• Dwa piękne majowe Święta
     • Dwa piękne majowe Święta

     • Dzień Flagi i  230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi na mocy decyzji Sejmu RP w 2004 r. Flaga jest najbardziej rozpoznawalnym polskim symbolem narodowym. Zawisła 2 maja  1945 r. na budynku Reichstagu jako symbol polskiego udziału w pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Towarzyszy Polakom rozproszonym po całym świecie czującym związek z ojczyzną.

      3 Maja to rocznica  uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej po USA, Konstytucji. Spisana w 1791r., choć pozostała jedynie projektem na papierze, była próbą wzmocnienia i naprawienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w której prawa i przywileje posiadali nieliczni. Nie wszyscy Polacy doceniali dobrodziejstwa, jakie ze sobą niosła. Oligarchowie magnaccy ściągnęli na Polskę zaborców, którzy odebrali Jej suwerenność na długie lata. Pod zaborami, symboli narodowych nie wolno było publicznie eksponować. Przetrwał jednak naród, który wywalczył wolność w 1918 r., brutalnie przerwaną z chwilą wybuchu II wojny światowej. Jego suwerenność była ograniczona aż do 1989 r. Wraz z upadkiem komunizmu zmianie uległa konstytucja, w której podkreślono prawa i wolności obywateli. Dajmy temu wyraz jak jesteśmy szczęśliwi i dumni z tej wolności. Wywieśmy flagę i jednoczmy się pod barwami narodowymi. Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w świętowaniu – szczegóły znajdują się na plakacie poniżej.

      Agnieszka Ostromęcka
      nauczycielka historii i WOSu

     • Rodzinne weekendy na sportowo!

     • Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele, 
      Akcja „Kwiecień na piechotę” czyli  codzienne liczenie kroków przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wasze zaangażowanie, chęć rywalizacji i sprawdzenia się, ale przede wszystkim świadomość dbałości o własne zdrowie - to robi wrażenie i budzi nasz zachwyt!
      Zatem mamy dla Was nowe wyzwanie - tym razem weekendowe!

      Podczas kolejnych pięciu majowych weekendów zmobilizujcie się wszyscy w rodzinie i wspólnie podejmijcie sportowy trud. Chodźcie, biegajcie, pływajcie, grajcie w piłkę i w badmintona, każdy sport jest dozwolony!

      Do swoich wychowawców mailem prześlijcie krótką relację z tego rodzinnego weekendu na sportowo oraz dołączcie jedną rodzinną fotografię w formacie .jpg jako załącznik do maila.

      Zapraszamy do wspólnej zabawy i dzielenia się z nami swoimi osiągnięciami

      Ze sportowym pozdrowieniem,
      Zespół Sportu i Rekreacji

      Ewa Mikina 

     • Szkolne obchody rocznicy wybuchu Powstania w getcie

     • W naszej szkole przygotowania do obchodów rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim trwały od kilku dni. Umówiliśmy się, że w każdej klasie uczniowie przygotują Żonkila w postaci tła na ekranie komputera, papierowego kwiatu przypiętego do ubrania czy świeżych kwiatów. Równolegle do tych działań w szkole powstawała symboliczna dekoracja. Mogli ją obejrzeć nasi najmłodsi uczniowie, Zerówkowicze, którzy ponownie rozpoczęli naukę na terenie szkoły.

      Podczas omawiania tematyki powstania  nauczyciele skorzystali z rekomendowanych przez muzeum Polin materiałów edukacyjnych. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano specjalną ofertę słuchowisk i filmów, które miały premierę dzisiaj 19. kwietnia na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

      Klasy 1-3: słuchowiska na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek.

      Klasy 4-6: premiera filmu "Będę pisać”

      Klasy 7-8: premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna”

      Relacje z lekcji można przeczytać w Kronice 2020/2021

     • Akcja Żonkile

     • Dołączyliśmy do akcji Żonkile 2021 organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. 
      W każdą rocznicę powstania Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów, które aż do śmierci składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie - dzielnicy północnej. 
      Po wojnie na zagruzowanym terenie dawnej dzielnicy zbudowano osiedle mieszkaniowe Muranów. 

      Powstanie w getcie warszawskim wybuchło w wigilię żydowskiego święta Pesach 19 kwietnia 1943. Było to pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie – nie miało militarnych celów strategicznych. Biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, stanowiło zbrojną odpowiedź na ludobójstwo. Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.

      Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_w_getcie_warszawskim