• ZDOBYLIŚMY KOLEJNY CERTYFIKAT W PROGRAMIE INSTA.LING DLA SZKÓŁ!

     • Za udział w XVII edycji programu skutecznej nauki słówek online Insta.Ling nasza szkoła otrzymała Certyfikat Jakości Kształcenia w uznaniu skutecznego wykorzystania innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa.  BRAWO MY!

      Anna Sotomska i Katarzyna Ratkowska

     • Dzień Ziemi w 1b

     • Nowa galeria Dzień Ziemi w 1b została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy w klasie Dzień Ziemi. Sadziliśmy nowe roślinki, bo wiemy jak bardzo są nam one niezbędne do życia.

      Dzieci własnoręcznie otulały ich korzonki świeżą ziemią, Wcześniej na dno doniczki, każda roślinka otrzymała od nas drobne kamyczki, zapobiegające gromadzeniu się nadmiernej ilości wody w okolicy orzonków.  Rozmawialiśmy o recyklingu, o drugim życiu, jakie możemy nadać różnym przedmiotom, wystarczy jedynie trochę pomyśleć.  Tego dnia nasza świadomość ekologiczna znowu wzrosła. 

     • Spotkanie wielkanocne w 1b

     • Nowa galeria Spotkanie wielkanocne w 1b została dodana do albumu fotograficznego

      13 kwietnia w klasie 1b odbyło się Spotkanie Wielkanocne. Były życzenia, rozmowy o tradycjach, wcześniej wspólne przygotowanie stołu i całe mnóstwo pyszności:-) Był także spontanicznie przygotowany przez Zoję Latuszek z Mamą prezent dla naszej nowej uczennicy z Ukrainy. Dziękujemy!!!

     • “Wesołych, pełnych nadziei i wiary Świąt Wielkiej Nocy”

     • Zbliża się Wielkanoc, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. W związku z tym 13 kwietnia 2022r. uczniowie klas 4-8 spotkali się, w swoich salach na “jajeczku klasowym”. Zasiedli przy pięknie ozdobionych stołach, na których królowały potrawy świąteczne. Nie zabrakło smacznego żurku, pysznej, białej kiełbasy, tradycyjnego mazurka, sernika oraz babek tych drożdżowych i piaskowych. Oczywiście, nie mogło zabraknąć w tym dniu najważniejszego symbolu Wielkanocy, jakim jest jajko. Od tysiącleci uważane jest za symbol życia, odradzania się i zmartwychwstania i to ono pod różną postacią było tego dnia głównym daniem.

         Wychowawcy

     • Natura jest cudem, a świat jest baśnią

     • Uczniowie klasy 4b - Maja Wapa oraz Igor Smętek zdobyli wyróżnienie w VI Wojewódzkim Konkursie Ceramiki i Małych Form Rzeźbiarskich "Natura jest cudem, a świat jest baśnią"- symetria, proporcja, ornament. Cieszymy się, że nasi uczniowie reprezentują nas także w konkursach pozaszkolnych. Jesteśmy dumni z każdego z Was!

      Mariola Łygas
      wychowawca klasy 4b

     • Fizyka w terenie

     • Nowa galeria Fizyka w terenie została dodana do albumu fotograficznego

      11 kwietnia, w czasie lekcji fizyki uczniowie klasy 7a wykonywali zadania w plenerze. Podzieli na 4 grupy musieli wymierzyć odległość (wyznaczoną przez nauczyciela). Kolejne zadanie to zmierzenie czasu w trzech kategoriach – wolny krok, szybki krok oraz bieg. Każdy pomiar musiał być wykonany 5 razy, a następnie należało obliczyć średni wynik. Super się bawiliśmy wyznaczając prędkość 😊.

      Gabryś Burzyński klasa 7a

     • Akademia Młodych Przyrodników cz. III

     • Nowa galeria Akademia Młodych Przyrodników cz. III została dodana do albumu fotograficznego

      Za nami kolejne sobotnie spotkanie w zabytkowym parku. Tym razem uczestnicy rozwiązywali zadania związane z różnorodnymi obiektami wokół Ogrodu Krasińskich. W punkcie zbiórki, przed Państwowym Muzeum Archeologicznym, otrzymaliśmy plan z zaznaczonymi różnymi punktami kontrolnymi. Potwierdzeniem przebycia trasy było udzielenie odpowiedzi na 20 pytań związanych z historią obszaru objętego planem, jak również z historią upamiętnioną na pomnikach czy tablicach wokół parku. Nie zabrakło też pytań z architektury, przyrody i matematyki. W grze wzięli udział najwytrwalsi i niezawodni uczniowie z klas 8a i 8b. Bardzo Wam dziękuję.

      Dorota Kaczorowska
      Opiekun AMP PTTK

     • Jemy zdrowo i kolorowo...

     • Nowa galeria Jemy zdrowo i kolorowo... została dodana do albumu fotograficznego

      Od marca uczniowie z naszej szkoły przystąpili do akcji promującej zdrowe jedzenie pod hasłem “Kolorowe talerze”. Każdego miesiąca uczniowie, wspólnie z wychowawcami przygotowują zdrowe śniadanie w określonym kolorze.

      Marzec - zielony
      Kwiecień - żółty
      Maj - pomarańczowy
      Czerwiec - czerwony

      I tak zgodnie z ustaleniami, w miesiącu marcu dominował kolor zielony. Było zdrowo i kolorowo, a właściwie zielono- kiwi, galaretki, ziarna dyni, ogórki, gruszki, groszek i inne zielone potrawy zagościły na naszych klasowych stołach.

      Wychowawcy

     • Konkurs PTTK „Zabytkowe parki Warszawy”

     • Uczniowie  z klas 6 - 8 uczestniczący w Akademii Młodych Przyrodników PTTK, wzięli udział w Warszawskim Konkursie Plastycznym „Zabytkowe parki Warszawy”.

      Oddział Mazowsze PTTK przekazał nam radosną informację, że Karolina Matuszczyk z klasy 8a zajęła III miejsce w kategorii rysunek. Serdecznie gratulujemy!

      Dorota  Kaczorowska
      opiekun  AMP PTTK

     • Z potrzeby serca

     • Twój przyjaciel, co w wielkiej znalazł się potrzebie, 
      Wyruszył w drogę, która poprowadziła ciebie,  
      Idź ramię w ramię, a przyjaźń wasza nie przeminie,  
      Nadeszła pora, by podać rękę Ukrainie. 

      Taraka “Podaj rękę Ukrainie”

      Nie popieramy wojny i chcielibyśmy, żeby jak najszybciej się skończyła. Z potrzeby serca nagraliśmy tę piosenkę, aby wesprzeć Ukrainę 

      Posłuchaj w YouTube

      Natalia Hordejuk  klasa 6a  

     • Szkolny Turniej Superfarmera

     • Nowa galeria Turniej Superfarmera została dodana do albumu fotograficznego

      5 kwietnia odbył się Szkolny Turniej Superfarmera
      Superfarmer (pierwotnie wydana pt. Hodowla zwierzątek) – gra planszowa autorstwa polskiego matematyka Karola Borsuka, pierwotnie wydana przez niego własnym sumptem w 1943 roku. Sprzedaż egzemplarzy gry miała być sposobem Borsuka na utrzymanie rodziny po tym, jak stracił pracę w wyniku zamknięcia przez niemieckie władze okupacyjne Uniwersytetu Warszawskiego. Zestawy do gry wykonywała osobiście jego żona, Zofia Borsukowa. W 1997 gra została wznowiona przez Wydawnictwo Granna pod nowym tytułem Superfarmer. W 2002 roku wydana została wersja kieszonkowa, a w 2007 na rynku pojawiła się edycja jubileuszowa, z nową szatą graficzną autorstwa Piotra Sochy. W kolejnych latach pojawiły się nowe edycje tej gry: Superfarmer Rancho (2013), Ufo Farmer (2014), Superfarmer z dodatkiem Borsuk (edycja limitowana, 2016) także z ilustracjami Piotra Sochy. 

      Do udziału w szkolnym turnieju zgłosiło się 41 osób z klas 3-8 SP. Do półfinału zakwalifikowało się 18 osób, które zostały podzielone na trzy sześcioosobowe drużyny. Do finału dostały się 3 osoby. Pierwsze miejsce zajęła Lilianna Loręcka z klasy 6a, drugie miejsce -   Wiktoria Kolesynkowa również z klasy 6a, trzecie miejsce zajął Mikołaj Pietrala z klasy 4c. 

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom Gratulujemy! 

      Ewelina Litwin
      organizatorka turnieju

     • Matematyczne podchody w klasie 4a – zabawa z szyframi.

     • Nowa galeria Matematyczne podchody została dodana do albumu fotograficznego

      Zabawy z szyframi to bardzo angażująca metoda uczenia myślenia, współpracy zespołowej i wytrwałości.

      Odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości to świetny trening dla mózgu. To kształtowanie umiejętności pracy z danymi, analizowanie, znajdowanie połączeń. A także jak prawie każda zabawa , ma bardzo ważny wymiar budowania zespołu.

      O wszystkich zaletach zabaw z szyframi mogli przekonać się uczniowie klasy 4a, którzy podczas lekcji matematyki wzięli udział w podchodach matematycznych, których przewodnim tematem były zabawy z szyframi.

      Ewelina Litwin
      nauczyciel matematyki

     • KWIECIEŃ NA PIECHOTĘ 2022

     • Ponownie startujemy z akcją "Kwiecień na piechotę". Rywalizacja międzyklasowa jak i indywidualna w dwóch  kategoriach -  klasy 1-3 i 4-8. Zaczynamy od poniedziałku 4 kwietniaSzczegóły u wychowawców klas! 

      Zapraszam do rywalizacji!

      Zbigniew Klatka
      nauczyciel wychowania fizycznego

     • Windą do Nieba

     • Nowa galeria Windą do Nieba została dodana do albumu fotograficznego

      W czwartek 31 marca w naszej szkole odbyło się okolicznościowe spotkanie pod nazwą „Windą do nieba”. Uroczystość została zorganizowana z okazji wybudowania nowej windy dla uczniów z niepełnosprawnościami. Dyrektor SPI 317 Pani Magdalena Politańska skorzystała z okazji, żeby podziękować Władzom Dzielnicy Wola za wsparcie i wielką dbałość o potrzeby szkoły. Wymieniła tylko najważniejsze zmiany remontowo-budowlane, takie jak:

      • wyremontowanie łazienek szkolnych
      • remont schodów wewnętrznych i zamontowanie oznaczeń stopni dla osób niedowidzących
      • zainstalowanie pętli indukcyjnej dla potrzeb osób z zaburzeniami słuchu
      • wymiana drzwi, zgodnie z wymaganiami ustawy o dostępności
      • montaż systemu bezpiecznego dostępu do sal lekcyjnych
      • zamiana boksów w szatniach na kolorowe szafki, w których uczniowie mogą zostawiać ubrania i podręczniki
      • wymiana oświetlenia na ledowe
      • przeniesienie świetlicy szkolnej do nowych sal znajdujących się na jednej kondygnacji
      • montaż nowej platformy przyschodowej prowadzącej z parteru do łącznika na salę gimnastyczną

      Po krótkiej części oficjalnej uczniowie poprowadzili Szanownych Gości spacerkiem po szkole, prezentując nowoczesne rozwiązania architektoniczno-budowlane placówki. Nie mogło zabraknąć ceremonii przecięcia wstęgi, a tym samym symbolicznego uruchomienia nowej windy. Podczas spaceru Szanowni Goście podziwiali artystyczne przerywniki w wykonaniu uczniów szkoły.  Gromkie brawa, podziękowania i gratulacje dla dyrekcji i uczniów szkoły zakończyły tę niewielką, a jakże ważną uroczystość w roku jubileuszowym 30 lecia  szkoły integracyjnej.

      Zespół  Promocji Szkoły

    • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym celem akcji jest podnoszenie społecznej świadomości na temat autyzmu - zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. 

      Autyzm to nie jest choroba, którą da się wyleczyć, to zaburzenie, z którym się żyje do końca życia. Autyzmem  określane jest całościowe zaburzenie rozwoju. Oznacza to, że u dotkniętych nim osób obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Mają one bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. To, co można zrobić dla osób z autyzmem, to je zrozumieć, zaakceptować i pomóc im bezpiecznie funkcjonować w codziennym, otaczającym je świecie. Im lepiej poznamy osoby ze spektrum, tym łatwiej będzie nam wspólnie uczyć się, bawić, pracować. 

      W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami, w dniach 28 marca - 1 kwietnia 2022 organizujemy w naszej szkole akcję społeczną "Niebieski tydzień dla autyzmu". Nasze wyzwanie to "Więcej akceptacji, coraz mniej dyskryminacji, czyli poznaj, uszanuj, zaakceptuj, zrozum inność".

      Jolanta Żwirblińska

     • 1b w Centrum Nauki Kopernik

     • Nowa galeria 1b w Centrum Nauki Kopernik została dodana do albumu fotograficznego


      22 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Wszystko co zobaczyliśmy i czego mogliśmy doświadczyć podczas wycieczki, bez wątpienia skłoniło nas wszystkich do bardziej świadomego obserwowania rzeczywistości wokół nas i większych prób jej zrozumienia. Było wiele pytań, zachwytów i zadziwienia, ciekawości i aktywnej postawy ze strony uczniów. Dziękujemy Mamie Helenki za zorganizowanie dla nas tego wyjścia.

     • DZIECI-DZIECIOM

     • Od wtorku 15 marca trwa się w naszej szkole akcja DZIECI-DZIECIOM DAR SERCA NA RZECZ UKRAINY. Uczniowie sprzedają przygotowane przez siebie pyszne, świeże wypieki i desery, koktajle, zdrowe przekąski, sałatki owocowe, tosty i inne smakowitości.

      Dochód ze sprzedaży przeznaczymy na potrzeby rodzin z Ukrainy przebywających na terenie naszego kraju. PRZYGOTUJ, KUP, POMÓŻ! TWOJE WSPARCIE MA ZNACZENIE!

      Małgorzata Niewiadomska - Filipiak
      Mariola Łygas