, o fotografowaniu zwierząt o dokumentowaniu różnych wydarzeń i podróży. Obserwowaliśmy start i unoszenie się drona w naszej sali, były efekty specjalne, sztuka kamuflażu, głaskanie węża😉 Profesjonalna sesja zdjęciowa była także😉
Nowa galeria Warsztaty fotograficzne w Ia została dodana do albumu fotograficznego
Archiwum Aktualności