Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim rozpoczynamy nową - jeszcze bardziej fascynującą - odsłonę naszego polsko - afrykańskiego projektu. To właśnie w najbliższych miesiącach będziemy mogli sprawdzić w praktyce – czy pomimo różnic jesteśmy tacy sami, przekonamy się, ile było prawdy w naszych opiniach i przekonaniach na temat Afryki i jej mieszkańców, zobaczymy, czy znajdziemy wspólny język pomimo różnic.
A dla tych, którzy chcieliby dołączyć - kilka słów o samej idei naszego projektu realizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Zmieniająca się bardzo dynamicznie rzeczywistość współczesnego świata domaga się nieustannego rozwoju człowieka - także (a może najbardziej) w obszarze tolerancji. To pewne, że rozwój tolerancji sprzyja integracji, otwartości, łagodzi postawy dążące do uprzedmiotawiania relacji międzyludzkich, tolerancja ożywia dialog i buduje szeroko pojętą demokrację. To wszystko są wartości uniwersalne. Wszyscy uczestnicy projektu zrozumieją, jak powstają stereotypy i uprzedzenia, poszerzą wiedzę na temat realnych problemów, kultury, tradycji i religii afrykańskiego kręgu kulturowego. Wszyscy uczestnicy projektu nabędą umiejętność głębszego rozumienia wielokulturowości, a także zdobędą nowe kompetencje cyfrowe, posiądą nowe doświadczenia w zakresie posługiwania się żywym językiem angielskim podczas połączeń na żywo. Wybrani uczniowie nabędą umiejętność nagrywania, montowania i udźwiękawiania pocztówki filmowej. Kilku uczestników projektu nawiąże długofalowy kontakt z rówieśnikami z wioski Mwabungo. Uczniowie w wyniku poznania problemów Afrykańczyków odkryją w sobie chęć niesienia pomocy, być może zrozumieją otaczający nas nadmiar i afrykański niedobór. Pojawia się możliwość uświadomienia sobie nadmiernego konsumpcjonizmu, braku umiaru i nienasycenia obecnego w naszej rzeczywistości.
Dotychczas (jeszcze w poprzednim roku szkolnym) udało nam się przeprowadzić spotkania z uczniami dotyczące ich własnych opinii przekonań i doświadczeń związanych z mieszkańcami globalnego południa, konkluzja ze spotkań jest jednoznaczna: Afryka jest postrzegana przez pryzmat stereotypów, które budują negatywny obraz kontynentu i jego mieszkańców. Spostrzegliśmy, że duży wpływ na powstawanie owych stereotypów mają media oraz perspektywa turysty. Omówiliśmy w trakcie spotkań ścieżkę od stereotypu (wymiar poznawczy), przez uprzedzenia (wymiar emocjonalny), do dyskryminacji (postawa, działanie). Efektem spotkań jest film promujący całość projektu pod hasłem NIE ZNAM CIĘ - A WIEM JAKI JESTEŚ?
W tym semestrze przechodzimy do realizacji części głównej projektu. Mianowicie planujemy:
- 19 września - telemost z Kenią - możliwość rozmowy, interakcji, poznania od kuchni lokalnej społeczności.
- 23 września - wieczór filmowy i panel dyskusyjny – film oparty na prawdziwej historii “O chłopcu, który ujarzmił wiatr”
- 3 października - kolejne połączenie z kenijską wioską
- 7 października - wieczór filmowy i panel dyskusyjny – film oparty na faktach “Pamiętnik rybaka”
- 17 października - telemost z Kenia - możliwość zobaczenia kenijskiej szkoły, rozmowy, pytania:
- 21 października wieczór filmowy, panel dyskusyjny – film inspirowany prawdziwą historią “Pierwszoklasista”
W dniach 14.11 i 18.11 planowany jest plan filmowy - dogranie polskiej wersji do pierwszej części filmu podsumowującego projekt JESTEŚMY RÓŻNI - A JEDNAK TACY SAMI!!!
28.11 przygotowanie do gali podsumowującej projekt
2. 12 Gala, rozstrzygnięcie konkursu
Materiały do filmu będącego podsumowaniem projektu w dużej części powstały w trakcie wakacji przy współpracy dwóch uczennic naszej szkoły Hanny i Tosi Mrozek - które dzięki gościnności Fundacji KASP spędziły 6 tygodni w Kenii, w sercu wioski położonej w buszu pomiędzy Mandurią a jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.
Jeśli zatem chcesz rozwinąć swoje kompetencje osobiste i społeczne w zakresie rozumienia wielokulturowości, jeśli jesteś ciekawy świata i chcesz walczyć ze stereotypami...
ZAPRASZAMY DO PROJEKTU
Autorki: Magda Bauer, Wioletta Mrozek