W dniu 15 marca w hołdzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w naszej szkole VIII Edycja Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”. Gra została przygotowana we współpracy z pracownią rekonstrukcji historycznej pod kierunkiem Jana Nałęcza z ZWPEK – MDK przy ul. Brożka 1 a.
Patronatem grę objął już po raz kolejny Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Do rywalizacji przystąpiło 19 drużyn – (13 grup z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz 6 drużyn z liceów) z Woli i Bemowa. Dla uczestników gry zostało przygotowanych 7 stacji, w czasie których ocenie została poddana ich wiedza na temat działalności polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, umiejętności strzeleckie, udzielania I pomocy przedmedycznej, czytania mapy i dekodowania informacji oraz sprawność fizyczna młodzieży. Obsługę techniczną stacji zapewnili rekonstruktorzy oraz nauczyciele i uczniowie SPI nr 317.
Fabułę gry osnuto wokół najważniejszych postaci środowiska tzw. II konspiracji tzn. wokół Danuty Sziedzikównej „Inki”, Witolda Pileckiego ps. „Witold”, Łukasza Cieplińskiego „Pług”, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, Zdzisława Badochy „Żelaznego” i Józefa Franczaka „Laka”. Patroni stacji w obawie o przyszłość ciągle malejących szeregów partyzantów, w wyniku obław organizowanych przez władze komunistyczne (KBW wraz z NKWD) rozpoczynają rekrutację świeżych kadr.
W tym celu każda z grup wcieliła się w rolę oddziału, który musi przejść szkolenie medyczne i wojskowe oraz poznać podstawowe zasady konspiracji. W SPI nr 317 pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry pielęgniarek i ratownika medycznego wykonali zadania z zakresu I pomocy oraz zdobyli prowiant dla ukrywających się w lecie partyzantów. Następnie w sklepie z galanterią uczyli się rozpoznawać elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy z okresu II wojny światowej i lat 50, a także przenoszenia grypsów, a także byli świadkami rekonstrukcji aresztowania i przesłuchania Łukasza Cieplińskiego. W klasztorze podrabiali dokumenty umożliwiające podszywanie się pod służby UB , w lesie poznali tajniki życia obozowego partyzantów, przeszli szkolenie wojskowe- ze strzelania i rzutu granatem i złożyli partyzancką przysięgę. Na każdej ze stacji otrzymali tajny gryps zawierający słowa Patrona stacji oraz dodatkowe informacje dotyczące jego życiorysu. Na trasie gry poruszały się dodatkowo 2 pojazdy historyczne motocykl i gazik z funkcjonariuszami NKWD i KBW, którzy mieli za zadanie „przeszkadzać” uczestnikom w wykonaniu zadania.
Uczestnicy gry oddali hołd Żołnierzom Wyklętym poprzez złożenie zniczy na Łączce oraz wykonanie zadań na wzór ziemnych prac poszukiwawczych (dokumentacja i identyfikacja przedmiotów znajdowanych w trakcie prac ekshumacyjnych). Na cmentarzu Powązkowskim poszukiwali również kwater z grobami osób związanych z ówczesnym aparatem władzy odpowiedzialnych za zwalczanie środowiska partyzanckiego.
Zwieńczeniem rywalizacji było zwiedzanie naczepy tirowej, przygotowanej w ramach projektu Losy Bohaterów, w której umiejscowione było mobilne muzeum oferujące takie atrakcje jak: laserowa strzelnica, ekrany z hologramami Żołnierzy Wyklętych wykonywanie czapek rogatywek, rekonstrukcję pomieszczenia przesłuchań . Naczepę odwiedzili również mieszkańcy Dzielnicy Wola.
Na wszystkich uczestników w „sztabie generalnym” czyli w siedzibie naszej szkoły czekała ciepła grochówka z ciastem drożdżowym. Każdy z uczestników został również nagrodzony min. publikacjami i grami planszowymi ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej, sprzętem elektronicznym oraz gadżetami promującymi grę.
W imprezie uczestniczyło około 150 osób. W tym roku pogoda znów nam sprzyjała, dlatego uczestnicy mogli w niezakłócony sposób uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.
Składamy ogromne podziękowania Burmistrzowi Dzielnicy Wola m. st. Warszawy oraz Instytutowi Pamięci Narodowej za ufundowanie nagród dla każdego uczestnika. Mamy nadzieję na kolejne jeszcze bardziej udane edycje we współpracy z naszymi Wspaniałymi Sponsorami, Partnerami i Rekonstruktorami .
Koordynator Gry Miejskiej i nauczyciel historii Agnieszka Ostromęcka