• Edukacja Filmowa

     • Od wielu lat nasza szkoła znana jest w warszawskim środowisku szkolnym z realizacji programu Edukacja Filmowa - Film uczy i wychowuje. Co roku organizowany jest  Międzyszkolny Konkurs „Moje spotkanie z filmem”, którego zwycięzcy otrzymują tytuł Laureata wpisany na świadectwie ukończenia szkoły.

      „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” to dofinansowanie udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawę w wydarzeniach kulturalnych, naukowych oraz sportowych.

      Pandemia w dużym stopniu ograniczyła dostęp do uczestniczenia młodzieży w kulturze. Warsztaty i lekcje muzealne, musieliśmy zastąpić wydarzeniami on line. Wybór padł na niezawodne Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i współpracę z kinem Muranów. 

      Od lutego na każdym etapie edukacyjnym uczniowie będą oglądać filmy. Uczniowie klas 1 - 3 uczący się na terenie szkoły  będą mieli możliwość obejrzenia filmów wspólnie w klasie.

      Uczniowie z klas od 4 do 8 obejrzą filmy w domach. Każdy uczeń klas starszych musi założyć konto w serwisie nowehoryzonty.pl. Wychowawcy będą przesyłać linki do filmu na bieżący miesiąc. Po kliknięciu w link i aktywacji dostępu każdy indywidualnie może w ciągu 48 godzin obejrzeć film.

      Repertuar na luty:

      • Klasy 1-3:  1. Villads  2. Operacja Człowiek w Czerni
      • Klasy 4-6:  1. Łowcy czarownic  2. Mamo kocham cię
      • Klasy 7-8:  1. Żałuję

      Dorota Kaczorowska
      Koordynatorka edukacji filmowej

     • Drodzy Uczniowie i Rodzice

     • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej polskiej tradycji są czasem spotkań w gronie najbliższych, składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem, życzmy, aby ten piękny czas napełnił nasze serca pokojem, miłością  i radością. Niech zdrowie i wszelka pomyślność wypełniają każdy dzień Nowego Roku 2021.

      Magdalena Politańska i Iwona Stelmaszczyk Dyba
      Dyrekcja Szkoły

     • Świąteczna akcja charytatywna

     • W ramach akcji przedświątecznej w roku szkolnym 2020/21 uczniowie sami mieli wpływ na wybór fundacji, której chcą pomóc. Na zebraniu Samorządu Uczniowskiego zaproponowałam, aby tym razem były to instytucje wspierające dzieci z różnymi dysfunkcjami. Przeprowadziliśmy ankietę, która zawierała nazwy 5 instytucji. Zadaniem uczestników było zaznaczyć jedną z nich - tę, którą chcą wesprzeć.

      W wyniku przeprowadzonej ankiety została wyłoniona fundacja – Dom Dziecka w Łodzi, w którym znajdują schronienie dzieci chore i niepełnosprawne. http://www.domwlodzi.org/pl/  . Uprawnionych do głosowania było 170 osób, głos oddało 77 z nich. Podczas zebrania Samorządu Uczniowskiego ustaliliśmy, że z pieniędzy zarobionych przez samorząd w zeszłym roku szkolnym przeznaczamy na cele fundacji kwotę 1000 zł. Kwota zasiliła już konto fundacji. Pani Marta Libiszowska zajmująca się Public Relations w Domu Dziecka nie kryła zaskoczenia i radości. Była bardzo zdziwiona, że warszawska szkoła odnalazła ich fundację i chce wesprzeć. Mówiła, że pomoc bardzo im się przyda ze względu na trudną sytuację pandemiczna, w czasie której część darczyńców z powodu własnych kłopotów finansowych wycofała się.
       

      Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddawali swoje głosy w naszej ankiecie.
      Ewa Mikina-opiekun SU

     • Mikołajkowy Konkurs Poezji

     • Jedną z wyjątkowych tradycji naszej szkoły jest Mikołajkowy Konkurs Poezji. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, w tym roku, konkurs przebiegał w nowej formule - uczniowie wysyłali nagrania swoich recytacji.

      Mamy zaszczyt ogłosić, że Laureatami Mikołajkowego Konkursu Poezji zostali:

      • I miejsce  - Amelia  Malinowska,  Igor Smętek
      • II miejsce  - Franciszek Janiak
      • III miejsce - Justyna Stańczak

      Zwycięzcom gratulujemy, a Wszystkim Uczniom życzymy Wesołych Świąt :).

      Marlena Słupska, Alicja Wiśniewska

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     • Corocznie 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to bardzo ważny element tradycji naszej szkoły. Temat niepełnosprawności jest nam bliski, staramy się, od najmłodszych lat, zaszczepić w dzieciach postawę akceptacji i szacunku w stosunku do wszystkich osób, bez względu na ich wygląd czy nietypowe zachowanie.

      Zapraszam do zapoznania się z prezentacją związaną z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

      Magdalena Kowalczyk

     • Laureaci konkursu recytatorsko-literackiego.

     • Miło mi poinformować, że laureatami szkolnego konkursu recytatorsko - literackiego pt. "Edmund Bojanowski -  serdecznie dobry człowiek" zostali:

      • Michał Zych z klasy 0b, wyróżnienie Igor Smętek 3b
      • Artur Wapa z klasy 6a
      • Wojciech Antkiewicz z klasy 7a

      Serdecznie gratuluję i dziękuję za udział w konkursie!

      Pozdrawiam, w imieniu wychowawców świetlicy
      Żaneta Kowalczyk

     • Sukces naszych uczniów

     • Z ogromną przyjemnością ogłaszam, że dwoje z naszych uczniów zajęło wysokie miejsca w konkursie plastycznym "Gdybyś mógł stać się na jeden dzień Leonardem da Vinci, Vincentem van Goghiem lub Salvadorem Dali, to jaką pracę zaprezentowałbyś światu?"

      Konkurs został zorganizowany przez Studio Rysunku OZ oraz ASTRA S.A. i był skierowany do uczniów szkół podstawowych w województwie mazowieckim. Głównymi celami konkursu było zainteresowanie uczniów szkół podstawowych życiem i twórczością Leonarda da Vinci, Vincenta van Gogha, Salvadora Dali, rozwijanie talentów artystycznych, rozwijanie wyobraźni oraz twórczego, kreatywnego myślenia, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej.

      Prace naszych uczniów zostały wysoko nagrodzone. W III kategorii wiekowej (uczniowie klas 7 i 8)

      • II miejsce zajęła Angelika Pękul z klasy 8a
      • III miejsce zajął Olgierd Janota z klasy 7b.

      Serdecznie gratuluję laureatom i życzę dalszych sukcesów.
      Izabela Wawrzyniak

     • Dzień Patrona szkoły

     • Kochani

      Edmund Bojanowski, patron naszej szkoły był skromnym człowiekiem. Chociaż sam był słaby i chory zbudował wielkie przedsiębiorstwo – zgromadzenie zakonne, które poprzez prowadzenie ochronek objęło opieką osierocone dzieci.  Nie zależało mu na wielkiej karierze, sławie czy pieniądzach.

      Nie myślał o własnych korzyściach, ale o dobru i szczęściu najbiedniejszych i najsłabszych – o dobru i szczęściu dzieci. I dzięki temu to wspaniałe przedsiębiorstwo od 180 lat nie zbankrutowało i wciąż funkcjonuje. Chociaż w obecnym czasie nasze Święto Szkoły odbywa się  inaczej, w oddaleniu i izolacji, przeżywamy trudne chwile związane z pandemią, niekiedy zmagamy się z chorobą naszą lub naszych bliskich -  nie poddawajmy się.

      Życzę nam wszystkim: Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom i Rodzicom, abyśmy wzorem naszego Patrona szkoły starali się przeżywać codzienność, trudy i niewygody jak najpiękniejszy dar.

      Magdalena Politańska
      Dyrektor
      SPI Nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego

       

      Tegoroczne obchody Święta Szkoły są inne, nietypowe, trudne. Przebiegają bez Waszego radosnego gwaru i ogromnego zaangażowania. Z powodu konieczności odbywania nauki w formie zdalnej, także nasze wspólne święto realizujemy w formie elektronicznej. Za pośrednictwem wychowawców klas zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie recytatorsko – literackim, do zapoznania się z prezentacją (umieszczoną w linku ) i quizem na temat życia i działalności naszego Patrona.

      Agnieszka Jankowska
      Kierownik świetlicy szkolnej "Tęczowa Kraina"

    • Festiwal Filmowy GrandOff. Wydarzenie online.
     • Festiwal Filmowy GrandOff. Wydarzenie online.

     • W dniach 23-27.11.2020 trwać będzie wydarzenie zdalne dla wszystkich zainteresowanych uczniów ze szkoły z klas 6-8

      W godzinach 10.00- 13.30 będą uruchomione projekcje filmowe nominowanych filmów festiwalowych, warsztaty z twórcami filmowymi oraz panele dyskusyjne na temat najlepszych produkcji.
      Mamy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu kolejny raz. Dlatego w ramach wydarzenia odbędą się warsztaty filmowe. Jest szansa nauczyć się praktycznych i ciekawych rzeczy na temat filmu. Zachęcam do łączenia się ze słynnymi gośćmi, którzy poprowadzą dla Was te niezwykłe lekcje.

      W czasie tygodnia filmowego zorganizujemy spotkanie zdalne z Panią Anną Mościcką - tłumaczką filmów festiwalowych.

      Proszę o zgłaszanie się do udziału w tym wydarzeniu, wtedy utworzymy osobny zespół – tylko dla uczestników festiwalu. Uczniowie biorący udział w festiwalu, będą zwolnieni z lekcji. W obecnym tygodniu, lekcje, które będą się odbywały dla pozostałych uczniów klas 6-8 na terenie naszej szkoły będą miały charakter lekcji o mniejszym  ładunku treści i wymagań.

      Wioletta Mrozek

     • Projekt „Cyfrowa Warszawa 2”

     • Projekt „Cyfrowa Warszawa 2” realizowany w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

      Projekt jest odpowiedzią na potrzeby uczniów oraz nauczycieli, wynikające z wprowadzenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Wielu uczniów warszawskich placówek oświatowych jak również nauczycieli nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

      W czerwcu bieżącego roku Miasto Stołeczne Warszawa podpisało umowę, na mocy której otrzymało z Centrum Projektów Polska Cyfrowa grant w wysokości 165 000,00 zł na zakup 100 laptopów wspierających nauczanie zdalne w trakcie pandemii.

      Całkowita wartość zakupu 100 laptopów wyniosła 196 185,00 zł.

      Zakupione komputery zostaną w najbliższych dniach przekazane do warszawskich szkół, a następnie rozdysponowane wśród 60 nauczycieli oraz 40 uczniów.

    • Obchody Święta Niepodległości 11.11.2020
     • Obchody Święta Niepodległości 11.11.2020

     • Co dla nas Polaków oznaczają dziś pojęcia Niepodległość i Suwerenność? Posiadanie własnego państwa, powszechny dostęp do informacji, swobodną wymianę myśli i poglądów, możliwość egzekwowania własnych praw, dobrobyt gospodarczy …. Pomyśleć, że Polacy 100 lat temu mogli tylko o tym pomarzyć. W powodzi różnych możliwości, chyba nie doceniamy tego,  co mamy lub przynajmniej nie myślimy o tym za bardzo.

      Święto Niepodległości to Dzień Pamięci o tych Polakach, którym przyszło siedzieć w więzieniach lub  ginąć w walce o własne granice, ginąć za prawo istnienia na mapie pod nazwą własną - Polska. Gdyby nie oni, nie byłoby nas współczesnych Polaków z naszymi możliwościami i prawami, które zwykliśmy często przedkładać ponad nasze obowiązki.

      W ramach uczestnictwa w akcji zorganizowanej przez MEN "Szkoła do hymnu", 10 listopada 2020 r., o godzinie 11.11, cała społeczność Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 317, uczciła to Święto wspólnym śpiewaniem hymnu narodowego. Niebawem zamieścimy na stronie naszej szkoły relację z tego wydarzenia.

      Po raz pierwszy akcja ta została zorganizowana z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wtedy zorganizowaliśmy w naszej szkole Tydzień Obchodów Niepodległości, z którego krótki reportaż zamieszczamy poniżej. Przeżyjmy to jeszcze raz...

      UWAGA KONKURS PATRIOTYCZNY 😊

      Jednocześnie ogłaszamy konkurs patriotyczny, w ramach którego zachęcamy każdą z klas do nadsyłania zdjęć dokumentujących sposób, w jaki świętujecie Niepodległość!

      Dla klas, które najliczniej włączą się w Akcję przewidujemy nagrody 😊 ZAPRASZAMY ZACHĘCAMY BĄDŹMY BIAŁO-CZERWONI – DLA OJCZYZNY!

      Agnieszka Ostromęcka 
      nauczyciel historii i WOS

     • Nagrody dla Nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     • Z wielką dumą mam zaszczyt powiadomić o wielkich sukcesach naszych Nauczycieli, którzy zostali uhonorowani nagrodami Ministra Edukacji Narodowej oraz Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

      Z uwagi na czas pandemii długo czekaliśmy na dyplomy, ale wreszcie są. Zbiega się to z naszym pięknym Narodowym Świętem Niepodległości. Cieszmy się zatem z sukcesów naszych Nauczycieli i świętujmy 11 Listopada.

      Nagrodzeni Nauczyciele:

      Nagroda Ministra Edukacji Narodowej: Pani Agnieszka Ostromęcka

      Nagroda Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy: Pani Dyrektor Magdalena Politańska, Pan Zbigniew Klatka, Pani Katarzyna Ratkowska, Pani Anna Sotomska

      Jeszcze raz gratulujemy i czekamy na powrót do szkoły, aby uroczyście wręczyć nagrody. Ale zdalnie już teraz można składać gratulacje.

      Iwona Stelmaszczyk- Dyba
      wicedyrektor SPI 317

     • Z ogromnym smutkiem i żalem

     • Gdy w głębi serca purpurę okrutną
      Wyrabia prządka cierpienia,
      Smutni - lecz smutni, że aż Bogu smutno -
      Królewskie mają milczenia.

                                    Cyprian Kamil Norwid

      Z ogromnym smutkiem i żalem zawiadamiamy, że dnia 28 października 2020 r. zmarła Pani Beata Urbanek-Żywica, długoletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie przy ul. Ogrodowej 42/44

      Pani Beata Urbanek-Żywica była mądrym i dobrym Człowiekiem, wspaniałym Nauczycielem i Dyrektorem, najlepszym Przyjacielem. Pozostawiła po sobie piękne wspomnienia w sercach tych, którzy Ją znali i kochali.

      Przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia pogrążonej w żalu Rodzinie, a także Społeczności Szkolnej, którą zbyt szybko musiała opuścić.

      Dyrekcja SPI 317

      Magdalena Politańska
      Iwona Stelmaszczyk-Dyba

     • Podsumowanie e-biegu Erasmusa

     • Jesteśmy już po e-biegu Erasmusa. Nasza drużyna pod nazwą „Integracja”  biegała w piątek 16 października w dosyć trudnych warunkach pogodowych- temperatura o godzinie 10.00 wynosiła 7 stopni Celsjusza i była duża wilgotność powietrza. Nasza sztafeta biegła w następujący sposób: najpierw dziewczęta Marysia Puk i Ala Tomaszewska przez 3 minuty, następnie Karol Bolek i Krzysztof Kowalski przez 5 minut, potem znowu Ala z Marysia i tak na przemian aż do momentu, kiedy drużyna osiągnęła czas 60 minut. Niestety, pojawiły się problemy techniczne z aplikacją endomondo, która dwojgu z naszych zawodników przestawała chwilami mierzyć przebiegnięte metry i gubiła sygnał GPS. W związku z tym drużyna SPI 317 przebiegła zmierzony dystans 8,56 km zaś w rzeczywistości około 11 km. 

      Uczniowie bardzo solidnie podeszli do zadania i dawali z siebie wszystko, chcąc osiągnąć jak najlepszy rezultat zarówno indywidualny jak i drużynowy. Wszyscy mocno zmęczeni ale zadowoleni ukończyli e- rywalizację. Zawodnicy otrzymali bogaty pakiet startowy składający się z koszulki, opaski i worka. Na ich szyi po zakończonym  biegu zawisły medale.
      Szkoła znalazła się w pierwszej setce zarejestrowanych drużyn, dzięki czemu otrzymaliśmy sprzęt sportowy, który będziemy mogli wykorzystywać na lekcjach wychowania fizycznego. Jest to spadochron oporowy, 5 płotków lekkoatletycznych, 3 taśmy do ćwiczeń oraz drabinka koordynacyjna.
      Bardzo cieszymy się z wzięcia udziału w imprezie organizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. W zeszłym roku bieg odbył się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu i wzięli w nim udział uczniowie klas 4-tych naszej szkoły, zaś w tym roku w ramach Erasmusdays. Zamierzamy za rok znowu podjąć się zdrowej rywalizacji.

      Ewa Mikina- nauczyciel wychowania fizycznego

     • Z nimi uczę się i gram. Więc jest Super!” - mówię wam.

     • 14 października- ślubowanie uczniów klas 1

      W pięknych strojach galowych, pełni zapału do nauki najmłodsi uczniowie złożyli ślubowanie. Obostrzenia sanitarne związane z pandemią nie pozwoliły uczestniczyć w uroczystości Rodzicom. Dzięki Pani Wioli (DZIĘKUJEMY) powstał film, który niebawem będzie udostępniony. Jesteśmy z Was kochani bardzo dumne. Pełni spokoju i powagi składaliście ślubowanie na sztandar szkoły i świetnie odegraliście swoje role w części artystycznej. Dostojnie odbieraliście pamiątkowe dyplomy i upominki od uczniów klas 2.

      Składamy serdeczne podziękowania Pani Dyrektor za piękne słowa skierowane do uczniów, Pani Izie Wawrzyniak za oprawę muzyczną, Pani Ani Socha za zdjęcia, Pani Agnieszce Ostromęckiej za opiekę nad pocztem sztandarowym i  Panu Zbyszkowi Klatka za poprowadzenie uroczystości.  

      Mariola Sikora i Anna Panek

      Katarzyna Żymańczyk- Konarska i Magdalena Kowalczyk