• 19 kwietnia 2021 - Akcja "Żonkile"
      • 19 kwietnia 2021 - Akcja "Żonkile"

      • 08.05.2021 19:15
      • Relacje z udziału w akcji Żonkile 2021

      • Uczniowie klas 0-3 wysłuchali słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek.

        "Wyszukaliśmy  w internecie informacje jak wygląda Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Pomnik Bohaterów Getta. Niektórzy z nas opowiedzieli o swoich wrażeniach podczas zwiedzania tych miejsc. Będąc w szkole i w domach usłyszeliśmy o godz.12 dochodzące zza okien wycie syren. Wiedzieliśmy, co symbolizował ten dźwięk. Zrobiliśmy papierowe żonkile i włączyliśmy tła z żółtymi kwiatami

        Uczniowie klas 4-6 przygotowali specjalne tła z żółtymi żonkilami, będącymi symbolem  tego wydarzenia. Uczniowie uznali, że o takich rocznicach należy pamiętać, aby w przyszłości już nigdy  nie miało miejsca takie okrucieństwo jednych ludzi przeciwko drugim. Podczas godzin wychowawczych w skupieniu obejrzeli film o losach Zosi i Natana pt. "Będę pisać”.

        "W klasach dyskutowaliśmy na temat spraw poruszanych w filmie. Jak zmieniło się życie Zosi i Natana, gdy wybuchła wojna? Czym było getto i jak wyglądało tam życie?  Z powagą i zrozumieniem opowiadaliśmy o wydarzeniach spotykających się przyjaciół, o ich zagrożeniu życia, braku jedzenia, higieny czy niemożliwości skorzystania z usług medycznych. Na znak pamięci zrobiliśmy piękne zdjęcia i wykonaliśmy żonkile z papieru. Na lekcji historii dowiedzieliśmy się, dlaczego ten kwiat jest symbolem powstania w getcie warszawskim”

        Uczniowie klas 7-8 obejrzeli film pt. ”Muranów – Dzielnica Północna

        Podczas wydłużonych dzisiaj  lekcji wychowawczych dzieliliśmy się refleksjami po obejrzeniu filmu. Podobało nam się to, że historię opowiada niewiele od nas starsza Ala. Jest mieszkanką Muranowa czyli części Woli. Prowadziła nas przez znane nam miejsca, będące świadkami tragicznej wojennej historii, takie jak plac Bankowy, ulice Chłodna, Nalewki i Stawki. Zwróciliśmy uwagę na nieistniejącą już Wielką Synagogę. Ala opowiadała też o życiu w getcie. Zrobiło na nas wrażenie, kiedy dzienną rację żywnościową porównała do batona czekoladowego.
        Poznaliśmy Emanuela Ringelbluma, patrona ulicy, przy któ
        rej wielu z nas mieszka. Na koniec wszyscy zgodzili się z tym, że mieszkańcy getta i ich tragiczna historia, zasługują na naszą pamięć i szacunek. To był fascynujący spacer”.

      • Wróć do listy artykułów