25 listopada w Dniu Pluszowego Misia uczniowie klas 0 – 3 mieli robione profesjonalne zdjęcia w „Misiowej ramce”. Do sesji fotograficznej dołączyła również Dyrekcja i wychowawcy. Wszyscy przy tym świetnie się bawili, a fotografowała nas pani fotograf - Izabela Suchodolska.
Aktualności
25 listopada - Dzień Pluszowego Misia
Święto Odzyskania Niepodległości
10 listopada w naszej szkole zostały zorganizowane obchody Święta Niepodległości. Uczestników spotkania on line powitała Pani Dyrektor. Zapraszamy do zapoznania się z relacją
Agnieszka Ostromęcka,
nauczyciel historiiSzanowni Nauczyciele, Drodzy Uczniowie
Święto Odzyskania Niepodległości to dzień wyjątkowy, któremu powinna towarzyszyć zaduma nad przeszłością naszego narodu, ale równocześnie radość z odzyskanej po 123 latach zaborów wolności.
Spotkaliśmy się dzisiaj, aby uczcić ten dzień uczestnicząc w spotkaniu on-line, bo pandemia nie pozwala nam na zorganizowanie występów na żywo w sali gimnastycznej z waszym udziałem.
Zobaczycie prezentację prac, przygotowanych na konkurs „Nigdy więcej wojny” oraz występy uczniów, którzy chcą wam przekazać ważne słowa: „Bądźmy dla siebie dobrzy, żyjmy w zgodzie, współpracujmy, bo wtedy jesteśmy w stanie realizować nasze zamierzenia”.
Za chwilę odśpiewamy hymn – symbol jednoczący Polaków na całym świecie. Pamiętamy też o tych, którzy w dawnych czasach nie mogli się cieszyć swym państwem, bo jednej Polski nie było – w okresie zaborów czy w czasie II wojny światowej.
Radosnego świętowania!
Dyrektor SPI 317
Magdalena Politańska18
1a w bibliotece
Nowa galeria 1a w bibliotece została dodana do albumu fotograficznego
We wtorek 2 listopada uczniowie klasy 1a uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Dowiedzieli się, jak powstaje książka i w jaki sposób należy szanować wszystkie książki, z których korzystamy codziennie. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali upominki w formie książki „Pierwsze Abecadło” ufundowanej przez Ministerstwo Kultury.
Projekt – Edukacja Teatralna w klasach pierwszych
W roku szkolnym 2021/2022 klasy pierwsze uczestniczą w Projekcie Edukacji Teatralnej. Zajęcia edukacyjne realizowane są w teatrze GULIWER Składają się z dwóch części. Pierwsza część to kurs wiedzy o teatrze, druga to spektakl teatralny. Uczniowie oglądali już trzy sztuki teatralne
Nowa galeria Projekt – Edukacja Teatralna w klasach pierwszych została dodana do albumu fotograficznego
„Różowy gość”, „Miłoś czyli nie bój się łosiu”, „Tato”. Po każdym teatralny spotkaniu każdy uczeń przygotowuje kartę plastyczną z wybranym przez siebie elementem danej sztuki. Gromadzi wszystkie karty w Teczce Widza. Podczas ostatniego spotkania wszyscy uczniowie otrzymują dyplomy Wiernego Widza Teatralnego i podziękowania za wspólnie spędzony czas.
Teatr to magiczne miejsce, tak więc również my jesteśmy bardzo wyjątkowi i eleganccy. Lubi nasze spotkania w Guliwerze bo to jest niesamowita przygoda z wyobraźnią.
Wychowawcy i pedagodzy wspierający
Magdalena Rzepińska, Jolanta Buława
Geografia w klasie 8a
Nowa galeria Geografia w klasie 8a została dodana do albumu fotograficznego
Lekcja podsumowująca naukę geografii z działu Azja nie musi być nudna. Uczniowie, podzieleni na grupy, zaprosili nas w podróż do czterech państw: Indii, Japonii, Chin oraz Izraela. Podczas prezentacji uczniowie, jak prawdziwi odkrywcy, musieli pokonać trudy związane z poznawaniem nowych państw. Nie każdemu udało się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Praca w grupie była sprawdzianem na umiejętność współpracy, na rzetelność wykonanej pracy, na wzajemną pomoc i umiejętność wypowiadania się na forum klasy. Realizując to zadanie kształtowaliśmy także postawę szacunku, zrozumienia, akceptacji i poszanowania dla innych kultur i religii. Na koniec mieliśmy niespodziankę kulinarną. Jedliśmy hummus z Izraela, sushi z Japonii oraz sajgonki z Chin.
Urszula Podgórska - nauczyciel geografii
Dorota Kaczorowska - wychowawca 8a, pedagog wspierający
Warszawska Olimpiada Młodzieży - biegi przełajowe
Nowa galeria Warszawska Olimpiada Młodzieży - biegi przełajowe została dodana do albumu fotograficznego
Październik 2021 roku przyniósł SPI 317 wiele wspaniałych biegowych sukcesów. W ramach WOM nasi uczniowie: Lila Loręcka kl.6a, Maja Galant kl.6b, Ala Dobrzyńska kl.6a, Marysia Puk kl.8a, Ala Tomaszewska kl.8b, Antek Zbroja kl.6b, Kamil Pantoł kl.7b oraz Rayan Gahbiche kl.7b wzięli udział w biegach na 800 i 1000 m.
Każdy odniósł sukces na miarę własnych możliwości. Dla jednych wyczynem było przebiegnięcie całego dystansu bez zatrzymywania się, dla innych wielki triumf na mecie i powrót z medalem.
Uroczyście ogłaszam, że:
Mistrzynią Woli rocznika 2007 została Alicja Tomaszewska
Wicemistrzynią Woli rocznika 2010 została Lila Loręcka
O podium „otarła się” Alicja Dobrzyńska, zajmując bardzo dobre 4 miejsce. Uczeń klasy 8a Wojtek Antkiewicz zapisał się na kartach Biegu Papieskiego w dniu 16.10.2021 roku, uczestnicząc w nim i składając w ten sposób hołd wielkiemu Polakowi. GRATULUJEMY I JESTEŚMY Z WAS DUMNI !
Ewa Mikina
nauczyciel wychowania fizycznego
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania
Nowa galeria Szkolny Konkurs Pięknego Czytania została dodana do albumu fotograficznego
W październiku biblioteka była organizatorem Szkolnego Konkurs Pięknego Czytania. Służył on popularyzacji książek dla młodzieży znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej, wyrabianiu nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu, kształceniu umiejętności pięknego czytania, pracy nad dykcją, talentem aktorskim.
Komisja w składzie: pani Wioletta Mrozek, pani Agata Pabian i pani Zuzanna Zych, wyłoniła następujących laureatów w trzech kategoriach wiekowych:
- klasy 3-4:
I miejsce: Pola Myszkowska 4b
II miejsce: Igor Smętek 4b - klasy 5-6:
I miejsce: Jerzy Borkowski 6b
Wyróżnienie: Alicja Markiewicz 6b - klasy 7-8
I miejsce: Tymon Zieliński 7b
II miejsce: Klaudia Piwowarska 7a
III miejsce ex aequo: Joanna Zaczek 7b i Justyna Stańczak 8a
Dziękuję wszystkim uczestnikom i gratuluję finalistom!
Zuzanna Zych
nauczyciel - bibliotekarz- klasy 3-4:
Konkurs Plastyczny - „Nie lękajcie się!”
Nowa galeria Konkurs Plastyczny - „Nie lękajcie się!” została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji XXI Dnia Papieskiego w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Nie lękajcie się!” Dziękujemy dzieciom za wszystkie prace.
Nagrodziliśmy następujące osoby:
Pierwsze miejsce – Leo Konarski – kl. 3a
Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się: Zosia Witkowska – kl. 1a, Ada Malak - Pętlicka – kl. 3a, Dominik Kowalczyk – kl. 3a.
Trzecie miejsce również ex aequo otrzymały następująco osoby: Jagoda Wolan – kl. 2b, Lilianna Żmudzińska kl. 2a, Stanisław Koc kl. 2b
Wyróżnienia otrzymali: Justyna Bielarczyk – kl. 3a, Maja Golik - kl. 3a, Łukasz Polesiak – kl. 3a i Szymon Arndt – kl. 3a.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy!
Siostra Dominika Leyk, Urszula Podgórska
nauczycielki religii
PROJEKTY JĘZYKOWE
Nowa galeria PROJEKTY JĘZYKOWE została dodana do albumu fotograficznego
Na lekcjach języka angielskiego stosujemy różnorodne metody aktywizujące, co wpływa na zwiększenie zaangażowania uczniów, pobudza ich kreatywność i rozwija umiejętności współpracy w grupie.
Realizujemy autorskie projekty nawiązujące do ważnych wydarzeń w krajach anglojęzycznych, jak i tematów z życia codziennego. W klasach 4b, 6a i 6b (grupa 1) oraz w klasach 7 (grupa B) realizowany jest całoroczny projekt kulturowy Festivals and Celebrations, którego celem jest popularyzacja języka angielskiego i kultury krajów anglojęzycznych oraz rozwijanie zainteresowań i kompetencji społecznych uczniów. We wrześniu i październiku klasa 4b świętowała Skyscraper Day, Cupcake Day i Toast Day, klasa 6a Cake Day with Chopin, klasa 6b Toast Day, Chopin Day and Pizza Day (z własnoręcznie przygotowaną pizzą!). Dodatkowo, w ramach obchodów Make a Difference Day, klasa 6b uczestniczyła w grze po szkole, podczas której szóstoklasiści poświęcili swój czas, by inni poczuli się lepiej. Klasa 7 również świętowała (Toast Day, Pasta Day) oraz sprawdziła swoje umiejętności (nie tylko językowe) w grze terenowej Fun in the park w Parku Moczydło.
Stosujemy również metodę CLIL (Content and Language Integrated Learning) - zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego. Metoda ta jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. Szóstoklasiści wykorzystali twórczość znanego polskiego kompozytora i pianisty jako okazję do wspólnego świętowania. Przy dźwiękach muzyki, konsumując przyniesione z domu smakołyki, przenieśli się w świat Fryderyka Chopina.
Ale nie tylko świętujemy. W październiku klasa 4b uczestniczyła w treningu twórczego myślenia, tworząc mapy skojarzeń i definicje słowa cool. Szóstoklasiści zaś w trakcie lekcji sytuacyjnej Shopping ćwiczyli umiejętność dokonywania zakupów poprzez odgrywanie ról w zaaranżowanym przez siebie sklepie.
Więcej informacji o aktualnych projektach w Ofercie szkoły w zakładce Języki Obce.
Anna Sotomska
Dołączyliśmy do XVII edycji programu Instaling!
Od kilku lat, w wybranych grupach języka angielskiego i klasach, uczniowie systematycznie pracują nad wzbogacaniem słownictwa w programie skutecznej nauki słówek online Instaling. W tym półroczu dołączyliśmy do XVII edycji programu w klasach 3a i 3b oraz w wybranych grupach w klasach starszych.
Poprzednia - XVI edycja odbyła się pod patronatem MEN i wzięliśmy wówczas udział w Wyzwaniu Instaling 2021. Przez 3 tygodnie nasi uczniowie konkurowali z uczniami innych szkół w nauce słówek online. 403 uczniów z całej Polski uzyskało Tytuł Mistrza, co oznacza, że zdobyli 21 na 21 możliwych punktów, a 678 uczniów zdobyło wyróżnienia, które można było otrzymać po uzyskaniu co najmniej 18 punktów. Dwóch uczniów z naszej szkoły otrzymało wyróżnienia - Julek Koczara z klasy 4a i Franek Koczara z klasy 6b. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom!
Szczegółowe informacje o programie pod adresem https://instaling.pl/
Anna Sotomska i Katarzyna Ratkowska
nauczycielki języka angielskiego
Laureat VI Międzynarodowego Konkursu Historycznego
W Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom VI Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły Olgierd Janota z klasy 8b zajął 3 miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VIII projektując serię znaczków. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
Organizatorem konkursu był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydarzenie uzyskało Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Galę poprowadził znany dziennikarz sportowy Rafał Patyra.
Agnieszka Ostromęcka,
nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie
„Akademia Młodych Przyrodników - PTTK”
Nowa galeria „Akademia Młodych Przyrodników - PTTK” została dodana do albumu fotograficznego
Ruszył projekt „Akademia Młodych Przyrodników - PTTK”
Akademia Młodych Przyrodników jest projektem organizowanym i realizowanym przez Polskie Towarzystwo – Turystyczno – Krajoznawcze – Oddział Mazowsze. Celem Akademii jest edukacja przyrodnicza, ekologiczna i historyczna realizowana w oparciu o obiekty i obszary przyrodnicze i historyczne Warszawy. Podczas gier terenowych oraz samodzielnej pracy w grupach młodzież poznaje najcenniejsze obiekty przyrodnicze Warszawy oraz elementy historii miasta.
W sobotę 23 października grupa chętnych uczniów z klas 6-8 wyruszyła spod szkoły na miejsce zbiórki o godz.9.50 przed Teatrem Powszechnym. Otrzymaliśmy mapę trasy zawierającą 28 punktów do odnalezienia w terenie. Głównym obszarem naszych poszukiwań były obiekty w Parku Skaryszewskim oraz okolice fabryki czekolady E. Wedel. Uczestnicy projektu ubiegają się o odznaki Turysta – Przyrodnik. Dla nas kontakt z przyrodą, odkrywanie śladów historii, które znane są z podręczników i przede wszystkim wspólnie spędzony czas były cennym doświadczeniem.
Koordynator projektu w SPI 317
Dorota Kaczorowska
Godzina wychowawcza w 5a
Nowa galeria Godzina wychowawcza została dodana do albumu fotograficznego
Godzina wychowawcza nie musi być nudna! Wietrzymy głowy i odkrywamy " w realu" znaczenie Młodzieżowego Słowa Roku 2021: JESIENIARA 🙂
Lekcja muzealna w Muzeum Powstania Warszawskiego
Nowa galeria Lekcja muzealna w Muzeum Powstania Warszawskiego została dodana do albumu fotograficznego
W czwartek 21.10 nasza klasa 8a wybrała się na lekcję do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem lekcji był ,,Powstańczy dzień powszedni”. Przewodnik oprowadzając nas po muzeum opowiadając m.in. o Rzezi Woli, roli kobiet i młodzieży podczas powstania oraz o codziennym życiu żołnierzy i mieszkańców Warszawy. Dowiedzieliśmy się wiele na temat Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Zobaczyliśmy również przedmioty będące świadkami tamtych dni. Lekcja była bardzo ciekawa i do szkoły wróciliśmy zadowoleni.
Marysia, Lena i Tosia z klasy 8a
Klasy siódme w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Nowa galeria Klasy siódme w Muzeum Plakatu w Wilanowie została dodana do albumu fotograficznego
20 października klasy siódme wybrały się do Muzeum Plakatów w Wilanowie.
Na wystawie było ponad 100 plakatów autorstwa Ryszarda Kai. Afisze miały reklamować miasta w Polsce oraz „atrybuty” tych miejsc. Wycieczka była bardzo ciekawa.
Tymon Zieliński
Pasowanie klas pierwszych na czytelników
Nowa galeria Pasowanie na czytelników została dodana do albumu fotograficznego
19 października odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie klas pierwszych na czytelników. Następnie uczniowie zapoznali się z zasadami obowiązującymi w czytelni i wypożyczalni. Wzięli również udział w zajęciach czytelniczych i zostali zaproszeni do udziału w Konkursie czytelniczo - plastycznym dla klas pierwszych. Tego dnia wypożyczyli także swoje pierwsze książki.
Miło nam powitać Was w gronie czytelników biblioteki szkolnej!
Zuzanna Zych
nauczyciel-bibliotekarz
Nagrody z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej
14 października to święto wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji otrzymujemy życzenia w podziękowaniu za pracę , trud i czas poświęcany dzieciom każdego dnia. Zwykle miłe słowa i kwiaty kierowane są do nas od uczniów i ich rodziców.
Ale Święto Komisji Edukacji Narodowej to czas nagród przyznawanych przez władze oświatowe, które dostrzegają i nagradzają nauczycieli, którzy biorą udział w projektach, realizują zadania zgodne z polityką miasta i państwa.
W tym roku wyróżnienia i nagrody dostały:
- Pani Dyrektor Magdalena Politańska- Srebrny Krzyż Zasługi – odznaczenie państwowe nadawane przez Prezydenta RP
- Pani Dorota Kaczorowska i pani Izabela Zimnicka – nagrodę Ministra Edukacji i Nauki
- Pani Dorota Kaczorowska i pani Ewelina Litwin- nagrodę Burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Jesteśmy dumni z naszych nauczycieli. I serdecznie im gratulujemy
Iwona Stelmaszczyk- Dyba
Wicedyrektor SPI 317
14 października 2021 - ślubowanie pierwszoklasistów
Portrety z warzyw i owoców - dzieła uczniów klasy 2b
Śladami Giuseppe Arcimbaldo, włoskiego malarza, my również postanowiliśmy wykonać kolorowe portrety z warzyw i owoców. Pomysłów na wspaniałą twórczość i świetną zabawę było wiele.
Nowa galeria Portrety z warzyw została dodana do albumu fotograficznego
Kolorowe portrety to także doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, że jedzenie na co dzień warzyw i owoców wzmacnia odporność, dostarcza energii, wspomaga pracę układu trawiennego, a nawet dba o dobry nastrój.
K. Żymańczyk-Konarska i M. Kowalczyk
Geografia w klasie 8a w Muzeum Plakatu
Nowa galeria Geografia w klasie 8a w Muzeum Plakatu została dodana do albumu fotograficznego
W środę 6.10. odwiedziliśmy Muzeum Plakatu w Wilanowie. Obejrzeliśmy wystawę Ryszarda Kai z cyklu „Polska”. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, której tematem była „Geografia Polski z plakatem”. Ukształtowanie terenu, przyroda, gospodarka, rolnictwo, fauna i flora – to zagadnienia omawiane podczas lekcji geografii. Wszystkie te tematy odnaleźliśmy na plakatach Ryszarda Kai. Jego oryginalne przedstawienia regionów i miast to także lekcja historii, kultury i obyczajów w Polsce. Na plakatach odczytywaliśmy zakodowane informacje o krainach i zabytkach.
Otrzymaliśmy porządną dawkę wiedzy. Przekonaliśmy się, że muzeum nie musi być nudną przestrzenią.
Dorota Kaczorowska
Wychowawca 8a
Archiwum Aktualności