• Dołączyliśmy do XVII edycji programu Instaling!

     • Od kilku lat, w wybranych grupach języka angielskiego i klasach, uczniowie systematycznie pracują nad wzbogacaniem słownictwa w programie skutecznej nauki słówek online Instaling. W tym półroczu dołączyliśmy do XVII edycji programu w klasach 3a i 3b oraz w wybranych grupach w klasach starszych.

      Poprzednia - XVI edycja odbyła się pod patronatem MEN i wzięliśmy wówczas udział w Wyzwaniu Instaling 2021. Przez 3 tygodnie nasi uczniowie konkurowali z uczniami innych szkół w nauce słówek online. 403 uczniów z całej Polski uzyskało Tytuł Mistrza, co oznacza, że zdobyli 21 na 21 możliwych punktów, a 678 uczniów zdobyło wyróżnienia, które można było otrzymać po uzyskaniu co najmniej 18 punktów. Dwóch uczniów z naszej szkoły otrzymało wyróżnienia - Julek Koczara z klasy 4a i Franek Koczara z klasy 6b. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom!

      Szczegółowe informacje o programie pod adresem https://instaling.pl/

      Anna Sotomska i Katarzyna Ratkowska
      nauczycielki języka angielskiego

     • Laureat VI Międzynarodowego Konkursu Historycznego

     • W Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom VI Międzynarodowego Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły Olgierd Janota z klasy 8b zajął 3 miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VIII projektując serię znaczków. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

      Organizatorem konkursu był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydarzenie uzyskało Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Galę poprowadził znany dziennikarz sportowy Rafał Patyra.

      Agnieszka Ostromęcka,
      nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie

     • „Akademia Młodych Przyrodników - PTTK”

     • Nowa galeria „Akademia Młodych Przyrodników - PTTK” została dodana do albumu fotograficznego

      Ruszył projekt „Akademia Młodych Przyrodników  - PTTK”

      Akademia Młodych Przyrodników jest projektem organizowanym i realizowanym przez Polskie Towarzystwo – Turystyczno – Krajoznawcze – Oddział Mazowsze. Celem Akademii jest edukacja przyrodnicza, ekologiczna i historyczna realizowana w oparciu o obiekty i obszary przyrodnicze i historyczne Warszawy. Podczas gier terenowych oraz samodzielnej pracy w grupach młodzież poznaje najcenniejsze obiekty przyrodnicze Warszawy oraz elementy historii miasta.

      W sobotę 23 października grupa chętnych uczniów z klas 6-8 wyruszyła spod szkoły na miejsce zbiórki o godz.9.50 przed Teatrem Powszechnym. Otrzymaliśmy mapę trasy zawierającą 28 punktów do odnalezienia w terenie. Głównym obszarem naszych poszukiwań były obiekty w Parku Skaryszewskim oraz okolice fabryki czekolady E. Wedel. Uczestnicy projektu ubiegają się o odznaki Turysta – Przyrodnik. Dla nas kontakt z przyrodą, odkrywanie śladów historii, które znane są z podręczników i przede wszystkim wspólnie spędzony czas były cennym doświadczeniem.

      Koordynator projektu w SPI 317
      Dorota Kaczorowska

     • Lekcja muzealna w Muzeum Powstania Warszawskiego

     • Nowa galeria Lekcja muzealna w Muzeum Powstania Warszawskiego została dodana do albumu fotograficznego

      W czwartek 21.10 nasza klasa 8a wybrała się na lekcję do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem lekcji był ,,Powstańczy dzień powszedni”. Przewodnik oprowadzając nas po muzeum opowiadając m.in. o Rzezi Woli, roli kobiet i młodzieży podczas powstania oraz o codziennym życiu żołnierzy i mieszkańców Warszawy. Dowiedzieliśmy się wiele na temat Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Zobaczyliśmy również przedmioty będące świadkami tamtych dni. Lekcja była bardzo ciekawa i do szkoły wróciliśmy zadowoleni.

      Marysia, Lena i Tosia z klasy 8a

     • Pasowanie klas pierwszych na czytelników

     • Nowa galeria Pasowanie na czytelników została dodana do albumu fotograficznego

      19 października odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie klas pierwszych na czytelników. Następnie uczniowie zapoznali się z zasadami obowiązującymi w czytelni i wypożyczalni. Wzięli również udział w zajęciach czytelniczych i zostali zaproszeni do udziału w Konkursie czytelniczo - plastycznym dla klas pierwszych. Tego dnia wypożyczyli także swoje pierwsze książki.

      Miło nam powitać Was w gronie czytelników biblioteki szkolnej!

      Zuzanna Zych
      nauczyciel-bibliotekarz

     • Nagrody z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej

     • 14 października to święto wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji otrzymujemy życzenia w podziękowaniu za pracę , trud i  czas poświęcany dzieciom każdego dnia. Zwykle miłe słowa i kwiaty kierowane są do nas od uczniów i ich rodziców.

      Ale Święto Komisji Edukacji Narodowej to czas nagród przyznawanych przez władze oświatowe, które dostrzegają i nagradzają nauczycieli, którzy biorą udział w projektach, realizują zadania zgodne z polityką miasta i państwa.

      W tym roku wyróżnienia i nagrody dostały:

      • Pani Dyrektor Magdalena Politańska- Srebrny Krzyż Zasługi – odznaczenie państwowe nadawane przez Prezydenta RP
      • Pani Dorota Kaczorowska i pani Izabela Zimnicka – nagrodę Ministra Edukacji i Nauki
      • Pani Dorota Kaczorowska i pani Ewelina Litwin- nagrodę Burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy

      Jesteśmy dumni z naszych nauczycieli. I serdecznie im gratulujemy

      Iwona Stelmaszczyk- Dyba
      Wicedyrektor SPI 317

     • Portrety z warzyw i owoców - dzieła uczniów klasy 2b

     • Śladami Giuseppe Arcimbaldo, włoskiego malarza, my również postanowiliśmy wykonać kolorowe portrety z warzyw i owoców. Pomysłów na wspaniałą twórczość i świetną zabawę było wiele. 

      Nowa galeria Portrety z warzyw została dodana do albumu fotograficznego

      Kolorowe portrety to także doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, że jedzenie na co dzień warzyw i owoców wzmacnia odporność, dostarcza energii, wspomaga pracę układu trawiennego, a nawet dba o dobry nastrój. 

      K. Żymańczyk-Konarska i M. Kowalczyk

     • 7a w Escape Room

     • W tym roku w ramach programu Warszawa z klasą, klasa z Warszawą odwiedziliśmy pokoje zagadek w Blue City.

      Nowa galeria 7a w Escape Room została dodana do albumu fotograficznego

      Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Pierwsza grupa wcieliła się w naukowców “badających możliwość skolonizowania Marsa”, ale coś poszło nie tak i trzeba było uruchomić kapsułę ratunkową. Kolejna grupa znalazła się na Dzikim Zachodzie, gdzie “Black Chuck, słynny złoczyńca Dzikiego Zachodu, ukrył gdzieś złoto z poprzedniego skoku”. Trzecia grupa zawitała do Bajkowego Świata Narni, gdzie Białą Czarownica .....Ostatnia grupa to poszukiwacze przygód, którzy trafili do “ Aleksandryjskiej kopalni, w której ukryty jest mityczny artefakt”. Czas na wykonanie zadań- jedna godzina😊😊

      Wszystkim grupom udało się rozwiązać zagadki, pokonać pułapki. Bawiliśmy się świetnie😊😊 Polecamy to miejsce innym 😊😊

      Małgorzata Filipiak i Ewa Molak

     • Warsztaty pszczelarskie

     • W zeszłym tygodniu uczniowie klas 1-3 uczęszczający do świetlicy szkolnej, poznawali tajniki z życia  i hodowli pszczół podczas warsztatów pszczelarskich organizowanych przez Fundację "Kochajmy pszczoły".

      Nowa galeria Warsztaty pszczelarskie została dodana do albumu fotograficznego

     • Zbiórka karmy dla zwierząt

     • Szanowni Państwo,

      Październik jest miesiącem poświęconym zwierzętom. W związku z tym chcielibyśmy Państwa zaprosić do przyłączenia się do akcji – Zbiórki karmy dla zwierząt - podopiecznych Fundacji Kotomysz.pl oraz podopiecznych z Przytuliska Chata u Asi i przyjaciół.

      Fundacja Kotomysz.pl aktualnie ma pod swoją opieką 47 zwierzaków, w Przytulisku u Asi i Przyjaciół znajduje się kolejne prawie 50 zwierzaków. Dodatkowo Fundacja Kotomysz.pl oraz Przytulisko u Asi i Przyjaciół wesprze 3 dodatkowe fundacje działające na terenie Polski.

      Akcja ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży problemu związanego z bezdomnością zwierząt, problemu w ilości zwierząt które wymagają pomocy i dodatkowej opieki.

      Organizator zbiórki prosi aby karma ( mokra lub sucha) przeznaczona była dla psów i kotów. Zabawki, smycze, obroże, czy też miski do karmienia itp. mogą być używane, jednak prosimy aby były czyste.

      Prosimy, aby uczniowie klas 0-3 zanosili rzeczy  do swoich sal, natomiast pozostali uczniowie w specjalnie przygotowanym pudle na parterze przy sekretariacie.

      Zbiórka na terenie szkoły potrwa do 21 października.

      Z wyrazami szacunku,
      Mariola Łygas
      opiekun SU

     • Dzień Piżamy

     • Wrzesień jest miesiącem świadomości chorób nowotworowych dzieci i młodzieży. W ramach solidarności z chorymi dziećmi przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej Dzień Piżamy - obudź w sobie Anioła, która w naszej szkole odbyła się 30 września.

      Nowa galeria Dzień Piżamy została dodana do albumu fotograficznego

      Dlaczego piżama? - ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. Tego dnia Szkoła wypełniła się Dziećmi oraz Pracownikami Szkoły ubranymi w elementy stroju nocnego, dodatkowo pojawiły się poduszki i ulubione pluszaki.

      Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. Samorząd Uczniowski przygotował specjalną puszkę – skarbonkę i promując działania zdrowotne zebrał 1456,02 zł, które w całości zostaną przekazane na budowę Ośrodka dla Dzieci chorych onkologicznie. D

      Dziękujemy za włączenie się w naszej działanie oraz przede wszystkim za tak wspaniałą hojność.

      Mariola Łygas
      - opiekun SU

     • "Grunt to Zdrowie"

     • Piknik Rodzinny na terenie Szpitala Wolskiego w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa-Wola
      Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w pikniku wszystkich mieszkańców Woli wraz z rodzinami. Piknik, poza atrakcjami i zabawą, będzie także okazją do zapoznania się z ofertą Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa-Wola skierowaną do mieszkańców naszej dzielnicy.

      PLAKAT_PIKNIK_16.10.pdf​​​​​​​

     • WARSZAWA TALENTÓW

     • Z przyjemnością informujemy Państwa, że nasz szkoła została zakwalifikowana do wzięcia udziału w projekcie prowadzonym przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy „Warszawa Talentów – rozwój doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych m. st. Warszawy”.

      Dzięki temu projektowi nasi uczniowie klas 7 i 8 oraz uczniowie innych 51 szkół podstawowych w Warszawie otrzyma wsparcie, dzięki któremu będą mieli większe szanse na podjęcie zatrudnienia w przyszłości. 

      W ramach tego projektu zostanie utworzony Stołeczny Punkt Informacji i Kariery, gdzie będzie obecnych 7 doradców zawodowych w pełni zaopatrzonych w materiały i narzędzia, aby jak najlepiej wspierać młodzież w podejmowaniu przez nich wyborów. W naszej szkole również powstanie taki punkt, który będzie prowadzony przez szkolnego doradcę zawodowego i również zostanie on odpowiednio wyposażony a jego harmonogram pracy będzie właściwie zintegrowany z planem lekcyjnym biorących udział uczniów. Ponadto zostaną podjęte działania na rzecz intensyfikacji współpracy szkoły z otoczeniem społeczno-gospodarczym m.in. spotkania z ekspertami ds. rynku pracy, organizacja spotkań w szkołach zawodowych czy wycieczki wirtualne po wybranych zakładach pracy.

      Serdecznie zapraszamy uczniów klas 7 i 8 oraz ich rodziców do zapoznania się ze szczegółowym regulaminem projektu oraz do wzięcia w nim udziału.

      REGULAMIN PROJEKTU "WARSZAWA TALENTÓW"

      Tomasz Paciorek
      pedagog szkolny

     • Szkolne obchody Dnia Głośnego Czytania

     • 1 października odbyły się szkolne obchody Dnia Głośnego Czytania. Wybrani uczniowie klas 4 - 8 czytali  w poszczególnych oddziałach fragment książki:

      - w klasach 0 - 1: „O krakowskich psach i kleparskich kotach” (legendę „O szlachetnym Gryfie i pięknej Syrenie”),
      - w klasach 2 - 3: Joanna Papuzińska „Asiunia”,
      - w klasach 4 - 6: Stanisław Lem „Bajki robotów” (opowiadanie „Jak ocalał świat”),
      - w klasach 7 - 8: Stanisław Lem „Opowieści o pilocie Pirxie”.

      Zuzanna Zych
      nauczyciel - bibliotekarz

     • Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2021/2022

     • Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603) po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego ustalam dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w następujących terminach:

       12.11.2021, 7.01.2022, 2.05.2022,  24-26.05.2022, 3.06.2022, 17.06.2022 – łącznie 8  dni .

      W wyżej wymienionych dniach szkoła będzie organizować zajęcia wychowawczo - opiekuńcze dla  uczniów.

      Magdalena Politańska
      Dyrektor SPI nr 317

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Nowa galeria Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia została dodana do albumu fotograficznego

      1 października 2021 roku odbyła się 11. Edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
      Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia, a egzaminatorami byli uczniowie ze starszych klas. Tworzyli oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy, przepytywali kolegów oraz dorosłych, a w nagrodę rozdawali naklejki.

      W ramach przygotowań do obchodów ŚDTM uczniowie klas czwartych utrwalali sobie znajomość tabliczki mnożenia poprzez udział w zawodach wewnątrzklasowych.           

      Rywalizacji towarzyszyła dobra zabawa!

      Ewelina Litwin
      nauczyciel matematyki

       

     • Sprzątanie świata 2021

     • 17 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w 28. akcję „Sprzątanie świata”, której patronem i koordynatorem w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Tegoroczne hasło przewodnie akcji to „Myślę, więc nie śmiecę”.

      Nowa galeria Sprzątanie świata została dodana do albumu fotograficznego

      Jak co roku, uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem zbierali śmieci zalegające poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Zarówno najmłodsze dzieci jak i ich starsi koledzy chętnie pracowali dla wspólnego dobra.

      W szkole ogłosiliśmy także konkurs na plakat o tematyce ekologicznej, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło wiele prac pokazujących, z różnej perspektywy, problem zanieczyszczania naszej planety. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców, którzy odbiorą atrakcyjne nagrody:

      Zwycięzcy:

      • Julia Papuga 8b
      • Olgierd Janota 8b
      • Justyna Stańczak 8a

      Wyróżnieni: Ala Synowska 7a, Martyna Cholewa 7a, Artur Wapa 7a, Ignacy Jasiorowski 7a, Maks Mostyłowicz 7a, Kamil Gągola 7a, Maja Haszcz 8a, Jerzy Borkowski 6b

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

      Mamy nadzieję, że akcja ta, jak co roku, przyczyni się do wzrostu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży oraz uświadomi nam wszystkim problemy, z jakimi od dawna boryka się nasza planeta.

      Aneta Wójcik
      - nauczyciel biologii i przyrody