• Kwiecień na piechotę

     • Drodzy Uczniowie,
      Kwiecień – plecień, bo przeplata…a nasza szkolna społeczność staje w szranki! Czyli w co? Otóż od 1 do 30 kwietnia 2021 roku będziemy uczestniczyć w rywalizacji w… chodzeniu J. Tak, tak, to najprawdziwsza prawda - nie jest to primaaprilisowy żarcik. To będzie się działo w realu!

      Każdego dnia będziecie pokonywać  marszem dowolny dystans. Musicie udokumentować  ilość zrobionych kroków w danym dniu na dowolnej aplikacji w telefonie, na smartwatchu czy opasce sportowej. Następnie sfotografowany wynik prześlecie do swojego wychowawcy, który po każdym dniu zliczy kroki wszystkich uczniów  i zapisze je na koncie Waszej klasy. I tak przez kolejne 30 dni (również w te świąteczne). Najlepsze 3 klasy, które przejdą najwięcej, zostaną nagrodzone. Zaś wszyscy poprawią własną kondycję, zyskają lepsze samopoczucie oraz zadbają o swoje zdrowie. A to przecież najważniejsza nagroda!

      Nasze zawody przeznaczone są dla wszystkich chętnych uczniów klas 1-8. Nie dajcie się zbyt długo namawiać, sami zachęcajcie rodziców czy kolegów i ruszajcie na podbój Woli, Bemowa, Bielan i innych warszawskich dzielnic, okolic Warszawy i nie tylko. 

     • Szkolne obchody Światowego Dnia Autyzmu

     • 29 marca 2021 roku nasza szkoła zaświeciła się na niebiesko dla autyzmu. Od wielu już lat bierzemy udział w akcji promującej świadome podejście do tematyki autyzmu. Wspólnie uczymy się, jak rozumieć osoby ze spektrum, jak wspólnie się uczyć i bawić się. Poznajemy naszych kolegów i koleżanki na nowo, ich pasje, mocne strony, ale także ich problemy, ograniczenia. Uczymy się, że wszyscy jesteśmy od siebie różni, ale i podobni. I już nie jesteśmy ZIELONI w temacie autyzmu, jesteśmy NIEBIESCY.

      W poniedziałek 29 marca zasiedliśmy wszyscy do niebieskiego śniadania (niestety wirtualnie), oglądaliśmy filmy o autyzmie, rozmawialiśmy, wymienialiśmy poglądy. No i oczywiście jedliśmy nasze niebieskie śniadanka.

      Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie i zapraszam do pogłębiana swojej wiedzy, do bycia coraz bardziej niebieskim.

      Jolanta Żwirblińska
      koordynator akcji

      W dniu 29 marca klasa 6b włączyła się w szkolne obchody Światowego Dnia Autyzmu. Na niebiesko ubrani uczniowie i nauczycielki w trakcie spożywania "niebieskiego" śniadania obejrzeli film "Amazing things happen". Następnie rozmawialiśmy na temat tego, co powinniśmy wiedzieć o Autyzmie.

      Katarzyna Chrzanowska
      wychowawca klasy

     • Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

     • Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

      Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

      Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce jeszcze bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”.

      Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia. Wiele organizacji działających na rzecz osób z autyzmem w Polsce i na świecie, celebruje to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.

      To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że niebieskie akcenty w ich otoczeniu są specjalnie dla nich.

      Zapraszam do wspólnego celebrowania Niebieskiego Dnia 2 kwietnia.

      Jolanta Żwirblińska

      pedagog wspierający, wychowawca

     • Zapraszamy do naszej szkoły.

     • Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z wychowawcami oddziałów przedszkolnych 0a i 0b. Panie Ania Stępińska i Monika Chról chętnie odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania dotyczące pracy oddziałów Zerówkowych. 

      Telefon:  22 836 03 12 wew.23

      Anna Stępińska    

      • 9.03. wtorek 14.00-15.00
      • 11.03 czwartek 14.00-15.00   
      • 16.03. wtorek 14.00-15.00

      Monika Chról

      • 10.03. środa 13.00-14.00
      • 17.03. środa 13.00-14.00
     • Psychologiczne Centrum Wsparcia

     • W Warszawie działa Psychologiczne Centrum Wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli, którego zadaniem jest udzielanie pomocy psychologicznej.

      Mając na uwadze nowe wyzwania czy sytuacje trudne w związku z pandemią, Centrum zaprasza do korzystania z oferowanego wsparcia. Pomoc udzielana jest telefonicznie oraz poprzez pocztę elektroniczną. Wszystkie informacje i kontakty znajdują się w prezentowanej ulotce.

      Dodatkowo Fundacja Pycho-Edukacja prowadzi nieodpłatne otwarte spotkania dla rodziców na temat depresji dzieci i nastolatków. Szczegóły dostępne są pod adresem: edukacja.warszawa.pl/specjalne-potrzeby-edukacyjne/

      Iwona Różycka-Nurkiewicz
      psycholog

      Psychologiczne Centrum Wsparcia - plakat

     • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • Z racji sytuacji pandemicznej nie możemy uczcić tego dnia w dotychczasowej formie – organizując terenową grę miejską. Zapraszamy jednak do udziału w Mobilnej Grze Miejskiej, którą przygotowujemy we współpracy i pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.

      Premiera gry nastąpi w I połowie kwietnia 2021 r. – w rocznicę śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza – Żołnierza  Niezłomnego działającego na Mazowszu . Aby zagrać w grę wystarczy zainstalować aplikację Action Track na swoim telefonie z dostępem do internetu. Gra będzie dostępna dla uczniów  w systemie „kanapowym”, bez konieczności wychodzenia z domu. Pod koniec marca/na początku kwietnia 2021 r. zostaną ogłoszone dokładne zasady rekrutacji i udziału w grze. Zarejestrowani uczniowie otrzymają pakiet materiałów i wskazówek, aby przygotować się do gry, ponieważ gra nadal będzie konkursem, w którym przewidziano dla zwycięzców nagrody.

      W oczekiwaniu na to wydarzenie serdecznie zapraszamy do obejrzenia spotu zrealizowanego na podstawie materiałów z poprzednich edycji.

      Gra Miejska 2021 - informacje.pdf
      Gra Miejska 2021 - PLAKAT.pdf

      Agnieszka Ostromęcka,
      nauczycielka historii,
      koordynatorka VI Edycji Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”

     • „Coś dla Kogoś”

     • Nowa galeria „Coś dla Kogoś” została dodana do albumu fotograficznego

      W tym roku nasza szkolna  akcja „Coś dla kogoś” przebiega pod hasłem „Coś dla Ziemi”. W ramach tej akcji uczmy się Zasad 3R: Reduce, Reuse, Recycle, (zasady 3 U: Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj), które promują zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów.  W związku z tym chętni uczniowie z klas 0-8 mogli wykonać:

      • Ozdoby świąteczne z recyklingu 
      • Prezent świąteczny, z tego co jest dostępne w domu
      • Potrawę z tego, co zostało ze świątecznego stołu

      A następnie przesłać zdjęcie wykonanej pracy wraz z opisem w jaki sposób i z czego została wykonana. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zechcieli wziąć udział w  naszej szkolnej akcji, a byli to uczniowie: 

      • Ewa Wapa, Kostek Sławiec z oddziału 0b
      • Leo Konarski - z klasy 2a
      • Maja Wapa, Alinka Ivanyk, Igor Smętek, Maja Nowak i Hania Sokół -  z klasy 3b
      • Aleksandra Lewandowska, Antoni Potocki, Pola Krop-Machalica, Julia Rzepka, Sebastian Siejka – z klasy4a
      • Franek Koczara - z klasy 5b
      • Artur Wapa - z klasy 6a
      • Hanna Prażmo, Stanisław Świstowski - z klasay 6b

      Dziękujemy również oddziałowi przedszkolnemu za zaangażowanie się w akcję dokarmiania ptaków zimą.

      Wychowawcy

       

     • Walentynki w bibliotece

     • 15 lutego biblioteka szkolna zorganizowała Walentynki pod hasłem „Zakochaj się w czytaniu”. Na czytelników czekało wiele atrakcji. Każdy wypożyczający otrzymał zakładkę do książki i lizaka w kształcie serduszka. Można też było wziąć udział w quizie Para za parą. Na laureatów czekały upominki. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

      Zuzanna Zych
      nauczyciel-bibliotekarz

     • Edukacja Filmowa

     • Od wielu lat nasza szkoła znana jest w warszawskim środowisku szkolnym z realizacji programu Edukacja Filmowa - Film uczy i wychowuje. Co roku organizowany jest  Międzyszkolny Konkurs „Moje spotkanie z filmem”, którego zwycięzcy otrzymują tytuł Laureata wpisany na świadectwie ukończenia szkoły.

      „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” to dofinansowanie udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawę w wydarzeniach kulturalnych, naukowych oraz sportowych.

      Pandemia w dużym stopniu ograniczyła dostęp do uczestniczenia młodzieży w kulturze. Warsztaty i lekcje muzealne, musieliśmy zastąpić wydarzeniami on line. Wybór padł na niezawodne Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i współpracę z kinem Muranów. 

      Od lutego na każdym etapie edukacyjnym uczniowie będą oglądać filmy. Uczniowie klas 1 - 3 uczący się na terenie szkoły  będą mieli możliwość obejrzenia filmów wspólnie w klasie.

      Uczniowie z klas od 4 do 8 obejrzą filmy w domach. Każdy uczeń klas starszych musi założyć konto w serwisie nowehoryzonty.pl. Wychowawcy będą przesyłać linki do filmu na bieżący miesiąc. Po kliknięciu w link i aktywacji dostępu każdy indywidualnie może w ciągu 48 godzin obejrzeć film.

      Repertuar na luty:

      • Klasy 1-3:  1. Villads  2. Operacja Człowiek w Czerni
      • Klasy 4-6:  1. Łowcy czarownic  2. Mamo kocham cię
      • Klasy 7-8:  1. Żałuję

      Dorota Kaczorowska
      Koordynatorka edukacji filmowej

     • Drodzy Uczniowie i Rodzice

     • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej polskiej tradycji są czasem spotkań w gronie najbliższych, składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem, życzmy, aby ten piękny czas napełnił nasze serca pokojem, miłością  i radością. Niech zdrowie i wszelka pomyślność wypełniają każdy dzień Nowego Roku 2021.

      Magdalena Politańska i Iwona Stelmaszczyk Dyba
      Dyrekcja Szkoły

     • Świąteczna akcja charytatywna

     • W ramach akcji przedświątecznej w roku szkolnym 2020/21 uczniowie sami mieli wpływ na wybór fundacji, której chcą pomóc. Na zebraniu Samorządu Uczniowskiego zaproponowałam, aby tym razem były to instytucje wspierające dzieci z różnymi dysfunkcjami. Przeprowadziliśmy ankietę, która zawierała nazwy 5 instytucji. Zadaniem uczestników było zaznaczyć jedną z nich - tę, którą chcą wesprzeć.

      W wyniku przeprowadzonej ankiety została wyłoniona fundacja – Dom Dziecka w Łodzi, w którym znajdują schronienie dzieci chore i niepełnosprawne. http://www.domwlodzi.org/pl/  . Uprawnionych do głosowania było 170 osób, głos oddało 77 z nich. Podczas zebrania Samorządu Uczniowskiego ustaliliśmy, że z pieniędzy zarobionych przez samorząd w zeszłym roku szkolnym przeznaczamy na cele fundacji kwotę 1000 zł. Kwota zasiliła już konto fundacji. Pani Marta Libiszowska zajmująca się Public Relations w Domu Dziecka nie kryła zaskoczenia i radości. Była bardzo zdziwiona, że warszawska szkoła odnalazła ich fundację i chce wesprzeć. Mówiła, że pomoc bardzo im się przyda ze względu na trudną sytuację pandemiczna, w czasie której część darczyńców z powodu własnych kłopotów finansowych wycofała się.
       

      Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddawali swoje głosy w naszej ankiecie.
      Ewa Mikina-opiekun SU

     • Mikołajkowy Konkurs Poezji

     • Jedną z wyjątkowych tradycji naszej szkoły jest Mikołajkowy Konkurs Poezji. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, w tym roku, konkurs przebiegał w nowej formule - uczniowie wysyłali nagrania swoich recytacji.

      Mamy zaszczyt ogłosić, że Laureatami Mikołajkowego Konkursu Poezji zostali:

      • I miejsce  - Amelia  Malinowska,  Igor Smętek
      • II miejsce  - Franciszek Janiak
      • III miejsce - Justyna Stańczak

      Zwycięzcom gratulujemy, a Wszystkim Uczniom życzymy Wesołych Świąt :).

      Marlena Słupska, Alicja Wiśniewska

     • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     • Corocznie 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to bardzo ważny element tradycji naszej szkoły. Temat niepełnosprawności jest nam bliski, staramy się, od najmłodszych lat, zaszczepić w dzieciach postawę akceptacji i szacunku w stosunku do wszystkich osób, bez względu na ich wygląd czy nietypowe zachowanie.

      Zapraszam do zapoznania się z prezentacją związaną z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

      Magdalena Kowalczyk

     • Laureaci konkursu recytatorsko-literackiego.

     • Miło mi poinformować, że laureatami szkolnego konkursu recytatorsko - literackiego pt. "Edmund Bojanowski -  serdecznie dobry człowiek" zostali:

      • Michał Zych z klasy 0b, wyróżnienie Igor Smętek 3b
      • Artur Wapa z klasy 6a
      • Wojciech Antkiewicz z klasy 7a

      Serdecznie gratuluję i dziękuję za udział w konkursie!

      Pozdrawiam, w imieniu wychowawców świetlicy
      Żaneta Kowalczyk

     • Sukces naszych uczniów

     • Z ogromną przyjemnością ogłaszam, że dwoje z naszych uczniów zajęło wysokie miejsca w konkursie plastycznym "Gdybyś mógł stać się na jeden dzień Leonardem da Vinci, Vincentem van Goghiem lub Salvadorem Dali, to jaką pracę zaprezentowałbyś światu?"

      Konkurs został zorganizowany przez Studio Rysunku OZ oraz ASTRA S.A. i był skierowany do uczniów szkół podstawowych w województwie mazowieckim. Głównymi celami konkursu było zainteresowanie uczniów szkół podstawowych życiem i twórczością Leonarda da Vinci, Vincenta van Gogha, Salvadora Dali, rozwijanie talentów artystycznych, rozwijanie wyobraźni oraz twórczego, kreatywnego myślenia, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej.

      Prace naszych uczniów zostały wysoko nagrodzone. W III kategorii wiekowej (uczniowie klas 7 i 8)

      • II miejsce zajęła Angelika Pękul z klasy 8a
      • III miejsce zajął Olgierd Janota z klasy 7b.

      Serdecznie gratuluję laureatom i życzę dalszych sukcesów.
      Izabela Wawrzyniak