• Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

     • Nowa galeria Szkolny Konkurs Pięknego Czytania została dodana do albumu fotograficznego

      W październiku biblioteka była organizatorem Szkolnego Konkurs Pięknego Czytania. Służył on popularyzacji książek dla młodzieży znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej, wyrabianiu nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu, kształceniu umiejętności pięknego czytania, pracy nad dykcją, talentem aktorskim.

      Komisja w składzie: pani Wioletta Mrozek, pani Agata Pabian i pani Zuzanna Zych, wyłoniła następujących laureatów w trzech kategoriach wiekowych:

      • klasy 3-4:  
       I miejsce: Pola Myszkowska 4b
       II miejsce: Igor Smętek 4b
      • klasy 5-6:
       I miejsce: Jerzy Borkowski 6b
       Wyróżnienie: Alicja Markiewicz 6b
      • klasy 7-8
       I miejsce: Tymon Zieliński 7b
       II miejsce: Klaudia Piwowarska 7a
       III miejsce ex aequo: Joanna Zaczek 7b i Justyna Stańczak 8a

      Dziękuję wszystkim uczestnikom i gratuluję finalistom!

      Zuzanna Zych
      nauczyciel - bibliotekarz

     • Konkurs Plastyczny - „Nie lękajcie się!”

     • Nowa galeria Konkurs Plastyczny - „Nie lękajcie się!” została dodana do albumu fotograficznego

      Z okazji XXI Dnia Papieskiego w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Nie lękajcie się!”  Dziękujemy dzieciom za wszystkie prace. 

      Nagrodziliśmy następujące osoby: 

      Pierwsze miejsce – Leo Konarski – kl. 3a 

      Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się:  Zosia Witkowska – kl. 1a, Ada Malak - tlicka – kl. 3a, Dominik Kowalczyk – kl. 3a. 

      Trzecie miejsce również ex aequo otrzymały następująco osoby: Jagoda Wolan – kl. 2b, Lilianna Żmudzińska kl. 2a, Stanisław Koc kl. 2b 

      Wyróżnienia otrzymali:  Justyna Bielarczyk  kl. 3a, Maja Golik - kl. 3a, Łukasz Polesiak – kl. 3a i Szymon Arndt – kl. 3a. 

      Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy! 

      Siostra Dominika Leyk, Urszula Podgórska
      nauczycielki religii
       

     • PROJEKTY JĘZYKOWE

     • Nowa galeria PROJEKTY JĘZYKOWE została dodana do albumu fotograficznego

      Na lekcjach języka angielskiego stosujemy różnorodne metody aktywizujące, co wpływa na zwiększenie zaangażowania uczniów, pobudza ich kreatywność i rozwija umiejętności współpracy w grupie.

      Realizujemy autorskie projekty nawiązujące do ważnych wydarzeń w krajach anglojęzycznych, jak i tematów z życia codziennego. W klasach 4b, 6a i 6b (grupa 1) oraz w klasach 7 (grupa B) realizowany jest całoroczny projekt kulturowy Festivals and Celebrations, którego celem jest popularyzacja języka angielskiego i kultury krajów anglojęzycznych oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji społecznych uczniów. We wrześniu i październiku klasa 4b świętowała Skyscraper Day, Cupcake Day i Toast Day, klasa 6a Cake Day with Chopin, klasa 6b Toast Day, Chopin Day and Pizza Day (z własnoręcznie przygotowaną pizzą!).  Dodatkowo, w ramach obchodów Make a Difference Day, klasa 6b uczestniczyła w grze po szkole, podczas której szóstoklasiści poświęcili swój czas, by inni poczuli się lepiej. Klasa 7 również świętowała (Toast Day, Pasta Day) oraz sprawdziła swoje umiejętności (nie tylko językowe) w grze terenowej Fun in the park w Parku Moczydło.

      Stosujemy również metodę CLIL (Content and Language Integrated Learning) - zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego. Metoda ta jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej.  Szóstoklasiści wykorzystali twórczość znanego polskiego kompozytora i pianisty jako okazję do wspólnego świętowania. Przy dźwiękach muzyki, konsumując przyniesione z domu smakołyki,  przenieśli się w świat Fryderyka Chopina.

      Ale nie tylko świętujemy. W październiku klasa 4b uczestniczyła w treningu twórczego myślenia, tworząc mapy skojarzeń i definicje słowa cool. Szóstoklasiści zaś w trakcie lekcji sytuacyjnej  Shopping  ćwiczyli umiejętność dokonywania zakupów poprzez odgrywanie ról w zaaranżowanym przez siebie sklepie. 

      Więcej informacji o aktualnych projektach w Ofercie szkoły w zakładce Języki Obce.

      Anna Sotomska

     • Dołączyliśmy do XVII edycji programu Instaling!

     • Od kilku lat, w wybranych grupach języka angielskiego i klasach, uczniowie systematycznie pracują nad wzbogacaniem słownictwa w programie skutecznej nauki słówek online Instaling. W tym półroczu dołączyliśmy do XVII edycji programu w klasach 3a i 3b oraz w wybranych grupach w klasach starszych.

      Poprzednia - XVI edycja odbyła się pod patronatem MEN i wzięliśmy wówczas udział w Wyzwaniu Instaling 2021. Przez 3 tygodnie nasi uczniowie konkurowali z uczniami innych szkół w nauce słówek online. 403 uczniów z całej Polski uzyskało Tytuł Mistrza, co oznacza, że zdobyli 21 na 21 możliwych punktów, a 678 uczniów zdobyło wyróżnienia, które można było otrzymać po uzyskaniu co najmniej 18 punktów. Dwóch uczniów z naszej szkoły otrzymało wyróżnienia - Julek Koczara z klasy 4a i Franek Koczara z klasy 6b. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom!

      Szczegółowe informacje o programie pod adresem https://instaling.pl/

      Anna Sotomska i Katarzyna Ratkowska
      nauczycielki języka angielskiego

     • Laureat VI Międzynarodowego Konkursu Historycznego

     • W Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom VI Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły Olgierd Janota z klasy 8b zajął 3 miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VIII projektując serię znaczków. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

      Organizatorem konkursu był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydarzenie uzyskało Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Galę poprowadził znany dziennikarz sportowy Rafał Patyra.

      Agnieszka Ostromęcka,
      nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie

     • „Akademia Młodych Przyrodników - PTTK”

     • Nowa galeria „Akademia Młodych Przyrodników - PTTK” została dodana do albumu fotograficznego

      Ruszył projekt „Akademia Młodych Przyrodników  - PTTK”

      Akademia Młodych Przyrodników jest projektem organizowanym i realizowanym przez Polskie Towarzystwo – Turystyczno – Krajoznawcze – Oddział Mazowsze. Celem Akademii jest edukacja przyrodnicza, ekologiczna i historyczna realizowana w oparciu o obiekty i obszary przyrodnicze i historyczne Warszawy. Podczas gier terenowych oraz samodzielnej pracy w grupach młodzież poznaje najcenniejsze obiekty przyrodnicze Warszawy oraz elementy historii miasta.

      W sobotę 23 października grupa chętnych uczniów z klas 6-8 wyruszyła spod szkoły na miejsce zbiórki o godz.9.50 przed Teatrem Powszechnym. Otrzymaliśmy mapę trasy zawierającą 28 punktów do odnalezienia w terenie. Głównym obszarem naszych poszukiwań były obiekty w Parku Skaryszewskim oraz okolice fabryki czekolady E. Wedel. Uczestnicy projektu ubiegają się o odznaki Turysta – Przyrodnik. Dla nas kontakt z przyrodą, odkrywanie śladów historii, które znane są z podręczników i przede wszystkim wspólnie spędzony czas były cennym doświadczeniem.

      Koordynator projektu w SPI 317
      Dorota Kaczorowska

     • Lekcja muzealna w Muzeum Powstania Warszawskiego

     • Nowa galeria Lekcja muzealna w Muzeum Powstania Warszawskiego została dodana do albumu fotograficznego

      W czwartek 21.10 nasza klasa 8a wybrała się na lekcję do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem lekcji był ,,Powstańczy dzień powszedni”. Przewodnik oprowadzając nas po muzeum opowiadając m.in. o Rzezi Woli, roli kobiet i młodzieży podczas powstania oraz o codziennym życiu żołnierzy i mieszkańców Warszawy. Dowiedzieliśmy się wiele na temat Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Zobaczyliśmy również przedmioty będące świadkami tamtych dni. Lekcja była bardzo ciekawa i do szkoły wróciliśmy zadowoleni.

      Marysia, Lena i Tosia z klasy 8a

     • Pasowanie klas pierwszych na czytelników

     • Nowa galeria Pasowanie na czytelników została dodana do albumu fotograficznego

      19 października odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie klas pierwszych na czytelników. Następnie uczniowie zapoznali się z zasadami obowiązującymi w czytelni i wypożyczalni. Wzięli również udział w zajęciach czytelniczych i zostali zaproszeni do udziału w Konkursie czytelniczo - plastycznym dla klas pierwszych. Tego dnia wypożyczyli także swoje pierwsze książki.

      Miło nam powitać Was w gronie czytelników biblioteki szkolnej!

      Zuzanna Zych
      nauczyciel-bibliotekarz

     • Nagrody z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej

     • 14 października to święto wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji otrzymujemy życzenia w podziękowaniu za pracę , trud i  czas poświęcany dzieciom każdego dnia. Zwykle miłe słowa i kwiaty kierowane są do nas od uczniów i ich rodziców.

      Ale Święto Komisji Edukacji Narodowej to czas nagród przyznawanych przez władze oświatowe, które dostrzegają i nagradzają nauczycieli, którzy biorą udział w projektach, realizują zadania zgodne z polityką miasta i państwa.

      W tym roku wyróżnienia i nagrody dostały:

      • Pani Dyrektor Magdalena Politańska- Srebrny Krzyż Zasługi – odznaczenie państwowe nadawane przez Prezydenta RP
      • Pani Dorota Kaczorowska i pani Izabela Zimnicka – nagrodę Ministra Edukacji i Nauki
      • Pani Dorota Kaczorowska i pani Ewelina Litwin- nagrodę Burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy

      Jesteśmy dumni z naszych nauczycieli. I serdecznie im gratulujemy

      Iwona Stelmaszczyk- Dyba
      Wicedyrektor SPI 317

     • Portrety z warzyw i owoców - dzieła uczniów klasy 2b

     • Śladami Giuseppe Arcimbaldo, włoskiego malarza, my również postanowiliśmy wykonać kolorowe portrety z warzyw i owoców. Pomysłów na wspaniałą twórczość i świetną zabawę było wiele. 

      Nowa galeria Portrety z warzyw została dodana do albumu fotograficznego

      Kolorowe portrety to także doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, że jedzenie na co dzień warzyw i owoców wzmacnia odporność, dostarcza energii, wspomaga pracę układu trawiennego, a nawet dba o dobry nastrój. 

      K. Żymańczyk-Konarska i M. Kowalczyk

     • Geografia w klasie 8a w Muzeum Plakatu

     • Nowa galeria Geografia w klasie 8a w Muzeum Plakatu została dodana do albumu fotograficznego

      W środę 6.10. odwiedziliśmy Muzeum Plakatu w Wilanowie. Obejrzeliśmy wystawę   Ryszarda Kai z cyklu „Polska”. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, której tematem była „Geografia Polski z plakatem”. Ukształtowanie terenu, przyroda, gospodarka, rolnictwo, fauna i flora – to zagadnienia omawiane podczas lekcji geografii. Wszystkie te tematy odnaleźliśmy na plakatach Ryszarda Kai. Jego oryginalne przedstawienia regionów i miast to także lekcja historii, kultury i obyczajów w Polsce. Na plakatach odczytywaliśmy zakodowane informacje o krainach i zabytkach.

      Otrzymaliśmy porządną dawkę wiedzy. Przekonaliśmy się, że muzeum nie musi być nudną przestrzenią.

      Dorota Kaczorowska
      Wychowawca 8a

     • 7a w Escape Room

     • W tym roku w ramach programu Warszawa z klasą, klasa z Warszawą odwiedziliśmy pokoje zagadek w Blue City.

      Nowa galeria 7a w Escape Room została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Pierwsza grupa wcieliła się w naukowców “badających możliwość skolonizowania Marsa”, ale coś poszło nie tak i trzeba było uruchomić kapsułę ratunkową. Kolejna grupa znalazła się na Dzikim Zachodzie, gdzie “Black Chuck, słynny złoczyńca Dzikiego Zachodu, ukrył gdzieś złoto z poprzedniego skoku”. Trzecia grupa zawitała do Bajkowego Świata Narni, gdzie Białą Czarownica .....Ostatnia grupa to poszukiwacze przygód, którzy trafili do “ Aleksandryjskiej kopalni, w której ukryty jest mityczny artefakt”. Czas na wykonanie zadań- jedna godzina😊😊

      Wszystkim grupom udało się rozwiązać zagadki, pokonać pułapki. Bawiliśmy się świetnie😊😊 Polecamy to miejsce innym 😊😊

      Małgorzata Filipiak i Ewa Molak

     • Warsztaty pszczelarskie

     • W zeszłym tygodniu uczniowie klas 1-3 uczęszczający do świetlicy szkolnej, poznawali tajniki z życia  i hodowli pszczół podczas warsztatów pszczelarskich organizowanych przez Fundację "Kochajmy pszczoły".

      Nowa galeria Warsztaty pszczelarskie została dodana do albumu fotograficznego

     • Zbiórka karmy dla zwierząt

     • Szanowni Państwo,

      Październik jest miesiącem poświęconym zwierzętom. W związku z tym chcielibyśmy Państwa zaprosić do przyłączenia się do akcji – Zbiórki karmy dla zwierząt - podopiecznych Fundacji Kotomysz.pl oraz podopiecznych z Przytuliska Chata u Asi i przyjaciół.

      Fundacja Kotomysz.pl aktualnie ma pod swoją opieką 47 zwierzaków, w Przytulisku u Asi i Przyjaciół znajduje się kolejne prawie 50 zwierzaków. Dodatkowo Fundacja Kotomysz.pl oraz Przytulisko u Asi i Przyjaciół wesprze 3 dodatkowe fundacje działające na terenie Polski.

      Akcja ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży problemu związanego z bezdomnością zwierząt, problemu w ilości zwierząt które wymagają pomocy i dodatkowej opieki.

      Organizator zbiórki prosi aby karma ( mokra lub sucha) przeznaczona była dla psów i kotów. Zabawki, smycze, obroże, czy też miski do karmienia itp. mogą być używane, jednak prosimy aby były czyste.

      Prosimy, aby uczniowie klas 0-3 zanosili rzeczy  do swoich sal, natomiast pozostali uczniowie w specjalnie przygotowanym pudle na parterze przy sekretariacie.

      Zbiórka na terenie szkoły potrwa do 21 października.

      Z wyrazami szacunku,
      Mariola Łygas
      opiekun SU

     • Dzień Piżamy

     • Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych dzieci i młodzieży. W ramach solidarności z chorymi dziećmi przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej Dzień Piżamy - obudź w sobie Anioła, która w naszej szkole odbyła się 30 września.

      Nowa galeria Dzień Piżamy została dodana do albumu fotograficznego

      Dlaczego piżama? - ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. Tego dnia Szkoła wypełniła się Dziećmi oraz Pracownikami Szkoły ubranymi w elementy stroju nocnego, dodatkowo pojawiły się poduszki i ulubione pluszaki.

      Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. Samorząd Uczniowski przygotował specjalną puszkę – skarbonkę i promując działania zdrowotne zebrał 1456,02 zł, które w całości zostaną przekazane na budowę Ośrodka dla Dzieci chorych onkologicznie. D

      Dziękujemy za włączenie się w naszej działanie oraz przede wszystkim za tak wspaniałą hojność.

      Mariola Łygas
      - opiekun SU

     • "Grunt to Zdrowie"

     • Piknik Rodzinny na terenie Szpitala Wolskiego w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa-Wola
      Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w pikniku wszystkich mieszkańców Woli wraz z rodzinami. Piknik, poza atrakcjami i zabawą, będzie także okazją do zapoznania się z ofertą Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa-Wola skierowaną do mieszkańców naszej dzielnicy.

      PLAKAT_PIKNIK_16.10.pdf​​​​​​​

     • WARSZAWA TALENTÓW

     • Z przyjemnością informujemy Państwa, że nasz szkoła została zakwalifikowana do wzięcia udziału w projekcie prowadzonym przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy „Warszawa Talentów – rozwój doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych m. st. Warszawy”.

      Dzięki temu projektowi nasi uczniowie klas 7 i 8 oraz uczniowie innych 51 szkół podstawowych w Warszawie otrzyma wsparcie, dzięki któremu będą mieli większe szanse na podjęcie zatrudnienia w przyszłości. 

      W ramach tego projektu zostanie utworzony Stołeczny Punkt Informacji i Kariery, gdzie będzie obecnych 7 doradców zawodowych w pełni zaopatrzonych w materiały i narzędzia, aby jak najlepiej wspierać młodzież w podejmowaniu przez nich wyborów. W naszej szkole również powstanie taki punkt, który będzie prowadzony przez szkolnego doradcę zawodowego i również zostanie on odpowiednio wyposażony a jego harmonogram pracy będzie właściwie zintegrowany z planem lekcyjnym biorących udział uczniów. Ponadto zostaną podjęte działania na rzecz intensyfikacji współpracy szkoły z otoczeniem społeczno-gospodarczym m.in. spotkania z ekspertami ds. rynku pracy, organizacja spotkań w szkołach zawodowych czy wycieczki wirtualne po wybranych zakładach pracy.

      Serdecznie zapraszamy uczniów klas 7 i 8 oraz ich rodziców do zapoznania się ze szczegółowym regulaminem projektu oraz do wzięcia w nim udziału.

      REGULAMIN PROJEKTU "WARSZAWA TALENTÓW"

      Tomasz Paciorek
      pedagog szkolny