• Kwiecień na piechotę - III edycja

     • Zapraszamy do corocznej rywalizacji dla własnego zdrowia. Kwiecień na piechotę to zabawa dla wszystkich. Zapraszamy do współzawodnictwa zarówno międzyklasowego jak i indywidualnego. ​​​​

      O co chodzi???? 

      Od jutra, czyli 1 kwietnia, każdy chętny zapisuje swoje codzienne kroczki, liczone przez telefon, zegarek, krokomierz.... Ważne, żeby móc zarchiwizować swoje osiągnięcia. 

      W każdy piątek do godzinny 20.00 przesyła sumę kroków z całego tygodnia do wychowawcy... 

      Wierzymy w idee fair play ale jeśli pojawią się pewne nieścisłości, to wychowawca może poprosić o udokumentowanie danego dnia, tygodnia.... 

      Pomysł tej akcji powstał w czasie pandemii, gdy zależało nam abyście odeszli od komputerów, zadbali o swoje zdrowie... 

      Niech Kwiecień na Piechotę stanie się naszą tradycyjną coroczną akcją promującą zdrowie. 

       Zachęcamy!!! 

     • Kolejny Poranek Muzyczny klasy 2a

     • Nowa galeria Kolejny Poranek Muzyczny klasy 2a została dodana do albumu fotograficznego

      30 marca klasa 2a ponownie uczestniczyła w Poranku muzycznym pt. Dawno temu w muzyce, organizowanym przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Tym razem młodzi artyści wykonali dla nas na fortepianie i wiolonczeli utwory Mozarta, Schumanna, Chopina i jeszcze innych kompozytorów. Pomysł p. Magdy przyniesienia przez nas tego dnia notesików wraz z długopisem, celem poproszenia młodych muzyków o autograf, okazał się strzałem w dziesiątkę. Wierzymy, że młodzi artyści poczuli się docenieni i obdarowywanie nas swoimi autografami było dla nich powodem do radości.. A my już umiemy poprosić o autograf i świetnie daliśmy sobie radę z tym zadaniem😉

     • Konkurs recytatorski poezji Juliana Tuwima

     • Uczniowie klasy 3a wzięli udział w klasowym konkursie recytatorskim poezji Juliana Tuwima. Ocena recytacji uwzględniała następujące umiejętności: znajomość tekstu, intonację i swobodę sceniczną. Uczniowie wykazali się wrażliwością na piękno ojczystego języka i udowodnili, że posiadają zdolności recytatorskie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy. 

     • Klasy 5b i 5c śladami Janusza Korczaka

     • Nowa galeria Klasy 5b i 5c śladami Janusza Korczaka została dodana do albumu fotograficznego

      27 marca 2023r. udaliśmy się do Muzeum Polin na lekcję „Dzieci i ryby głosu nie mają? O prawach dziecka i Januszu Korczaku”. Rozmawialiśmy o prawach dziecka, wolności, o tym czy dorośli są mądrzejsi od dzieci. Następnie zwiedzaliśmy wystawę i szukaliśmy odpowiedzi na pytania ukryte w historycznych fotografiach. Pani Edukatorka opowiedziała nam o Warszawie sprzed 100 lat oraz o życiu Janusza Korczaka – wybitnego pedagoga.

      Maja Wapa 5b

     • 2a w Teatrze Lalka

     • Nowa galeria 2a w Teatrze Lalka została dodana do albumu fotograficznego

      23 marca klasa 2a udała się do Pałacu Kultury i Nauki, żeby zwiedzić kulisy znajdującego się w nim Teatru Lalka. Oglądaliśmy lalki biorące udział w  przedstawieniach, zwiedzaliśmy zaplecze sceny. Mieliśmy okazję oglądać, słuchać, podziwiać i rozpoznawać różnego rodzaju efekty dźwiękowe i wizualne  wykorzystywane w przedstawieniach Teatru.  Odwiedziliśmy także pracownię lalkarską, gdzie można było podpatrywać proces powstawania nowych lalek. Było magicznie i wyjątkowo. Zapraszamy Wszystkich do Teatru Lalka😉

     • 21 marca - Pożegnanie zimy w klasach 0 - 3

     • Nowa galeria 21 marca - Pożegnanie zimy w klasach 0 - 3 została dodana do albumu fotograficznego

      Marzanno, Marzanno,
      ty zimowa panno,
      my ciebie żegnamy,
      bo wiosnę witamy!

      Wtorek 21 marca powitał nas deszczem i chmurami, ale najmłodsi uczniowie naszej szkoły zdecydowanie pożegnali już Zimę. Najpierw była burza mózgów – każda klasa starała się zaprojektować najbardziej oryginalną i najciekawszą Marzannę – symbol zimy. Potem starannie wykonane Marzanny udekorowały drzewa w szkolnym ogrodzie, a następnie zapakowane w pudła i torby zostały odesłane na Biegun Północny. Teraz wszyscy niecierpliwie oczekujemy na przyjście Wiosny. Codzienne obserwacje przyrody, pozwalają nam przypuszczać, że już wkrótce na stałe będziemy mogli cieszyć się promieniami słońca i śpiewem ptaków.

     • "Bach i jego muzyczny świat"

     • 16 marca klasa 2a uczestniczyła w Poranku muzycznym pt. Bach i jego muzyczny świat, zorganizowanym przez Stołeczne Centrum Edukacji Kultury w Warszawie. 

      Wysłuchaliśmy kilku dzieł Jana Sebastiana Bacha, jednego z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach muzyki. Młodzi artyści, wykonali także   utwory naszych wielkich kompozytorów: Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina.  Po koncercie mieliśmy możliwość kontaktu z wykonawcami i ich instrumentami. Młody artysta, który grał dla nas na fortepianie utwory Bacha i Chopina ma jedynie 11 lat.. Nasze  spotkanie z muzyką klasyczną uważamy za zdecydowanie niecodzienne ,bardzo udane  i chcemy więcej!!! 

     • VIII Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych”

     • VIII Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych” Galeria 1  Fotografie wykonała Elżbieta Paciorek

      VIII Gra Miejska "W Szeregach Niezłomnych" Galeria 2  Fotografie wykonała FOTO Jaskółka Izabela Zalewska

      W dniu 15 marca w hołdzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w naszej szkole  VIII Edycja Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”. Gra została przygotowana we współpracy z pracownią rekonstrukcji historycznej pod kierunkiem Jana Nałęcza z ZWPEK  – MDK  przy  ul. Brożka  1 a.

      Patronatem grę objął już po raz kolejny Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy oraz Instytut Pamięci Narodowej.

      Do rywalizacji przystąpiło 19 drużyn – (13 grup z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz 6 drużyn z liceów) z Woli i Bemowa. Dla uczestników gry zostało przygotowanych 7 stacji, w czasie których ocenie została poddana ich wiedza na temat działalności polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, umiejętności strzeleckie, udzielania I pomocy przedmedycznej, czytania mapy i dekodowania informacji oraz sprawność fizyczna młodzieży. Obsługę techniczną stacji zapewnili rekonstruktorzy oraz nauczyciele i uczniowie SPI nr 317.

      Fabułę gry osnuto wokół najważniejszych postaci środowiska tzw. II konspiracji tzn. wokół Danuty Sziedzikównej „Inki”, Witolda Pileckiego ps. „Witold”, Łukasza Cieplińskiego „Pług”, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora,  Zdzisława Badochy „Żelaznego” i Józefa Franczaka „Laka”. Patroni stacji w obawie o przyszłość ciągle malejących szeregów partyzantów, w wyniku obław organizowanych przez władze komunistyczne  (KBW wraz z NKWD) rozpoczynają rekrutację świeżych kadr. 

      W tym celu każda z grup wcieliła się w rolę oddziału, który musi przejść szkolenie medyczne i wojskowe oraz poznać podstawowe zasady konspiracji. W SPI nr 317 pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry pielęgniarek i ratownika medycznego wykonali zadania z zakresu I pomocy oraz zdobyli prowiant dla ukrywających się w lecie partyzantów. Następnie w sklepie z galanterią uczyli się rozpoznawać elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy z okresu II wojny światowej i lat 50, a także przenoszenia grypsów, a także byli świadkami rekonstrukcji aresztowania i przesłuchania Łukasza Cieplińskiego. W klasztorze podrabiali dokumenty umożliwiające podszywanie się pod służby UB , w lesie poznali tajniki życia obozowego partyzantów, przeszli szkolenie wojskowe- ze strzelania i rzutu granatem  i złożyli partyzancką przysięgę. Na każdej ze stacji otrzymali tajny gryps zawierający słowa Patrona stacji oraz dodatkowe informacje dotyczące jego życiorysu.  Na trasie gry poruszały się dodatkowo 2 pojazdy historyczne motocykl i gazik z  funkcjonariuszami  NKWD i KBW, którzy mieli za zadanie „przeszkadzać” uczestnikom w wykonaniu zadania. 

      Uczestnicy gry oddali hołd Żołnierzom Wyklętym poprzez złożenie zniczy na Łączce oraz wykonanie zadań na wzór ziemnych prac poszukiwawczych (dokumentacja i identyfikacja przedmiotów znajdowanych w trakcie prac ekshumacyjnych). Na cmentarzu Powązkowskim poszukiwali również kwater z grobami osób związanych z ówczesnym aparatem władzy odpowiedzialnych za zwalczanie środowiska partyzanckiego. 

      Zwieńczeniem rywalizacji było zwiedzanie naczepy tirowej, przygotowanej w ramach projektu Losy Bohaterów, w której umiejscowione było mobilne muzeum oferujące takie atrakcje jak: laserowa strzelnica, ekrany z hologramami Żołnierzy Wyklętych wykonywanie czapek rogatywek, rekonstrukcję pomieszczenia przesłuchań . Naczepę odwiedzili również mieszkańcy Dzielnicy Wola.

      Na wszystkich uczestników  w „sztabie generalnym” czyli w siedzibie naszej szkoły czekała ciepła grochówka z ciastem drożdżowym. Każdy z uczestników został również nagrodzony min. publikacjami i grami planszowymi ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej, sprzętem elektronicznym oraz gadżetami promującymi grę.  

      W imprezie uczestniczyło około 150 osób. W  tym roku pogoda znów nam sprzyjała, dlatego uczestnicy mogli w niezakłócony sposób uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.  

      Składamy ogromne podziękowania Burmistrzowi Dzielnicy Wola m. st. Warszawy oraz Instytutowi Pamięci Narodowej za ufundowanie nagród dla każdego uczestnika. Mamy nadzieję na kolejne jeszcze bardziej udane edycje we współpracy z naszymi Wspaniałymi Sponsorami, Partnerami i Rekonstruktorami .

      Koordynator Gry Miejskiej i nauczyciel historii Agnieszka Ostromęcka

     • 21 marca w naszej szkole

     • Samorządu Uczniowskiego informuje, iż 21 marca w naszej szkole jest Dniem bez plecaka.

      Aby rozjaśnić szkołę i powitać symbolicznie wiosnę, zachęcamy do ubrania się tego dnia w żywe, kolorowe stroje.

      Przypominamy, że 21 marca obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jako symbol różnicy i okazania akceptacji tych osób zachęcamy do ubrania się w dwie różne skarpety.

      Liczymy na zaangażowanie i kreatywność każdego z nas :) 

     • 14 marca - Dzień liczby π

     • Historia liczby Pi sięga starożytności. W czasach nowożytnych poznano liczbę Pi jeszcze dokładniej. Wiemy, że jest nieskończona i i w przybliżeniu wynosi- 3,14. Ciekawostką jest to, iż w pierwszych 31 cyfrach po przecinku PI nie ma zer. William Shanks uzyskał w swoich wyliczeniach 707 miejsc po przecinku, niestety popełnił błąd w swoich obliczeniach - ostatni 180 cyfr było źle naliczonych. Praca nad liczbą Pi zajęła Williamowi ponad 15 lat.

      Od 1988 roku 14 marca obchodzone jest święto liczby Pi.😊 Nasi uczniowie wykonali plakaty upamiętniające ten dzień oraz upiekli pyszne ciasta, ciasteczka ozdobione liczbą Pi 😊.

      Nauczyciele matematyki

     • Targi Szkół Średnich

     • 10 marca uczniowie klas ósmych udali się na Targi Szkół Średnich. To już kolejna edycja tego projektu. W hali znajdowały się stanowiska szkół średnich. Każdy z uczniów mógł porozmawiać z opiekunami stanowiska, wziąć ulotki.... Mamy nadzieję, że to wyjście pomogło niezdecydowanym uczniom w wyborze szkoły, a zdecydowanych utwierdziło w słuszności swojego wyboru. Jednocześnie w wydzielonej sali eksperci omówili egzamin ósmoklasisty, zwrócili uwagę jakich błędów unikać, a także kiedy warto uzyskać wgląd w pracę.

      Wychowawcy klas ósmych

     • Klasy 8 w Centrum Nauki Kopernik

     • W środę 8 marca uczniowie klas ósmych, wraz z opiekunami wybrali się do Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy zobaczyć tam robota Kopernika, który przybył do nas z Wielkiej Brytanii i odpowiadał nawet na najtrudniejsze pytania. Zaciekawił nas samochód przyszłości “Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion “. Zresztą znajduje się tutaj wiele ciekawych przedmiotów i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się do Planetarium, gdzie mogliśmy podziwiać gwiazdozbiór Oriona i gromadę gwiazd Plejady, a także wiele innych pięknych i jasnych gwiazd. Obejrzeliśmy film “Narodziny Ziemi”, z którego dowiedzieliśmy się jak powstała nasza planeta. Był to efektywnie spędzony czas.

      Uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami

     • Wspomnienia z balu karnawałowego dla najmłodszych

     • Nowa galeria Wspomnienia z balu karnawałowego dla najmłodszych została dodana do albumu fotograficznego

      9 lutego najmłodsi uczniowie naszej szkoły świętowali zakończenie pierwszego półrocza na balu karnawałowym. Było głośno, kolorowo i radośnie. Parkiet opanowały  księżniczki, żołnierze, strażacy, policjanci i różne gatunki zwierząt. Nie  brakowało też duchów, syren, piratów i innych postaci  z bajek. Widziano też wyjątkowo sympatyczną dynię, która jednak nie dała się schrupać.  Były konkursy, a także też słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawę poprowadziły uczennice klas siódmych z samorządu Szkolnego, którym bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc.

     • MAŁA OLIMPIADA MATEMATYCZNA

     • Uczniowie klas 3a i 3b wzięli udział w I etapie "Małej Olimpiadzie Matematycznej". Do następnego etapu zakwalifikowały się uczennice klasy 3a Karolina Sitarek i Liliana Żmudzińska. Kolejne zmagania matematyczne odbędą się 29 marca.  Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia w etapie dzielnicowym.

     • Aktywność Młodego Warszawiaka

     • Klasy 3 wzięły udział w programie „Aktywność Młodego Warszawiaka”. Działania merytoryczne i organizacyjne prowadzone były przy udziale pracowników i studentów Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Celem projektu było wdrożenie nawyku zdrowego stylu życia poprzez regularne podejmowanie aktywności fizycznej i promocję zdrowych zachowań żywieniowych. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w programie. Dzięki zwiększeniu świadomości znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia i jakości życia człowieka wiemy, jak powinniśmy dbać o siebie i będziemy się tą wiedzą dzielić z innymi.