• 3b w Starej Prochowni

          • Nowa galeria 3b w Starej Prochowni została dodana do albumu fotograficznego

            16 kwietnia klasa 3b kolejny już raz wzięła udział w Warsztatach Muzycznych - Mali Odkrywcy w Starej Prochowni. Celem tego spotkania było uświadomienie nam, że do grupy instrumentów perkusyjnych, które już znamy, można zaliczyć także nasze ciało. Były to zajęcia pełne rytmu, pozytywnej energii i dobrej zabawy. 
             

          • Świece żelowe - warsztaty plastyczne „Tibidabu”

          • Nowa galeria Świece żelowe - warsztaty plastyczne „Tibidabu” została dodana do albumu fotograficznego

            W środę uczniowie klas 1-3 i dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Już od rana w całej szkole wyczuwalny był zapach topionej parafiny, który wzbudzał ciekawość wielu osób.

            Wszyscy czekali na zaplanowane spotkania z Panią animatorką. Już w sali  na uczniów czekały zgromadzone na stołach materiały: szklane pojemniki, knoty i różnorodne ozdoby, które budziły zachwyt i uśmiech na wszystkich twarzach. Najpierw prowadząca zademonstrowała uczniom sposób wykonania świecy. Następnie każdy mógł rozwinąć swoje zdolności manualne i plastyczne. Powstawały wyjątkowe ozdoby według pomysłu i projektu każdego ucznia. Kolorowe, żelowe świece z zatopionymi dekoracjami przyciągały wzrok. Na koniec każda świeca została ozdobnie zapakowana, podpisana i … może być pięknym upominkiem.

            Warsztaty tworzenia kolorowych świec dostarczyły uczniom wielu ciekawych doświadczeń i estetycznych wrażeń.

          • 19 kwietnia - Akcja Żonkile - PAMIĘĆ

          • Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943. Było to pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie.

            Kolejny raz bierzemy udział w akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tego dnia cała społeczność szkolna udekoruje swoją pierś papierowym żonkilem na znak pamięci o bohaterskich powstańcach. Nauczyciele poprowadzą dla uczniów zajęcia edukacyjne na podstawie materiałów udostępnionych przez muzeum POLIN.

            Podziękowania z udział w akcji przesłane przez Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podziekowania.pdf

          • Szklane paciorki

          • Nowa galeria Szklane paciorki została dodana do albumu fotograficznego

            To był niezwykły dzień. Trwa remont w Muzeum Archeologicznym, dlatego muzealni edukatorzy odwiedzili naszą szkołę i pomogli nam powrócić do przeszłości. Uczniowie klas szóstych wzięli udział w zajęciach ceramicznych odtwarzając z modeliny szklane paciorki według starożytnych wzorów. Z wielkim zaangażowaniem dziewczyny i chłopaki, wykonywali naszyjniki, a każda praca była niepowtarzalna i wyjątkowa.

          • Konstytucja – trudne słowo

          • W poniedziałek 15 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku – „Konstytucja – trudne słowo”. W konkursie wzięły udział dwie uczennice klasy 3a.

            Matylda Sawicka przedstawiła utwór Stanisława Aleksandrzaka pt. „Rocznica”, a Zosia Witkowska  utwór Agaty Dziechciarczyk pt. „Konstytucja 3 maja”.

            Obie dziewczynki rewelacyjnie zaprezentowały wybrane utwory. Gratulujemy zaangażowania i życzymy powodzenia w innych konkursach.

          • O windowaniu kariery czyli III miejsce drużyny SPI 317 w grze miejskiej „Kocham windy”

          • 12 kwietnia ósmoklasiści Mateusz Golik, Oliwier Karlicki, Gerard Kuśkowski, Kostiantyn Sivak i Antoni Zbroja zajęli 3 miejsce w grze miejskiej „Kocham windy” organizowanej przez Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych w Warszawie wraz z Polskim Stowarzyszeniem Producentów Dźwigów oraz firm z branży dźwigowej pod honorowym patronatem Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego.

            Podczas wydarzenia chłopcy poznali nowoczesne urządzenia i systemy zarządzające windami, ale również dowiedzieli się na czym polega praca konserwatora urządzeń dźwigowych, jak uzyskać odpowiednie kwalifikacje i jakie są perspektywy rozwoju dla pracowników w tym zawodzie. Pod opieką zawodowców podróżowaliśmy z prędkością 7m/s jedną z najszybszych wind na 42 piętro wieżowca Skyliner, Z głowami w chmurach podziwialiśmy niesamowitą panoramę Warszawy. Było dużo pracy i pośpiechu, ale był także czas na mnóstwo śmiechu, wzajemne wspieranie się i snucie planów na przyszłość. Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować panu Andrzejowi Skłodowskiemu, konserwatorowi w naszej szkole, za obecność i wsparcie w czasie gry.

            Agnieszka Cejnóg

          • "Warszawa da się lubić"

          • 10 kwietnia 2024r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu ,,Warszawa da się lubić"
            W kategorii literackiej I miejsce otrzymała uczennica klasy 6b - Pola Myszkowska 🥇, natomiast III miejsce otrzymała uczennica klasy 7a - Pola Krop-Machalica🥉. Oprócz wspaniałych nagród uczennice miały okazję poznać osobiście Warszawiankę Roku 2023 - panią dr Katarzynę Kasię.
            Gratulujemy sukcesu!
             

          • Pierwsza pomoc

          • Nowa galeria Pierwsza pomoc została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu dzisiejszym, w ramach edukacji przyrodniczej, czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach z I pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadził dla nas p. Białas, który na co dzień jest strażakiem. Uczniowie mogli przećwiczyć schemat udzielania pomocy przedmedycznej z użyciem AED (jest to automatyczny defibrylator zewnętrzny, czyli urządzenie służące do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia) oraz zaopatrywania rany. Chętni mogli założyć strój strażaka. Zobaczyliśmy, jak wyglądają nosze pachtowe. Warto zapamiętać, że każdy może udzielić pomocy przedmedycznej (samo zadzwonienie pod numer 112 jest udzieleniem pomocy), ale pamiętajmy najpierw o własnym bezpieczeństwie.

            Aneta Wójcik
            Katarzyna Chrzanowska
            Małgorzata Niewiadomska-Filipiak

          • “Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”

          • Nowa galeria “Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” została dodana do albumu fotograficznego

            Dzisiaj, czyli 8 kwietnia uczniowie klasy 4b skończyli omawiać lekturę “Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” autorstwa Andrzeja Maleszki. Czwartoklasiści podzieleni na cztery grupy wykonali plakaty, na których zawarte zostały informacje o czasie i miejscu wydarzeń, imiona bohaterów oraz główne wątki. Poszczególne grupy prezentowały je przed całą klasą😊😊Doskonale wywiązali się z tego zadania.

            Wioletta Mrozek
            Małgorzata Niewiadomska-Filipiak

          • „Z prądem nie ma żartów”

          • Nowa galeria „Z prądem nie ma żartów” została dodana do albumu fotograficznego

            Pod koniec marca uczniowie klas 1 - 5 uczestniczyli w warsztatach naukowych prowadzonych przez Fundację RoRo. Zajęcia realizowane były w ramach projektu "Akademia Młodych Odkrywców, edycja 2". Projekt jest dofinansowany ze środków Biura Edukacji m.st. Warszawy.

            Warsztaty „Z prądem nie ma żartów” przybliżyły  uczniom w przystępny, interaktywny sposób zjawiska, które zachodzą w otaczającym nas świecie. Uczniowie budowali proste obwody elektryczny. Później, uczniowie mieli okazję sprawdzić, które materiały przewodzą prąd, a które nie mają tej właściwości. Wielkim zaskoczeniem, był grafit z ołówka, który bardzo dobrze przewodził prąd i plastikowy klocek, który prądu nie przewodził. Na zakończenie prowadząca pokazała w jaki sposób należy stworzyć obwód elektryczny, by sprawdzić ile światła daje jabłko.

            Podczas warsztatów każdy uczeń wykonał kilka doświadczeń. Samodzielnie mógł sprawdzić na czym polega omawiane zjawisko. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom uczniowie dobrze się bawili, a jednocześnie uwierzyli we własne siły i możliwości. Niektórzy zainteresowali się tym tematem i obiecali, że pod czujnym okiem rodziców wykonają takie doświadczenia w domu.

            Dziękujemy fundacji RoRo za wspaniałe doświadczenia w zdobywaniu wiedzy na temat prądu.

          • Dzień Świadomości Autyzmu

          • Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w Dniach Świadomości Autyzmu na terenie naszej szkoły.

            W piątek - 5 kwietnia - odbędzie się Niebieski Marsz, warsztaty tematyczne.
            W poniedziałek - 8 kwietnia zorganizowana zostanie Niebieska Kawiarenka.

            Ponadto w kwietniu uczniowie wezmą udział w Niebieskich Igrzyskach. Zachęcam do aktywnego udziału.

            Szkolny koordynator
            Jolanta Żwirblińska

            𝐒́𝐰𝐢𝐚𝐭𝐨𝐰𝐲 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐧́ 𝐒́𝐰𝐢𝐚𝐝𝐨𝐦𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝐀𝐮𝐭𝐲𝐳𝐦𝐮

            Zaburzenia ze spektrum autyzmu to zbiór deficytów o charakterze neurobehawioralnym. Dla podkreślenia globalnego charakteru problemów rozwojowych, są one określane jako całościowe zaburzenia rozwoju. Obejmują deficyty w trzech obszarach: w obszarze interakcji społecznych, obszarze zachowania i obszarze komunikacji. Ich charakter oraz nasilenie bywają mocno zróżnicowane. Istnieje wiele czynników, które wpływają na funkcjonowanie osób ze spektrum, m.in.: płeć, wiek, temperament, środowisko społeczne, dodatkowe zaburzenie, moment rozpoczęcia terapii czy adekwatność zastosowanych metod.

            Miesiąc kwiecień od wielu lat jest miesiącem Świadomości Autyzmu. Dlatego serdecznie zachęcam do poznania specyfiki zaburzeń ze spektrum autyzmu, do zgłębiania faktów o spektrum, tak aby obalać istniejące mity na ten temat i tym samym wesprzeć nas wszystkich w bardziej empatycznym funkcjonowaniu.

            Na dobry początek kilka niezaprzeczalnych faktów, których powinniśmy być świadomi na temat:

            • Autyzm to nie choroba;
            • Autyzmu nie widać „gołym okiem”;
            • Dziewczynki tez maja autyzm;
            • Osoby autystyczne nie są agresywne, tylko u części osób mogą pojawiać się zachowania agresywne;
            • Szczepionki  nie powodują autyzmu;
            • Nie każda osoba autystyczne jest  niepełnosprawna intelektualnie;
            • Dorośli tez mają autyzm;
            • Można mieć autyzm niezdiagnozowany;
            • Osoby autystyczne mają uczucia;
            • Osoby autystyczne mogą być empatyczne;
            • Każda osoba z autyzmem jest inna;
          • Zajęcia historyczne w Domu Kultury

          • Nowa galeria Zajęcia historyczne w Domu Kultury została dodana do albumu fotograficznego

            W środę 3 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 4b uczestniczyli w zajęciach historycznych w Domu Kultury. Pan Jan Nałęcz opowiedział czwartoklasistą o Bitwie pod Grunwaldem, kto w niej uczestniczył, kto zwyciężył oraz w jaki sposób i czym walczono.  Uczniowie dowiedzieli się, że rycerz zaczynał walkę na koniu z kopią, która służyła do zrzucenia przeciwnika z konia. Potem walczył pieszo przy użyciu jednoręcznego miecza mając do obrony tarczę z umieszczonym na niej herbem szlacheckim. Chętni czwartoklasiści mogli wziąć do ręki miecz oraz przymierzyć hełm. Zajęcia były ciekawe😊😊

            Agnieszka Ostromęcka
            Małgorzata Niewiadomska-Filipiak