• V Edycja Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”

          • W dniu 3 marca w hołdzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w Szkole Podstawowej Integracyjnej  nr 317 przy ul. Deotymy 37   V już -  jubileuszowa - Edycja Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”.  Gra została przygotowana we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie oraz Zespołem Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej – Młodzieżowym Domem Kultury przy ul. Brożka 1 a. 
            Patronatem grę objęła także Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. 
            Do rywalizacji przystąpiła rekordowa jak dotąd liczba drużyn - aż 22 (16 grup z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz 6 drużyn z liceów) z obszaru całej Woli. Dla uczestników gry zostało przygotowanych 10 stacji, w czasie których ocenie została poddana ich wiedza na temat działalności polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, umiejętności strzeleckie, udzielania I pomocy, czytania mapy i dekodowania informacji oraz sprawność fizyczna młodzieży. Obsługę techniczną stacji zapewnili rekonstruktorzy oraz uczniowie SPI nr 317. 
            Fabułę gry osnuto wokół przetrzymywanych na posterunku milicji partyzantów i ich ukrywającego się dowódcy, który w obawie o przyszłość ciągle malejących, w wyniku obław organizowanych przez władze komunistyczne, szeregów partyzantów rozpoczyna rekrutację świeżych kadr.  
            W tym celu każda z grup wcieliła się w rolę oddziału, który musi przejść szkolenie medyczne i wojskowe oraz poznać podstawowe zasady konspiracji. Z posterunku należało niepostrzeżenie wynieść dokumenty, odebrać gryps od więźniów, a nawet ukraść broń, na Bazarze na Kole zdobyć „Unrę”, a klasztorze podrobić dokumenty umożliwiające podszywanie się pod służby UB.  A wszystko to pod czujnym okiem patroli NKWD i milicji.  
            Uczestnicy gry oddali hołd Żołnierzom Wyklętym poprzez złożenie zniczy na Łączce oraz wykonanie zadań na wzór ziemnych prac poszukiwawczych (dokumentacja i identyfikacja przedmiotów znajdowanych w trakcie prac ekshumacyjnych). 
            Zwieńczeniem rywalizacji była inscenizacja- rekonstrukcja historyczna odbicia więźniów przez oddział partyzancki przygotowana na terenie Parku Moczydło przez  członków:  projektu historycznego Reko.waw,  Zgrupowania Radosław oraz KMH Warszawa pod kierunkiem Jana Nałęcza. Inscenizacji  z użyciem efektów pirotechnicznych przyglądało się blisko 150 widzów. 
            Na wszystkich uczestników  w „sztabie generalnym” czyli w siedzibie naszej szkoły czekała ciepła grochówka z ciastem drożdżowym i występ naszych chórzystów. Każdy z uczestników został również nagrodzony min. publikacjami ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej i  Lasy Państwowe, a laureaci trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach gadżetami militarnymi i koszulkami przygotowanymi specjalnie z okazji V Edycji Gry. 
            W  tym roku pogoda znów nam sprzyjała, dlatego publiczność mogła w niezakłócony sposób obejrzeć przygotowaną inscenizację. 
            Składamy ogromne podziękowania Wszystkim Sponsorom naszej gry i mamy nadzieję na kolejne jeszcze bardziej udane edycje.

            Koordynator Gry Miejskiej i nauczyciel historii Agnieszka Ostromęcka

             

          • Walczymy ze smogiem

          • Za nami pierwszy tydzień zajęć innowacyjnych "Rośliny nadzieję i przyszłością czystego powietrza. Walczymy ze smogiem". Uczniowie klas 4 dowiedzieli się co to jest smog, co jest przyczyną jego powstawania oraz co robić by z nim walczyć. Natomiast uczniowie klas 5 i 6 przypomnieli sobie wszystkie te informacje z poprzedniego roku szkolnego. Burza mózgów, praca indywidualna i w grupie pokazała jak dużą wiedzę posiadają nasi uczniowie. Kolejnym etapem zajęć będzie poznanie odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii.

            Natalia Maruszewska-Sawicka
            nauczyciel techniki

          • Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych”.

          • Ustawą z dnia 9 lutego 2011 roku 1 marca stał się oficjalnym świętem państwowym – obchodzimy wtedy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 
            Data ta ma upamiętniać członków podziemia niepodległościowego, którzy po roku 1944 jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i sprzeciwiali się instalacji w naszym kraju komunistycznego systemu totalitarnego.

            Za walkę, nie tylko z bronią w ręku i wierność swym  ideałom zapłacili niejednokrotnie najwyższą cenę- cenę swego życia. Nawet jeśli udało im się przeżyć przez ponad 4 dekady żyli z piętnem - jak określała ich komunistyczna propaganda - „bandytów” i „faszystów”.  Żołnierze ci reprezentowali różne opcje ideowe i różne środowiska, ale łączyło ich jedno. Wszyscy, jako ludzie całkowicie odporni na sowietyzację, mieli zostać przez nowy reżim wymazani z kart historii i ludzkiej pamięci. Choć w realiach tamtych czasów ponieśli porażkę nasza pamięć jest dowodem na to, że to ich oprawcy przegrali. 
            3 marca w hołdzie Bohaterom w walce o wolność i samostanowienie w naszej szkole już po raz piąty odbędzie się Gra Miejska „W Szeregach Niezłomnych”. Jej kulminacją będzie inscenizacja rekonstrukcji historycznej odbicia więźniów w Parku Moczydło oraz uroczysta gala rozdania nagród uczestnikom gry.  Serdecznie zapraszamy uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów liceów na Woli. Rekrutacja trwa do 28 lutego. 

            Agnieszka Ostromęcka
            ​​​​​​​nauczyciel historii

          • Stop smog!

          • Już niedługo zaczynamy kolejny cykl zajęć innowacyjnych "Rośliny nadzieją i przyszłością czystego powietrza. Walczymy ze smogiem".

            Celem zajęć innowacyjnych jest przypomnienie uczniom informacji o smogu, skąd się on bierze, jaki ma wpływ na nasze zdrowie oraz jak z nim walczyć na co dzień. Uczniowie poznają rosliny, które oczyszczają powietrze.

            Natalia Maruszewska - Sawicka
            nauczyciel techniki

          • Podziękowanie

          • Szanowni Rodzice, drodzy Nauczyciele, kochani Uczniowie,
            Chciałabym wszystkim bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie i choćby najdrobniejszy gest pomocy przy naszej szkolnej zimowej kawiarence podczas Koncertu Noworocznego:

            - za ustawienie stolików i krzeseł
            - za dociągnięcie nam prądu
            - za przystrojenie stolików obrusami i lampionami
            - za upieczenie pysznych ciast
            - za pokrojenie ciast i ich piękne ułożenie na paterach 
            - za ich sprzedaż i kupowanie 

            Bez tej współpracy i połączenia wszystkich elementów nie byłoby takich efektów i ciepłej rodzinnej atmosfery.    

            Miło mi poinformować Państwa, iż całkowity utarg za ciasta, kawę i herbatę wyniósł 956,16 zł. To bardzo duża kwota, która przyprawiła nas o zawrót głowy. Teraz musimy wspólnie z uczniami zastanowić się, na jaki cel przeznaczyć jej część i zdiagnozować własne potrzeby. Dziękuję za każde zakupione ciasteczko, za każde upieczone. Szczególnie gorąco dziękuję Uczniom, którzy byli chorzy, a mimo to ich Rodzice przynieśli ciasto do szkoły i w dodatku kupowali inne, by zanieść swojemu dziecku do domu. Bardzo, bardzo ciepło dziękuję „Panu Incognito”, który za zakup kilku ciastek zapłacił w kasie kawiarenki 100 zł .
            Jednocześnie chciałabym ponownie zaprosić Państwa do współpracy w dniu 7.03.2020 roku (sobota), kiedy to na terenie naszej szkoły odbędą się ogólnopolskie spotkania craftowe Craft Wawa – warsztaty, pokazy, konkursy, zakupy i spotkania rękodzielnicze. Przy okazji tej imprezy Samorząd Uczniowski prowadzi szatnię oraz kawiarenkę z własnymi wyrobami cukierniczymi, z których całkowity dochód przeznaczony jest na cele samorządowe.

            Ewa Mikina- opiekun SU

        • Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa w ramach „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
          • Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa w ramach „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

          • 6.02.2020 r uczniowie klas pierwszych przystąpili do napisania Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa w ramach „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. 
            Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością zasad bezpieczeństwa obowiązujących w szkole, na drodze, w domu oraz w Internecie. Doskonale poradzili sobie z zadaniami wymagającymi analizy zagrożenia oraz  bez problemów potrafili wskazać sposób rozwiązania trudnej sytuacji.

            Nasi uczniowie bezbłędnie odpowiedzieli na każde z 10 pytań testu zdobywając tym samym dla Naszej Szkoły Certyfikat potwierdzający udział w XI edycji programu” Akademia Bezpiecznego Puchatka”.Każdy uczestnik otrzymał również Dyplom potwierdzający znajomość zasad bezpieczeństwa.

            Dziękujemy Kochani! Jesteśmy z Was bardzo dumni!

          • Zbiórka książek

          • Szanowni Państwo,
            Z inicjatywy członkini Samorządu Uczniowskiego - Ali Tomaszewskiej - organizujemy akcję zbiórki książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych do pierwszej polskiej biblioteki w Nur-Sułtan w Kazachstanie.
            Książki można przynosić do biblioteki szkolnej do końca lutego. Zbieramy książki o dowolnej tematyce z wyłączeniem historycznych i religijnych. Bardzo prosimy o nie przynoszenie zniszczonych książek. Podzielmy się takimi, jakie sami chcielibyśmy otrzymać.

            Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski

          • Dary dla hospicjum

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dary dla hospicjum.

            W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski wraz z całą szkolną społecznością zorganizował przedświąteczną zbiórkę darów na rzecz Hospicjum Onkologicznego dla dorosłych im. Św. Krzysztofa na warszawskim Ursynowie. Hospicjum stacjonarne liczy 38 podopiecznych zaś domowe ponad 3000.

            Pełny tekst relacji z akcji można przeczytać na stronie samorządu uczniwskiego.

          • Jasełka

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jasełka.

            19 grudnia odbyły się Jasełka w wykonaniu uczniów klas drugich. Przedstawienie z zapartym tchem oglądały dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas 1 – 4 oraz zaproszeni goście. Wszystkim bardzo podobała się inscenizacja. Publiczność nagrodziła aktorów, opiekunów i scenografów gromkimi BRAWAMI!

                                                                                    Nauczyciele klas drugich

        • Świąteczne paczki
          • Świąteczne paczki

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali dziś słodką niespodziankę - paczki świąteczne. Dzieci są zachwycone prezentem, a my cieszymy się razem z nimi. 

            Alicja Wiśniewska
            pedagog szkolny

          • Podziękowanie

          • "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą …"


            Wcielając w czyn słowa ks. Jana Twardowskiego, zakończyliśmy zbiórkę darów na rzecz Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie. Dzięki hojności wielu osób udało się zgromadzić potrzebne rzeczy. Oprócz tego, za pieniądze zebrane przez Samorząd Uczniowski w zeszłym roku szkolnym, zakupiliśmy 24 poduszki.
            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom. Wspólnie zdaliśmy egzamin jako spadkobiercy Edmunda Bojanowskiego: "Każda dobra dusza jest jako ta świeca, sama się spala a innym przyświeca".

            Dziękujemy i życzymy Państwu, Uczniom i Nauczycielom radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2020.

            Ewa Mikina 
            Opiekun Samorządu Uczniowskiego 
            Anna Sotomska i Zuzanna Zych
            Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu

        • Coś Dla Kogoś 2019/2020
          • Coś Dla Kogoś 2019/2020

          • Coś Dla Kogoś to forma pracy gru"powej, oparta na ideach wolontariatu patrona naszej szkoły - Edmunda Bojanowskiego. Promuje bezinteresowną pomoc, podejmowanie inicjatyw i pracę na rzecz potrzebujących. Co roku szukamy pola działania, gdzie łącząc siły – razem możemy pomagać. Cel działania ogłaszany jest każdego roku podczas Święta Szkoły.
            Tegoroczna akcja „Coś Dla Kogoś” – przebiegać będzie pod hasłem - „Coś dla Ziemi”. W ten sposób chcemy uczyć się jak i jakie działania podejmować na rzecz ochrony środowiska i ratowania naszej planety dla siebie i dla przyszłych pokoleń.
            Podczas Dnia Zdrowego Jedzenia uczyliśmy się jak nie marnować żywności. Marnowanie żywności to poważny problem. Wg badań 8% emisji gazów cieplarnianych podgrzewa naszą planetę z powodu naszego marnotrawstwa. Na 30% światowej powierzchni upraw produkuje się jedzenie, które i tak skończy swój żywot w koszu na śmieci. A do wyprodukowania tego zmarnowanego pożywienia zużywa się 25% wody niezbędnej dla całego rolnictwa! Dla ograniczenia tego zjawiska coraz większą popularność zyskuje tzw. Kuchnia Zero Waste czyli gotowanie bez resztek. 
            Chcemy uczyć się żyć wg zasady "3R" - Reduce, Reuse, Recycle, promującej zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów. Spolszczone: zasada "3U": Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj.
            Przystąpiliśmy do akcji „Pomaganie przez ubranie”. Klikając na link można zapoznać się z założeniami akcji. Głównym założeniem działalności „Pomaganie przez ubranie” jest wsparcie finansowe fundacji charytatywnych, do których trafią pieniądze wygenerowane z zebranej odzieży.
            W korytarzu przed dolną świetlicą stoi tuba, do której można wrzucać nieużywaną już ale wciąż nadającą się do użycia odzież. 
            Zachęcamy do włączania się do akcji "Pomaganie przez Ubranie".

          • Zdrowa kanapka

          • Po raz trzeci nasi uczniowie mogą codziennie zjeść przygotowaną w szkolnej kuchni "zdrową kanapkę". Akcja trwa od początku grudnia. Dzieci chętnie sięgają po świeże, pachnące bułeczki z serem, wędliną i warzywami. 

        • Informacja ze stołówki szkolnej
          • Informacja ze stołówki szkolnej

          • INFORMACJA DLA RODZICÓW
             
            Dni 02.03.01.2020 są dniami opiekuńczymi nie wliczonymi w opłatę abonamentową. Rodzice, których dzieci będą korzystać z posiłków w tych dniach proszeni są o dodatkową wpłatę maksymalnie do dnia 20.12.2019r, za wybrane dni. W tytule przelewu zaznaczamy "imię, nazwisko, klasa, nr szkoły - daty wybranych dni ". Kwota w zależności od rodzaju wybranego posiłku i ilości dni. Posiłki będą wydawane tylko osobom ,które będą miały uregulowane opłaty za dni opiekuńcze.

            PB Gastro  

        • Razem na święta
          • Razem na święta

          • Samorząd szkolny, Szkolne Koło Wolontariatu oraz świetlica szkolna „Tęczowa Kraina” z pomocą całej społeczności szkolnej podjęły się udziału w akcji MEN „Razem na święta”. Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.

            Dziękujemy Wam za włączenie się we wszystkie szkolne akcje charytatywne!

            Agnieszka Jankowska