• 2b wspomina wakacje

     • Wakacje już za nami, wróciliśmy do szkoły. Było bardzo miło spotkać się znowu w klasie i poopowiadać sobie, co każdy z nas robił, gdzie pojechał i co przywiózł ze sobą w wakacyjnej  walizce. A pamiątek i dobrych wspomnień przywieźliśmy całe mnóstwo😉

      Nowa galeria 2b wspomina wakacje została dodana do albumu fotograficznego

     • PROJEKT EDUKACYJNY WIE – INNI, A JEDNAK TACY SAMI!!! - WIELOKULTUROWOŚĆ I STEREOTYPY

     • Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim rozpoczynamy nową - jeszcze bardziej fascynującą - odsłonę naszego polsko - afrykańskiego projektu. To właśnie w najbliższych miesiącach będziemy mogli sprawdzić w praktyce – czy pomimo różnic jesteśmy tacy sami, przekonamy się, ile było prawdy w naszych opiniach i przekonaniach na temat Afryki i jej mieszkańców, zobaczymy, czy znajdziemy wspólny język pomimo różnic.

      A dla tych, którzy chcieliby dołączyć - kilka słów o samej idei naszego projektu realizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Zmieniająca się bardzo dynamicznie rzeczywistość współczesnego świata domaga się nieustannego rozwoju człowieka - także (a może najbardziej) w obszarze tolerancji. To pewne, że rozwój tolerancji sprzyja integracji, otwartości, łagodzi postawy dążące do uprzedmiotawiania relacji międzyludzkich, tolerancja ożywia dialog i buduje szeroko pojętą demokrację. To wszystko są wartości uniwersalne. Wszyscy uczestnicy projektu zrozumieją, jak powstają stereotypy i uprzedzenia, poszerzą wiedzę na temat realnych problemów, kultury, tradycji i religii afrykańskiego kręgu kulturowego. Wszyscy uczestnicy projektu nabędą umiejętność głębszego rozumienia wielokulturowości, a także zdobędą nowe kompetencje cyfrowe, posiądą nowe doświadczenia w zakresie posługiwania się żywym językiem angielskim podczas połączeń na żywo. Wybrani uczniowie nabędą umiejętność nagrywania, montowania i udźwiękawiania pocztówki filmowej. Kilku uczestników projektu nawiąże długofalowy kontakt z   rówieśnikami z wioski Mwabungo. Uczniowie w wyniku poznania problemów Afrykańczyków odkryją w sobie chęć niesienia pomocy, być może zrozumieją otaczający nas nadmiar i afrykański niedobór. Pojawia się możliwość uświadomienia sobie nadmiernego konsumpcjonizmu, braku umiaru i nienasycenia obecnego w naszej rzeczywistości.

      Dotychczas (jeszcze w poprzednim roku szkolnym) udało nam się przeprowadzić spotkania z uczniami dotyczące ich własnych opinii przekonań i doświadczeń związanych z mieszkańcami globalnego południa, konkluzja ze spotkań jest jednoznaczna: Afryka jest postrzegana przez pryzmat stereotypów, które budują negatywny obraz kontynentu i jego mieszkańców. Spostrzegliśmy, że duży wpływ na powstawanie owych stereotypów mają media oraz perspektywa turysty. Omówiliśmy w trakcie spotkań ścieżkę od stereotypu (wymiar poznawczy), przez uprzedzenia (wymiar emocjonalny), do dyskryminacji (postawa, działanie). Efektem spotkań jest film promujący całość projektu pod hasłem NIE ZNAM CIĘ - A WIEM JAKI JESTEŚ?

      W tym semestrze przechodzimy do realizacji części głównej projektu. Mianowicie planujemy:

      • 19 września - telemost z Kenią - możliwość rozmowy, interakcji, poznania od kuchni lokalnej społeczności.
      • 23 września - wieczór filmowy i panel dyskusyjny – film oparty na prawdziwej historii “O chłopcu, który ujarzmił wiatr”
      • 3 października - kolejne połączenie z kenijską wioską
      • 7 października - wieczór filmowy i panel dyskusyjny – film oparty na faktach “Pamiętnik rybaka”
      • 17 października - telemost z Kenia - możliwość zobaczenia kenijskiej szkoły, rozmowy, pytania:
      • 21 października wieczór filmowy, panel dyskusyjny – film inspirowany prawdziwą historią “Pierwszoklasista”

      W dniach 14.11 i 18.11 planowany jest plan filmowy - dogranie polskiej wersji do pierwszej części filmu podsumowującego projekt JESTEŚMY RÓŻNI - A JEDNAK TACY SAMI!!!

      28.11 przygotowanie do gali podsumowującej projekt

      2. 12 Gala, rozstrzygnięcie konkursu

      Materiały do filmu będącego podsumowaniem projektu w dużej części powstały w trakcie wakacji przy współpracy dwóch uczennic naszej szkoły Hanny i Tosi Mrozek - które dzięki gościnności Fundacji KASP spędziły 6 tygodni w Kenii, w sercu wioski położonej w buszu pomiędzy Mandurią a jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.

      Jeśli zatem chcesz rozwinąć swoje kompetencje osobiste i społeczne w zakresie rozumienia wielokulturowości, jeśli jesteś ciekawy świata i chcesz walczyć ze stereotypami...

      ZAPRASZAMY DO PROJEKTU

      Autorki: Magda Bauer, Wioletta Mrozek

     • 15 września bądźmy „zakropkowani”.

     • Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału. Każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć. Czasem potrzebujemy kogoś, kto ten talent w nas zauważy.

      Zakropkujmy szkolne korytarze i świat wokół nas.

      Zapraszamy Wszystkich Uczniów, Nauczycieli i Pracowników Szkoły do wspólnej zabawy – ubierzmy się w kropy, kropki, kropeczki. Pokażmy wszystkim przerwy międzylekcyjne dobrze się przy tym bawiąc!

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunkami p. Mariolą i p. Elą

     • Zajęcia dodatkowe

     • Akademia Tańca Loff zaprasza na zajęcia tańca nowoczesnego, które od września będą odbywały się w naszej szkole."

     • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 i pożegnanie absolwentów

     • Przemówienie Pani Dyrektor Magdaleny Politańskiej do absolwentów

      Szanowni Nauczyciele, Rodzice, Drodzy Uczniowie!

      Inspiracją do mojej dzisiejszej przemowy stały się słowa znanego polskiego reportażysty i publicysty Ryszarda Kapuścińskiego z książki pt. „Podróże z Herodotem” – cytuję:

      „Przeciętny człowiek nie jest specjalnie ciekaw świata. Ot, żyje, musi jakoś się z tym faktem uporać, im będzie go to kosztowało mniej wysiłku- tym lepiej. A przecież poznawanie świata zakłada wysiłek, i to wielki, pochłaniający człowieka. Większość ludzi raczej rozwija w sobie zdolności przeciwne, zdolność, aby patrząc- nie widzieć, aby słuchając- nie słyszeć”.

      - koniec cytatu.

      Przeciętny człowiek… Ktoś, kto nie jest ciekawy świata. Ktoś, kto nie podejmuje wysiłku. Ktoś, kto nie chce naprawdę patrzeć, naprawdę słuchać…

      Jest… przeciętny.

      Czy to wszystko na co człowieka stać? Zamknąć świat w bańce własnej wygody, łatwej przyjemności, lenistwa i nudy? Czy ten „przeciętny człowiek” Kapuścińskiego jest szczęśliwy? Zadowolony z życia? Zrealizowany i spełniony?

      Kapuściński przeciwstawia tej przeciętności postawę życiową podziwianego przez siebie starożytnego greckiego historyka Herodota. Herodot – to w oczach Ryszarda Kapuścińskiego „człowiek owładnięty żądzą, bzikiem, manią poznania. Ruchliwy, zaabsorbowany, niestrudzony nomada, pełen planów, pomysłów, hipotez. Ciągle w podróży. Nawet kiedy jest w domu to albo wrócił z wyprawy, albo już przygotowuje się do następnej”.

      Dzisiaj żegnamy kolejnych absolwentów tej szkoły. Czy będą chcieli podróżować przez swoje życie z bzikiem i głową pełną planów i pomysłów? Czy pokonają słabości? Podejmą wysiłek? Będą chcieli, wbrew napotkanym przeciwnościom, poznawać i zdobywać świat?

      Drodzy Absolwenci. Piękne i ciekawe życie trzeba okupić wysiłkiem. Żeby zostać przeciętnym człowiekiem można płynąć z prądem. Wybór należy do Was.

      Na tle pięknej dekoracji przygotowanej przez niezawodne Panie Nauczycielki ze świetlicy szkolnej,  odbyło się zakończenie roku szkolnego 2021/2022. W czwartek 23.06 po południu pożegnaliśmy absolwentów klas ósmych. Wśród 40 uczniów aż piętnastu otrzymało świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, przed szkołą zostało posadzone Drzewo Pamięci - Miłorząb Mariken, które ufundowali rodzice absolwentów. Ten dzień pełen wrażeń zakończyła dyskoteka ósmoklasistów.

     • Po co słoń trąbę ma? Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci.

     • “Sięgajmy do przestrzeni, która tworzy rzeczy piękne i zupełnie nieprzewidywalne.
      Ta przestrzeń zwana wyobraźnią pozwala słoniom naprawdę latać i to nie tylko w bajkach!”

      Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym “Do czego słoń ma trąbę”. Zadaniem tego konkursu było promowanie twórczej aktywności młodych artystów, rozwijanie ich wyobraźni i pomysłowości. ”Dziecięce umysły wykraczają daleko ponad wiedzę i utarte umiejętności, a sięgają do przestrzeni, która tworzy rzeczy piękne i zupełnie nieprzewidywalne. Ta przestrzeń zwana wyobraźnią pozwala słoniom naprawdę latać i to nie tylko w bajkach!”....

      Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do brania udziały w kolejnych jego edycjach.

      Katarzyna Chrzanowska, Małgorzata Niewiadomska-Filipiak
      oraz uczniowie klas siódmych

     • Kodowanie na dywanie

     • Na ostatnich zajęciach z Kodowania na dywanie pojawili się robotyczni goście - ozoboty, które wprowadziły uczniów w świat programowania.

     • Wycieczka do Torunia

     • Nowa galeria Wycieczka do Torunia została dodana do albumu fotograficznego

      13 czerwca klasy 7a i 7b w doskonałych humorach wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Torunia. Spod szkoły o 7 rano zabrał nas autokar. Po drodze poznaliśmy plan dnia i mieliśmy dużo czasu na integrację. O godzinie 11 dotarliśmy na miejsce. Nasza toruńska przygoda rozpoczęła się w Piwnicy Hanzy. Tu dowiedzieliśmy się czym była Hanza, jakie miasta do niej należały i usłyszeliśmy najważniejsze legendy związane z nią. Kolejnym punktem dnia była terenowa gra miejska. Podzieleni na 9-osobowe grupy rozwiązywaliśmy historyczne zagadki dotyczące goszczącego nas miasta. Wiemy, w którym kościele znajduje się dzwon flisaczy, kto nocował w Hotelu Trzy Korony oraz kto ma swoje ciasteczko w Alei Piernikowej. Pracowaliśmy bardzo efektywnie w zgranych grupach. Po wysiłku intelektualnym nie zabrakło na szczęście chwili odpoczynku, czyli czasu wolnego. Każdy mógł kupić wtedy pyszne toruńskie pierniki. Po przerwie skierowaliśmy się ponownie do Piwnicy Hanzy, aby usłyszeć werdykt i odebrać zasłużone nagrody za udział w grze oraz pamiątkowe stemple. Następnie zwiedzaliśmy ruiny zamku, niektórzy z nas niemal kompletnie odziani w krzyżacką zbroję. Toruńską przygodę zakończyliśmy pod Krzywą Wieżą, której odchylenie od pionu wynosi ponad 146 cm. Droga powrotna do Warszawy upłynęła nam dość szybko i wesoło wśród unoszącego się w autokarze zapachu pierników.

      Patrycja Podgórska  i Agnieszka Cejnóg 😉 <3

     • Szkolny piknik rodzinny

     • Nowa galeria Szkolny piknik rodzinny została dodana do albumu fotograficznego

      To niezłe wyzwanie, żeby opisać co działo się podczas sobotniego Szkolnego Pikniku Rodzinnego. Moc atrakcji dla dużych i małych. Zabawy ruchowe i gry sportowe przygotowane dla najmłodszych uczniów na boiskach szkolnych. Stoiska z fotobudką, kolorowanki, łamigłówki umysłowe, łańcuch dobrych myśli. Samodzielnie można było wykonać biżuterię z makaronu, gniotki, decupage, a także polecieć Latającym dywanem. Był także pokaz rycerski, nie zabrakło też stoiska medycznego oraz kursu pierwszej pomocy. Dla fanów gier planszowych wyznaczono miejsce dla rozgrywek szachowych i w warcaby. Puzzlomaniacy również mogli oddać się swojej pasji. Zainteresowaniem cieszyły się próby puszczenia gigantycznych baniek mydlanych oraz zrobienie slima. Wielu uczestników opuściło piknik z niesamowitym malunkiem na twarzy. Nie zabrakło kawiarenki z napojami, ciastami, babeczkami, goframi i innymi słodkościami. A dla głodomorów była pożywna grochówka z gara.

      Występy artystyczne to gwóźdź programu. Swoje talenty zaprezentowali uczniowie oddziału przedszkolnego 0b oraz uczniowie z klas czwartych, siódmych i ósmych. Niespodzianką były przedstawienia. Jedno w wykonaniu rodziców, drugie zagrali nauczyciele. 

      Dziękujemy, ze tak wiele osób uczestniczyło w sobotnim pikniku. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

     • Czerwone jedzenie – najzdrowsze owoce i warzywa w czerwcu

     • Nowa galeria Czerwone jedzenie – najzdrowsze owoce i warzywa w czerwcu została dodana do albumu fotograficznego

      W czerwcu przyszedł czas na ostatnie, wspólne śniadanie w klasie. Tym razem na naszych klasowych stołach królował kolor czerwony. Warzywa i owoce w tym kolorze poprawiają prace serca i układu krążenia. Oprócz tego wspomagają układ immunologiczny. Tak więc na naszych stołach królowały truskawki, arbuz, rzodkiewki, jabłka, papryka, pomidory, galaretki, czereśnie a wszystko w kolorze czerwonym😊 Było pysznie, zdrowo i kolorowo..

      Wychowawcy

     • Klasa 7 a zwiedza lotnisko Chopina

     • Nowa galeria Klasa 7 a zwiedza lotnisko Chopina została dodana do albumu fotograficznego

      6 czerwca uczniowie klasy 7a zwiedzali lotnisko Chopina w Warszawie. Ten międzynarodowy port lotniczy został oddany do użytku w 1934 roku. Zwiedzanie zaczęliśmy od Lotniskowej Straży Pożarnej. Mogliśmy zobaczyć wozy strażackie, w tym słynną Pumę, która osiąga prędkość do 140 km/h przy pełnym obciążeniu. wsiąść do nich a nawet zobaczyć na jaką odległość sikawki leją wodę. Potem spotkaliśmy się z panem sokolnikiem i jego jastrzębiem, których praca na lotnisku jest bardzo ważna. Następnie udaliśmy się do hangaru ze sprzętem służącym do odśnieżania oraz utrzymania czystości na pasie startowym. Wycieczka była udana, uczniowie zadowoleni, a te 3 godziny spędzone na lotnisku minęły bardzo szybko.😊

      Małgorzata Niewiadomska- Filipiak
      Ewa Molak

     • Ib w Parku Moczydło

     • Nowa galeria Ib w Parku Moczydło została dodana do albumu fotograficznego

      3 czerwca klasa I B spędziła bardzo miło czas w Parku Moczydło. Było wszystko co potrzebne: zielona trawa, ciepłe słońce, przekąski (mamy w klasie Zoję, także nie było mowy o tym, że Ktoś pozostał głodny😉). To był dzień zabawy, gier i zabaw ruchowych i słodkiego lenistwa zakończonego w lodziarni, do której zaprowadziła nas Mama Mikołaja. Dziękujemy Pani za wspólnie spędzony dzień i Wszystkim Rodzicom naszych Dzieci także😉

     • 0a na Światowej Wystawie Kosmonautyki

     • Nowa galeria 0a na Światowej Wystawie Kosmonautyki została dodana do albumu fotograficznego

      2 czerwca oddział przedszkolny 0a wybrał się na największą przygodę, wystawę Cosmos Discovery - Space Exhibition - Światowa Wystawa Kosmonautyki. Podziwialiśmy historię załogowych lotów kosmicznych. Setki oryginalnych eksponatów z USA, Rosji i Polski, unikalne kolekcje skafandrów i prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów i rakiet. Wystawa zachwyci każdego i zabierze daleko w gwiazdy.