• „Królowa śniegu"

     • Nowa galeria „Królowa śniegu" została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 13 stycznia klasy drugie odwiedziły Kinotekę w Pałacu Kultury i obejrzały spektakl pt. „Królowa śniegu”. Był to magiczny pokaz utalentowanych artystek, które malowały piaskiem sceny do czytanej baśni. Ten  pokaz to niesamowite przeżycie  dla wszystkich odbiorców. Po powrocie do szkoły uczniowie klasy 2a zainspirowani niezwykłym przedstawieniem, postanowili sami spróbować tej magii. Wykorzystali czarne kartki, sól i dłonie. Efekty zaskoczyły wszystkich.

     • Mikołajkowy Konkurs Recytatorski

     • Nowa galeria Mikołajkowy konkurs recytatorski została dodana do albumu fotograficznego

      6 grudnia, jak co roku od wielu lat, uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Mikołajkowy Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez panie ze szkolnej biblioteki.

      Po eliminacjach klasowych zgłosiło się do nas szesnaścioro uczestników z klas 0-4. Atmosfera jak zawsze była magiczna. Dzieci "sypały" pięknymi wierszami jak z ...worka Świętego Mikołaja. Jury miało doprawdy twardy orzech do zgryzienia, ale po burzliwych obradach wreszcie udało się nam wyłonić zwycięzców.

      22 grudnia, w dniu szkolnych jasełek i wigilii klasowych, naszym dzielnym recytatorom wręczyliśmy dyplomy i nagrody.

      Z wielką radością informujemy, że…

      • 1 miejsce zajęli ex aequo - Paweł Jedliński z klasy 1a oraz Marysia Soja i Tymek Smętek z klasy 1b
      • 2 miejsce  także ex aequo przypadło w udziale Leonowi Załuska z klasy 1a, Weronice Rzosińskiej z klasy 1b oraz Zosi Witkowskiej z klasy 2a
      • 3 miejscem podzielili się Szymon Kowalski i Michał Zych z klasy 2b

      Wyróżnienia otrzymali natomiast

      Yeva Rusakoviich z klasy 1b, Szymon Arndt z klasy 4a oraz Natalia Bukowińska z grupy 0a

      Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, uczestnikom bardzo dziękujemy a chętnych do przeżycia tych niezapomnianych wrażeń, zapraszamy do udziału w konkursie… już za rok!

      Ela Paciorek i Basia Wycech

     • Świąteczne spotkania w klasach młodszych

     • Nowa galeria Świąteczne spotkania została dodana do albumu fotograficznego

      „Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy, że każdy wszystko usłyszy:
      I sanie w obłokach mknące i gwiazdy na dach spadające,
      A wszędzie to ufne czekanie?
      Czekajmy – dziś cud się stanie”

      Okres Świąt Bożego Narodzenia, to okres szczególny -  to czas, w którym wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole i składamy sobie wzajemnie najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem.

      W tym roku, nasi najmłodsi uczniowie wyjątkowo niecierpliwie czekali na pierwsze, od czasów pandemii, Jasełka przygotowywane przez uczniów klas drugich. W prawdziwie świątecznym nastroju, składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie kolędowaliśmy. Pięknie udekorowane stoły i pyszności, przygotowane przez Rodziców, były idealnym uzupełnieniem tego dnia.

     • Zakończenie projektu WIE „Jesteśmy inni, a jednak tacy sami”.

     • 16.12.22 w piątek w Szkole Integracyjnej nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego zakończyliśmy projekt WIE „Jesteśmy inni, a jednak tacy sami”. Pani Magdalena Bauer i Wioletta Mrozek podsumowały cały rok pracy. Opowiedziały o podróży do Afryki, planie filmowym na Czarnym Lądzie, opowiedziały o edukacyjnym wymiarze projektu.

      Podsumowały afrykański konkurs filmowy oraz przedstawiły najważniejsze problemy dotyczące stereotypów w kwestii narodowości, rasy, religii i kultury. W czasie happeningu wśród gości z kilkunastu szkół warszawskich rozdały nagrody konkursowe dotyczące tematyki afrykańskiej: „Ja też chciałbym ujarzmić wiatr”. Organizatorki pokazały owoce projektu- film reportaż z Afryki zrealizowany przez dwie uczennice z naszej szkoły podczas minionych wakacji. Wszyscy obejrzeli etiudy konkursowe uczniów z innych szkół. Połączyliśmy się na żywo z Afryką- z wioską Mwabungo w Kenii, aby móc pokazać afrykańską rzeczywistość, dzieci z tamtej miejscowości i problemy, z którymi się borykają. Dzieci polskie rozmawiały z dziećmi kenijskimi. Organizatorki pokazały pamiątki afrykańskie i zaprosiły na bankiet. W czasie imprezy toczyły się kilkugodzinne dyskusje w kuluarach na temat stereotypów we współczesnym świecie oraz sytuacji edukacji dzieci na świecie. To był wspaniały dzień otwierający oczy, umysły i serca na sytuację Afryki.

      Poniżej link do filmów konkursowych:

       

     • Tydzień Świadomości Dysleksji doceniony przez MSCDN

     • Tydzień Świadomości Dysleksji obchodzony w naszej szkole na początku października został udokumentowany na krótkim filmie. Film został wysłany do Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które doceniło naszą pracę.

     • Manufaktura bombek w klasach drugich

     • Nowa galeria Manufaktura bombek w klasach drugich została dodana do albumu fotograficznego

      Zbliżają się Święta, czas radości, życzeń, prezentów, ubierania choinki.. Dnia 12 grudnia uczniowie klas drugich, wykonywali swoje autorskie bombki choinkowe.  Było to możliwe, dzięki zorganizowanym w szkole warsztatom, które dostarczyły nam wszystkim dużo zadowolenia, pozytywnych myśli i dobrych emocji.    

     • Mikołajkowe warsztaty

     • Nowa galeria Mikołajkowe warsztaty została dodana do albumu fotograficznego

      W czwartek 8 grudnia w ramach akcji „Poznajmy się” zaprosiliśmy uczniów najmłodszych klas oraz naszych milusińskich z zerówki na „Mikołajkowe warsztaty”. Dołączyli do nas także zaproszeni goście, czyli przedszkolaki z sąsiadujących z nami przedszkoli. Były warsztaty muzyczne i świąteczne wygibasy z panią Anią. Można było także pobawić się klockami lego i  zbudować miasteczko Świętego Mikołaja. Panie z zerówki wprowadzały młodych uczestników w tajniki robotyki – małe roboty bez problemów pokonywały przygotowane przez dzieci trasy. Była też możliwość pobrudzenia się klejem i brokatem. Pod kierownictwem pani Basi mali artyści dekorowali bombki, choinki i świąteczne koszyczki. A na koniec… przyszedł Mikołaj. W następny czwartek kolejne atrakcje – już teraz zapraszamy na przedstawienie „Cztery pory roku”.

      Bardzo dziękujemy za pomoc uczennicom ze Szkolnego Koła Wolontariatu – trzy urocze wróżki doskonale sprawdziły się  w swoich rolach.

      Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

     • Mikołajki 2022

     • Nowa galeria Mikołajki 2022 została dodana do albumu fotograficznego

      Święty Mikołaj nocą wędruje,
      w okna zagląda i nasłuchuje.
      Gwiazdka w okna świeci,
      gdzie są grzeczne dzieci?

      Na pewno w naszej szkole! J 6 grudnia po  korytarzu edukacji wczesnoszkolnej wędrowało mnóstwo małych Mikołajów, elfów i reniferów. Było ubieranie choinek, dekorowanie sal i oczywiście oczekiwanie na prezenty. Mikołaj nie zawiódł -  w każdej klasie pojawiły się torby, pudła albo worki wypełnione słodyczami i drobnymi upominkami. Miło było patrzeć na uśmiechnięte buzie i zadowolone miny. Mamy nadzieję, że wszyscy wiedzą, że to była tylko próba generalna przed Wigilią. Przygotujcie dużą porcję ciasteczek i mleka – powtórna wizyta Mikołaja zagwarantowana.

     • Box pełen energii

     • Nowa galeria Box pełen energii została dodana do albumu fotograficznego

      7 grudnia, trzy przesympatyczne studentki Wydziału Nauki o Żywieniu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przygotowały i przeprowadziły dla nas bardzo atrakcyjne zajęcia, dotyczące zdrowego żywienia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na to, co powinno znajdować się, w zabieranych przez nas do szkoły pudełkach ze śniadaniem. Wzrosła nasza świadomość i wiedza dotycząca zdrowego, wartościowego jedzenia. Zyskaliśmy szansę dokonywania lepszych wyborów żywieniowych na co dzień. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!!!  

     • Mikołajki :)

     • Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy Naszej Szkoły!

      Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami 🎅🤶🧑‍🎄🎅. Bądźmy widoczni dla Świętego Mikołaja i w tym dniu załóżmy ozdobę mikołajkową - czapkę, opaskę, kolorową mikołajkową odzież. 🎄🎈🎄

      Niech nasze przerwy będą kolorowe :)

      Zachęcamy do zabawy - Samorząd Uczniowski

     • Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

     • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością została dodana do albumu fotograficznego

      2 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Wszyscy włączyliśmy się do akcji „2-go grudnia bądź żółty”, aby solidaryzować się z osobami z niepełnosprawnością.

      Celem Dnia Osób Niepełnosprawnych jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku, które w naszej szkole silnie akcentowane są każdego dnia.

      W tym wyjątkowym dniu uczniowie klas 4-8 oraz zerówki poznali pana Marcina Grabińskiego –  człowieka, który nie widzi przeszkód i jego psa przewodnika – Kamyka. Podczas warsztatów przybliżona została specyfika funkcjonowania osoby niewidomej i słabowidzącej oraz elementy savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Chętnych do przejścia z białą laską, pokonania toru przeszkód czy bycia przewodnikiem osoby niewidomej nie brakowało. Najważniejszym przesłaniem płynącym ze spotkania był fakt, że zawsze warto oferować swoją pomoc i udzielać jej w odpowiedni sposób.

      Uczniowie klas 1-3 zostali wprowadzeni w świat osób z niepełnosprawnością ruchową, a wyjątkowym Gościem była Natalka z klasy 8B, która wraz z koleżanką Patrycją opowiedziała o sytuacjach, które spotykają ją każdego dnia – nie koniecznie tylko pozytywnych. Następnie uczniowie poznali przygodę Leona, bohatera serii książeczek autorstwa Agaty Battek. Wycieczka na zamek która odbył Leon, pokazała mu, że wózek inwalidzki nie stanowi bariery w nawiązywaniu dziecięcych przyjaźni.

      Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością był wyjątkową okazją, aby przez własne doświadczanie pokazać, jakie bariery i ograniczenia utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie.

      Mariola Łygas i Magdalena Kowalczyk

     • Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

     • 2 grudnia w naszej szkole będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Na godzinę wychowawczą zapraszamy do sali gimnastycznej uczniów klas 4-8 wraz z Nauczycielami na spotkanie z Panem Marcinem Grabińskim – Człowiekiem, który „nie widzi przeszkód”.

      Uczniów klas 0-3 oraz ich Nauczycieli o godz. 10.45 odwiedzi wyjątkowa osoba, która przybliży świat osób z niepełnosprawnością ruchową. Zapraszamy na niesamowite spotkanie z koleżanką ze szkolnego korytarza oraz niezwykłym bohaterem książki, którego przygodę poznamy.

      Wszystkich Uczniów, Nauczycieli i Pracowników Szkoły zachęcamy do włączenia się to akcji  „2–go grudnia bądź żółty”. Na znak solidarności z osobami z niepełnosprawnością przyjdźmy do szkoły ubrani na żółto lub dołączmy do swojego ubioru żółty kwiatek, wstążeczkę lub jakiś inny symbol - oczywiście koloru żółtego.

     • Uroczyste pasowanie na czytelnika w klasach pierwszych.

     • Nowa galeria Pasowanie na czytelnika została dodana do albumu fotograficznego

      Książki to nasi najlepsi przyjaciele
      Nie zdradzą, nie wyśmieją, a nauczą wiele.

      W piątek 25 listopada, Pierwszaki zdały kolejny trudny egzamin – pasowanie na czytelnika. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat tego, jak powstaje książka. Okazało się także, że świat bajek nie ma tajemnic przed młodymi czytelnikami – wszystkie bajkowe zagadki zostały błyskawiczne rozwiązane. Pierwszoklasiści z uwagą wysłuchali także próśb książki oraz złożyli uroczyste ślubowanie, że będą wzorowymi czytelnikami. A potem można już było buszować wśród pólek z książkami i wybrać tą jedną, najpiękniejszą. Każdy uczeń wyszedł obdarowany prezentami i z przeświadczeniem, że biblioteka to wyjątkowe, magiczne miejsce. Trzymamy kciuki za naszych małych czytelników i już teraz zapraszamy do udziału  w konkursie czytelniczym.

      Barbara Wycech, Ela Paciorek

     • 25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Nowa galeria 25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia została dodana do albumu fotograficznego

      Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
      żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.

      Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia, który dla małych i dużych jest towarzyszem zabaw, ale także  przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.       Dzień Pluszowego Misia to w naszej szkole data, która na dobre zagościła w szkolnym kalendarzu wydarzeń. Małe, duże, we wszystkich kolorach tęczy misie opanowały korytarz i klasy najmłodszych uczniów naszej szkoły. Towarzyszyły nam na lekcjach (niektóre nawet prowadziły zajęcia) i brały udział w sesji zdjęciowej. Misiowa fotobudka, którą wykonały Panie z oddziału przedszkolnego, to był przebój. Ale przede wszystkim, misie oklaskiwały z nami laureatów konkursu plastycznego. Jury miało dużo problemów z wyborem najpiękniejszych prac. Gratulujemy wszystkim zdobywcom tytułu Przyjaciela Pluszowego Misia.

     • Szkoła nie marnuje – 2. etap

     • “Kupuj tyle ile zjesz.
      Może komuś dać coś chcesz.
      Nie wyrzucaj, więc jedzenia,
      Nie ucz się marnotrawienia.”

      Autor: P. Muzole

      W dniu 23 listopada 2022 r. odbyły się kolejne zajęcia w klasie 8a w ramach projektu "Szkoła nie marnuje”. Na początku uczniowie podzielili się swoimi spostrzeżeniami po tygodniowej obserwacji (w czasie przerw obiadowych) spożywania przez dzieci posiłków. Okazało się, iż zupy i surówki z warzyw nie cieszą się popularnością wśród uczniów. Dowiedzieliśmy się również, iż resztki z obiadów trafiają do zwierząt hodowlanych, czyli nic się nie marnuje😊😊. W dalszej części zajęć, uczniowie podzieleni na trzy grupy mieli za zadanie ułożyć kolejne etapy produkcji mleka, chleba i soku jabłkowego. Potem ósmoklasiści rozmawiali z panią prowadzącą zajęcia o tym, co to jest ślad węglowy, w jaki sposób można go zmniejszyć oraz o tym, że każdy z nas go produkuje. Uczniowie dowiedzieli się, jaka jest emisja dwutlenku węgla na kilogram konsumowanej żywności oraz ile wody pochłania produkcja poszczególnych produktów żywnościowych. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach.

      Aneta Wójcik
      nauczyciel biologii i przyrody

       

     • Klasy drugie na szkolnych urodzinach

     • Nowa galeria Klasy drugie na szkolnych urodzinach została dodana do albumu fotograficznego

      16 listopada obydwie klasy drugie, brały udział w ogólnoszkolnym świętowaniu 30 Urodzin Naszej Szkoły. Tego dnia nie było lekcji, spędziliśmy go w przepięknie udekorowanej szkole. Po uroczystej akademii na sali gimnastycznej, mieliśmy czas na wspólne świętowanie, zabawę w klasie i na korytarzu. Oczywiście był z nami  tego dnia także gość najważniejszy -Serdecznie Dobry Człowiek Edmund Bojanowski. 

     • Akademia Nadwiślańska - Rajd 6 „Jeziorko Czerniakowskie”

     • W sobotę 19 listopada uczestniczyliśmy w ostatnim rajdzie Akademii Nadwiślańskiej 2022. Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie obejmuje fragment starorzecza Wisły, z charakterystycznym krajobrazem oraz bogatą florą i fauną. Przeszliśmy około 4 km według specjalnie przygotowanej mapy - wzdłuż̇ ścieżki edukacyjnej wokół Jeziorka Czerniakowskiego. Podziwialiśmy piękne wiązy, olsze i okazałe wierzby. Dzięki wysłuchaniu informacji o rezerwacie przekazanych przez instruktora ochrony przyrody oraz tablicom edukacyjno - przyrodniczym wykonaliśmy wszystkie zadania. A padający śnieg i zimowa aura stanowiły dodatkową atrakcję. Do zobaczenia wiosną.:)