• Wyjątkowa lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego

     • Nowa galeria Wyjątkowa lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego została dodana do albumu fotograficznego

      W dniu 18. listopada uczniowie klasy VIII b uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Prelekcja przed zwiedzaniem ekspozycji odbyła się w absolutnie wyjątkowej sali – bibliotece Muzeum, gdzie uczniowie mogli poczuć się jak studenci w sali wykładowej. Piękne mahoniowe meble i arcyciekawy wykład naszego przewodnika przykuł uwagę wszystkich. Uczniowie zachowywali się w typowy dla siebie sposób – byli niezwykle aktywni, zadawali ciekawe pytania, słuchali z uwagą. Zajęcia dotyczyły sytuacji ludności cywilnej w Warszawie podczas powstania. Młodzież zobaczyła na ekspozycji zrekonstruowaną powstańczą drukarnię, opaski powstańcze, w tym opaskę dowódcy powstania Antoniego „Montera” Chruściela i szefa AK gen. Komorowskiego. Przeszli krótki kawałek zrekonstruowanym kanałem, czytali protokoły ekshumacyjne, min. ofiar rzezi Woli. Tak żywo przedstawione wydarzenia z dziejów stolicy zdecydowanie ułatwią młodzieży przyswajanie wiedzy z okresu II wojny światowej i zrozumienie lektury „Kamienie na szaniec”.

     • Mądra Zabawa 2a w Smart Kids Planet

     • Nowa galeria Mądra Zabawa 2a w Smart Kids Planet została dodana do albumu fotograficznego

      9 listopada klasa 2a dostarczyła sobie mnóstwo pozytywnych emocji i radosnej zabawy, podczas wycieczki klasowej do Smart Kids Planet przy ulicy Żelaznej. Placówka ta przygotowała dla swoich gości (czyli dla nas) całą masę atrakcyjnych stanowisk przeznaczonych do Mądrej Zabawy. Było pomieszczenie multimedialne, w którym każdy mógł zeskanować swój rysunek i zaraz potem rozpoznać go i śledzić jego ruch na ścianie. Były stanowiska wymagające od nas dużej aktywności ruchowej, kreatywności, współpracy i twórczego myślenia. Na koniec mieliśmy możliwość zrobienia zakupów w Biedronce😉, gdzie pracownikami sklepu jakimś dziwnym trafem okazali się  także uczniowie naszej klasy😉

     • Dzień Dobrego Jedzenia 2022

     • Nowa galeria Dzień Dobrego Jedzenia 2022 została dodana do albumu fotograficznego

      8 listopada uczniowie naszej szkoły włączyli się w świętowanie Dnia Dobrego Jedzenia. Motywem przewodnim naszych obchodów było jabłko i jego właściwości.

      Każda klasa przygotowała przed swoją salą dekoracje związane z tegoroczną tematyką – gazetki i plakaty. Uczniowie bawili się także organizując quizy wiedzy o jabłkach i dzielili się widzą podczas prezentacji.

      Głównym punktem tego dnia był konkurs kulinarny. Każda z klas przygotowała potrawy z jabłek, które następnie były degustowane i oceniane. Wszyscy wykazali się olbrzymią kreatywnością – dania były nie tylko smaczne, ale także bardzo kolorowe i piękne.

      Aneta Wójcik
      nauczyciel biologii i przyrody

       

     • Dzień jabłka w 2b

     • Nowa galeria Dzień jabłka w 2b została dodana do albumu fotograficznego

      8 listopada motywem przewodnim całości zajęć edukacyjnych w klasie 2b było... jabłko 🙂. Dzieci doskonaliły swoje umiejętności matematyczne z jabłkiem w tle, uczyły się czym jest opis - na pierwszy ogień poszło oczywiście jabłko😉 Dzieci obejrzały film o właściwościach zdrowotnych jabłek  i wykonały wspólną pracę plastyczną. Nikogo także nie trzeba było zachęcać do zjedzenia przynajmiej cząstki jabłuszka i rozkoszowania się jego smakiem. 

     • “Szkoła nie marnuje”

     • Nowa galeria “Szkoła nie marnuje” została dodana do albumu fotograficznego

      "Powiedz, jak się czujesz,
      kiedy żywność tak marnujesz?

      Czemu wrzucasz ją do śmieci?”

      Uczniowie klasy 8a przystąpili do projektu “Szkoła nie marnuje”. “Celem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie marnotrawstwa żywności w szkole, a także wykształcenie wśród społeczności szkolnej poczucia szacunku do jedzenia i osób ją wytwarzających”. W czasie pierwszych zajęć rozmawialiśmy o tym, ile żywności marnujemy i kto za to odpowiada oraz które produkty marnują się najczęściej w naszym kraju. Następnie uczniowie podzieleni na 3 grupy, zaopatrzeni w rękawiczki, ruszyli sprawdzić co znajduje się w koszach na terenie naszej szkoły. W trakcie poszukiwań mogli przekonać się ile żywności trafia do śmieci każdego dnia.

      Aneta Wójcik
      nauczyciel biologii i przyrody

     • Klasy ósme w Łazienkach Królewskich

     • Nowa galeria Klasy ósme w Łazienkach Królewskich została dodana do albumu fotograficznego

      “Mimozami jesień się zaczyna,
      złotawa, krucha i miła...”

      W dniu 7 listopada 2022 roku uczniowie klas ósmych wybrali się na wycieczkę autokarową do Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego w Warszawie, założonego w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. “Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński". Pani przewodnik bardzo ciekawie nam opowiadała o historii tego obiektu. Oczywiście był również czas na podziwianie zmian jakie zaszły w przyrodzie jesienią oraz na karmienie wiewiórek😊😊

      Małgorzata Niewiadomska-Filipiak

     • Akademia Nadwiślańska - Rajd 5 „Ławice Kiełpińskie”

     • Nowa galeria Akademia Nadwiślańska - Rajd 5 „Ławice Kiełpińskie” została dodana do albumu fotograficznego

      W sobotę 5.11. dojechaliśmy do Tarchomina, gdzie przywitał nas widok zrytych przez dziki trawników. Zwiedziliśmy kościół św. Jakuba Apostoła, który jest wybitnym przykładem gotyku mazowieckiego. Zeszliśmy do krypty grobowej, gdzie pochowany był 5-letni Ignacy Ossoliński - dziedzic tytułów: chorąży wielki koronny, kasztelan i starosta sandomierski, wojewoda wołyński

      Przejście szlakiem Doliny Środkowej Wisły rozpoczęliśmy na 524 km, licząc od źródeł rzeki. Podziwialiśmy piękne widoki oraz kaczki i czaple, mające siedliska na ławicach Wiślanych. Był też czas na posiłek i zabawę. Pogoda nam dopisała i przeszliśmy ok.10 km.

     • Deszczowa muzyka w 2A

     • Nowa galeria Deszczowa muzyka w 2A została dodana do albumu fotograficznego

       drugim dniu listopada, klasa 2a tanecznie, wesoło i radośnie przystąpiła do omawiania tematu związanego z deszczem. Każdy mógł opowiedzieć swoją deszczową przygodę. Uczniowie poznali rodzaje deszczu, wiedzą już co oznaczają słowa "szaruga" czy "słota". Przy omawianiu zjawiska parowania, skraplania wody czy powstawania chmur, w klasie także zapanowała cudowna atmosfera nauki i zabawy. Nie zamierzamy martwić się nadchodzącą jesienną pogodą, gdyż właśnie dzisiaj zdarzyło się nam pokochać deszcz 😉

     • 3a w ZOO

     • Nowa galeria 3a w ZOO została dodana do albumu fotograficznego

      27 października klasa 3a wybrała się na lekcję do ZOO.  Lekcja miała charakter pokazowo -warsztatowy.  Zapoznaliśmy się z różnymi zwierzętami egzotycznymi i nie tylko. Poznaliśmy różne karmy dla zwierząt, a podczas zadań zespołowych segregowaliśmy produkty żywnościowe, dzieląc je na zdrowe i niezdrowe dla zwierząt. Ponadto w grupach ustalaliśmy menu dla zwierząt roślinożernych, drapieżnych i wszystkożernych. Po części warsztatowej nastąpiła prezentacja zwierząt. Mieliśmy możliwość bezpośredniego kontaktu z oswojonymi gadami i bezkręgowcami. Po zajęciach postanowiliśmy odwiedzić resztę mieszkańców ZOO.  Ogród zoologiczny jest wspaniałym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

     • Nasza Szkoła z tytułem „Laureat IX edycji Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka”

     • „Od dzieci trzeba zacząć odrodzenie ludzkości”
      cyt. Edmund Bojanowski

      „Nie ma dzieci, są ludzie”
      cyt. Henryk Goldszmit - Janusz Korczak

      W piątek w Teatrze Stara Prochownia odbyła się gala rozdania nagród IX edycji Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka. Temat przewodni tej edycji to „Popandemiczne emocje dzieci i młodzieży – co poradziłby nam Korczak?” Konkurs promuje ideę placówki otwartej, mądrej, przyjaznej i twórczej – miejsca, w którym dostrzega się potrzeby wychowanków, uczniów oraz ich rodziców. Placówki, w której podstawowe prawa dziecka do miłości, bycia szanowanym, posiadania własnych tajemnic, samostanowienia o sobie, własności, rozwoju, zabawy, pracy i sprawiedliwości są na co dzień respektowane. Dziękujemy Kapitule Nagrody, że zrealizowane przez nas działania zostały zauważone i docenione.

     • 2b w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

     • Nowa galeria 2b w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym została dodana do albumu fotograficznego

      21 października klasa 2b, na zaproszenie Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wzięła udział w spotkaniu edukacyjno - warsztatowym "Warzywa i owoce w twojej diecie". Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, Studenci wraz ze swoimi opiekunami przygotowali dla nas bajecznie kolorowe i smaczne stanowiska warsztatowe. Mieliśmy okazję brać udział w pieczeniu (i jedzeniu) ciasta marchewkowego, rozpoznawać (i degustować) różnego rodzaju frytki, które nie zostały zrobione z ziemniaków i nie były usmażone, a smakowały i wyglądały wybornie. Każdy z nas mógł wybrać sobie owoce i warzywa,  które na naszych oczach zamieniały się w przepyszny świeży sok. Z części edukacyjnej naszej wycieczki jasno wynika, że nasze zdrowie zależy od tego co znajduje się na naszym talerzu. Nie może zabraknąć na nim warzyw i owoców. Bardzo dziękujemy Zakładowi Żywienia Człowieka za bardzo profesjonalne przygotowanie dla nas tego wydarzenia!

     • W Egipcie faraonów

     • Nowa galeria W Egipcie faraonów została dodana do albumu fotograficznego

      Historię starożytnego Egiptu uczniowie 5a utrwalili podczas wizyty w Muzeum Narodowym. Wykazali się wiedzą zdobytą podczas szkolnych lekcji historii ku naszej radości i podziwie pani edukatorki. Podziwiali bezcenne eksponaty sprzed 4 tyś.lat m.in. posąg bogini Sachmet, uszebti - niewielkie figurki chowane razem ze zmarłym, Księgę Umarłych piastunki Bakai spisaną na papirusie. W ciszy i powadze wysłuchali opowieści o sarkofagu i kartonażu kapłana Horusa oraz niezwykłej historii mumii. Zapraszamy w podróż do starożytnego Egiptu w Muzeum Narodowym.

      Dorota Kaczorowska
      Agnieszka Ostromęcka

     • Zielona szkoła klas ósmych

     • Nowa galeria Zielona szkoła klas ósmych została dodana do albumu fotograficznego

      “Jedziemy dziś na zieloną szkołę
      Zostawiamy znane, ruszamy w wesołe”

      W dniach 17-21 października 2022 uczniowie klas ósmych przebywali na “zielonej szkole” w ośrodku Gwarek koło Giżycka. Pogoda nam dopisała, jedzenie było zdrowe, smaczne i urozmaicone😊 Codziennie odbywały się różne zajęcia prowadzone przez profesjonalnych animatorów: team bullding, archery tag, sportowe, komunikacyjne, taneczne czy kulinarne. Uczniowie odbyli szkolenie survivalowe, nauczyli się jak budować w lesie namiot oraz rozpalić ogień przy użycia krzesiwa😊Uczyli się świetnie bawiąc w czasie gier terenowych “flagi”, “gangsterzy”. Wieczorami spotykali się przy wspólnym ognisku, na dyskotece czy familiadzie. Odbyła się wycieczka do Wilczego Szańca. Uczniowie wracali do domu w rewelacyjnych nastrojach, zintegrowani międzyklasowo. Polecamy każdemu taki wyjazd😊😊😊

      Katarzyna Chrzanowska
      Małgorzata Niewiadomska-Filipiak

     • Ślubowanie i Pasowanie na Ucznia

     • W naszej szkole, 14 października, to wyjątkowa data dla najmłodszych dzieci i ich rodziców – to dzień Ślubowanie i Pasowanie na Ucznia

      Dzieci z klas pierwszych, w galowych strojach i biretach na głowie zajęły centralne miejsce w sali gimnastycznej. Wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli powitała Pani Dyrektor Magdalena Politańska.

      Doniosłym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego Ślubowania, oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonały Panie  Dyrektor. Tym samym, pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 317  im. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie.

      W części artystycznej, pierwszoklasiści z dumą recytowali wyuczone wiersze, oraz z dużą werwą zaśpiewali specjalnie przygotowane na tę okazję piosenki. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Dopełnieniem święta były pamiątkowe zdjęcia i drobne upominki.

      To był wyjątkowy dzień. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

     • Ogólnopolski Projekt Edukacyjno - Społeczny „Każdy inny - wszyscy równi”

     • W roku szkolnym 2022/2023 klasa 3b bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno - Społecznym  „Każdy inny- wszyscy równi”. Celem tego programu jest uwrażliwienie dzieci na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji i likwidowanie uprzedzeń. Raz w miesiącu będziemy poznawać i omawiać różne rodzaje niepełnosprawności. Poznawać ludzi, którzy przybliżą i pokażą nam świat osób z niepełnosprawnością.

      Magdalena Kowalczyk

     • 3b na warsztatach przyrodniczych

     • Nowa galeria 3b na warsztatach przyrodniczych została dodana do albumu fotograficznego

      18 października klasa 3b, wybrała się do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na warsztaty przyrodnicze pt. „Opieka nad zwierzętami egzotycznymi i domowymi”. W trakcie warsztatów dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami hodowli zwierząt egzotycznych w domu. Poznały różne karmy dla zwierząt, a podczas zadań zespołowych mogły samodzielnie posegregować produkty żywnościowe, dzieląc je na zdrowe i niezdrowe. Dzieci ustalały także menu dla zwierząt roślinożernych, drapieżnych i wszystkożernych. Po części warsztatowej rozpoczęła się prezentacja zwierząt. Uśmiechów i zadowolenia nie było końca. Każdy miał możliwość bezpośredniego kontaktu z oswojonymi gadami i bezkręgowcami. Być  może, po tych warsztatach niektórzy z nas będą szczęśliwymi właścicielami agamy brodatej, bądź pytona królewskiego, a może po prostu patyczaka rogatego.

     • Akademia Nadwiślańska - Rajd 4 „Las Młociński”

     • owa galeria Akademia Nadwiślańska - Rajd 4 „Las Młociński” została dodana do albumu fotograficznego

      Podczas sobotniego rajdu 15.10 naszym celem było przejście trasy w Lesie Młocińskim. Rozpoczęliśmy od odwiedzenia mogił żołnierzy z 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich poległych w bitwie pod Łomiankami pod koniec kampanii wrześniowej 1939 roku.

      Następnie ruszyliśmy leśną ścieżką edukacyjną rozwiązując zadania na kartach rajdowych. Dowiedzieliśmy się co to jest użytek leśny i uroczysko? Czym różnią się ślady zwierząt od tropów? Byliśmy nad brzegiem Wisły na 525 km jej długości. Oprócz rozwiązywania zagadek przyrodniczych, ćwiczyliśmy kondycję sportową, a na koniec odpoczęliśmy przy ognisku z kiełbaskami.

      Dorota  Kaczorowska

     • Pani pielęgniarka rozmawia z 2b o higienie osobistej.

     • Nowa galeria Pani pielęgniarka rozmawia z 2b o higienie osobistej. została dodana do albumu fotograficznego

      Od wczoraj wiemy jak zrobić mydełko, a dzisiaj nasza p. Pielęgniarka uczyła nas, w jaki sposób je najlepiej wykorzystywać. Zdobyliśmy wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat dbania o codzienną higienę osobistą. Okazało się, że mycie rąk, żeby okazało się skuteczne i mogło uchronić nas przed wieloma chorobami,  trzeba wykonywać w określony sposób i określoną ilość czasu. Będziemy o tym pamiętać i dziękujemy!