• Chłopaki na medal!

     • Nowa galeria Chłopaki na medal! została dodana do albumu fotograficznego

      30 września obchodziliśmy w klasie 5a Dzień Chłopaka. Postanowiłyśmy poddać naszych kolegów różnym próbom. Zaczęłyśmy od quizu na temat marek samochodów. Chłopcy zdobyli 10/12 punktów. Kolejny był test „Kubków smakowych”. Chłopcy mieli zasłonięte oczy i musieli rozpoznać smak, m.in: gruszki, pianki, banana, cukru, soli, czekolady miętowej, ostrej papryki, curry, imbiru, szczypiorku, makaronu, mandarynki i chrupkiego pieczywa. Następnie zostali poddani próbie logicznego myślenia czyli rozwiązywania zagadek. Poradzili sobie znakomicie, czasami wspólnie szukając rozwiązania. Ostatnie zadanie to nazywanie różnych przedmiotów pomocnych w kuchni czy przy remontach. Okazało się, że poziomica, kombinerki czy klucz płaski nie stanowią tajemnicy. Nasi koledzy przeszli próbę i w nagrodę otrzymali medale i słodki poczęstunek.

     • Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2022/2023

     • Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603) po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego ustalam dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w następujących terminach:

       31.10.2022,  2.05.2023,  4-5.05.2023, 23-25.05.2023, 9.06.2023 – łącznie 8  dni .

      W wyżej wymienionych dniach szkoła będzie organizować zajęcia wychowawczo- opiekuńcze dla  uczniów.

      Magdalena Politańska
      Dyrektor SPI Nr 317

     • Mała wieś w dużym mieście

     • Nowa galeria Mała wieś w dużym mieście została dodana do albumu fotograficznego

      W czwartek byliśmy w Folwarku Bródno. Spotkaliśmy się z Dynią. Poznaliśmy jej strukturę, budowę. Dowiedzieliśmy się wiele  o znaczeniu i właściwościowych dyń. Wzięliśmy udział w warsztatach z dekorowania dyń oraz zwiedziliśmy wystawę warzyw. Odwiedziliśmy poletka botaniczne różnymi roślinami. Uczestniczyliśmy w oprowadzaniach na kucykach. Na koniec naszej wyprawy zintegrowaliśmy się podczas zabaw i gier przyrodniczych oraz zjedliśmy pyszne pieczone kiełbaski. To była bardzo udana wyprawa.

     • „Jak powstaje książka”

     • Nowa galeria „Jak powstaje książka” została dodana do albumu fotograficznego

      W środę 22 września kl 2a była w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Uczniowie uczestniczyli w lekcji „Jak powstaje książka”. Podczas zajęć rozwiązywali różne rebusy, zagadki, szyfry. Dowiedzieli się wiele ciekawych informacji związanych z historią książki. Na koniec spotkania wykonali własny notatnik, który być może stanie się Zaczarowaną Książką!!!!

     • 2B odwiedziła Muzeum Drukarstwa

     • Nowa galeria 2B odwiedziła Muzeum Drukarstwa została dodana do albumu fotograficznego

      22 września klasa  II B odwiedziła Muzeum Drukarstwa Warszawskiego na Pradze. Poznaliśmy tam historię książki oraz osobę wynalazcy druku - Jana Gutenberga. Mieliśmy szansę samodzielnego poskładania i zszywania naszych własnych książeczek. Pracownicy Muzeum przygotowali dla nas bardzo ciekawe zajęcia, które przebiegły w przemiłej, twórczej atmosferze. 

     • DZIEŃ PIDŻAMY

     • 23 WRZEŚNIA obchodzimy w naszej szkole DZIEŃ PIDŻAMY na znak solidarności z ludźmi chorymi onkologicznie. Tego dnia odbędzie się również kiermasz wypieków! Całkowity dochód ze sprzedaży ciast, ciastek, ciasteczek chcemy przekazać Fundacji Gdy Liczy się Czas, dla dzieci chorych na nowotwory.

      Mamy ogromną prośbę do Rodziców, Uczniów i Grona Pedagogicznego o przekazanie słodkości na nasz kiermasz. Ciasta, ciasteczka można przynosić 23.09 od 7.45 do pokoju nauczycielskiego. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie i wsparcia szczytnego celu! Ubierzmy się w pidżamy! Odwiedźmy kawiarenkę Samorządu Uczniowskiego! Czekamy na smaczny, słodki odzew 

      Samorząd Uczniowski

     • 2b sprząta śwait

     • Nowa galeria 2b sprząta śwait została dodana do albumu fotograficznego

      W piątek 16 września klasa 2b przyłączyła się do akcji Sprzątania świata. Po dobrze i chętnie wykonanej pracy, było kilka minutek na swobodną zabawę przy szkole. Pod koniec zajęć w klasie, wykonaliśmy nasze osobiste, przepiękne akwaria. Dbając o środowisk , musimy koniecznie dbać także o czystość naszych wód: rzek, jezior, morza.

     • Akademia Młodego Przyrodnika

     • We współpracy z PTTK oddział Mazowsze kolejny rok bierzemy udział w rajdach przyrodniczo - krajoznawczych. W zeszłym roku spośród uczestników Akademii Młodego Przyrodnika „Zabytkowe Parki Warszawy” dziesięciu uczniów zdobyło odznaki Turysty - Tropiciela Przyrody.

      Nowa galeria Akademia Młodego Przyrodnika została dodana do albumu fotograficznego

      W tym roku szkolnym uczestniczymy w Akademii Nadwiślańskiej. To projekt edukacyjny w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego Warszawy, a także promocji turystyki i krajoznawstwa w przestrzeni Doliny Wisły.

      Za nami rajd "Las Bielański” - przeszliśmy trasę ok. 6 km według specjalnie przygotowanej mapy poszukując w terenie ważnych obiektów przyrodniczych i historycznych.

      Kolejny rajd to „Dolina Wisły”podczas, którego sprzątaliśmy wyznaczony odcinek rzeki, włączając się w akcję „Sprzątanie świata”. Ważną częścią sobotnich spotkań jest aktywne i bezpieczne spędzanie czasu w dni wolne od nauki szkolnej.

      Dorota Kaczorowska

     • 2b wspomina wakacje

     • Wakacje już za nami, wróciliśmy do szkoły. Było bardzo miło spotkać się znowu w klasie i poopowiadać sobie, co każdy z nas robił, gdzie pojechał i co przywiózł ze sobą w wakacyjnej  walizce. A pamiątek i dobrych wspomnień przywieźliśmy całe mnóstwo😉

      Nowa galeria 2b wspomina wakacje została dodana do albumu fotograficznego

     • PROJEKT EDUKACYJNY WIE – INNI, A JEDNAK TACY SAMI!!! - WIELOKULTUROWOŚĆ I STEREOTYPY

     • Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim rozpoczynamy nową - jeszcze bardziej fascynującą - odsłonę naszego polsko - afrykańskiego projektu. To właśnie w najbliższych miesiącach będziemy mogli sprawdzić w praktyce – czy pomimo różnic jesteśmy tacy sami, przekonamy się, ile było prawdy w naszych opiniach i przekonaniach na temat Afryki i jej mieszkańców, zobaczymy, czy znajdziemy wspólny język pomimo różnic.

      A dla tych, którzy chcieliby dołączyć - kilka słów o samej idei naszego projektu realizowanego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Zmieniająca się bardzo dynamicznie rzeczywistość współczesnego świata domaga się nieustannego rozwoju człowieka - także (a może najbardziej) w obszarze tolerancji. To pewne, że rozwój tolerancji sprzyja integracji, otwartości, łagodzi postawy dążące do uprzedmiotawiania relacji międzyludzkich, tolerancja ożywia dialog i buduje szeroko pojętą demokrację. To wszystko są wartości uniwersalne. Wszyscy uczestnicy projektu zrozumieją, jak powstają stereotypy i uprzedzenia, poszerzą wiedzę na temat realnych problemów, kultury, tradycji i religii afrykańskiego kręgu kulturowego. Wszyscy uczestnicy projektu nabędą umiejętność głębszego rozumienia wielokulturowości, a także zdobędą nowe kompetencje cyfrowe, posiądą nowe doświadczenia w zakresie posługiwania się żywym językiem angielskim podczas połączeń na żywo. Wybrani uczniowie nabędą umiejętność nagrywania, montowania i udźwiękawiania pocztówki filmowej. Kilku uczestników projektu nawiąże długofalowy kontakt z   rówieśnikami z wioski Mwabungo. Uczniowie w wyniku poznania problemów Afrykańczyków odkryją w sobie chęć niesienia pomocy, być może zrozumieją otaczający nas nadmiar i afrykański niedobór. Pojawia się możliwość uświadomienia sobie nadmiernego konsumpcjonizmu, braku umiaru i nienasycenia obecnego w naszej rzeczywistości.

      Dotychczas (jeszcze w poprzednim roku szkolnym) udało nam się przeprowadzić spotkania z uczniami dotyczące ich własnych opinii przekonań i doświadczeń związanych z mieszkańcami globalnego południa, konkluzja ze spotkań jest jednoznaczna: Afryka jest postrzegana przez pryzmat stereotypów, które budują negatywny obraz kontynentu i jego mieszkańców. Spostrzegliśmy, że duży wpływ na powstawanie owych stereotypów mają media oraz perspektywa turysty. Omówiliśmy w trakcie spotkań ścieżkę od stereotypu (wymiar poznawczy), przez uprzedzenia (wymiar emocjonalny), do dyskryminacji (postawa, działanie). Efektem spotkań jest film promujący całość projektu pod hasłem NIE ZNAM CIĘ - A WIEM JAKI JESTEŚ?

      W tym semestrze przechodzimy do realizacji części głównej projektu. Mianowicie planujemy:

      • 19 września - telemost z Kenią - możliwość rozmowy, interakcji, poznania od kuchni lokalnej społeczności.
      • 23 września - wieczór filmowy i panel dyskusyjny – film oparty na prawdziwej historii “O chłopcu, który ujarzmił wiatr”
      • 3 października - kolejne połączenie z kenijską wioską
      • 7 października - wieczór filmowy i panel dyskusyjny – film oparty na faktach “Pamiętnik rybaka”
      • 17 października - telemost z Kenia - możliwość zobaczenia kenijskiej szkoły, rozmowy, pytania:
      • 21 października wieczór filmowy, panel dyskusyjny – film inspirowany prawdziwą historią “Pierwszoklasista”

      W dniach 14.11 i 18.11 planowany jest plan filmowy - dogranie polskiej wersji do pierwszej części filmu podsumowującego projekt JESTEŚMY RÓŻNI - A JEDNAK TACY SAMI!!!

      28.11 przygotowanie do gali podsumowującej projekt

      2. 12 Gala, rozstrzygnięcie konkursu

      Materiały do filmu będącego podsumowaniem projektu w dużej części powstały w trakcie wakacji przy współpracy dwóch uczennic naszej szkoły Hanny i Tosi Mrozek - które dzięki gościnności Fundacji KASP spędziły 6 tygodni w Kenii, w sercu wioski położonej w buszu pomiędzy Mandurią a jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.

      Jeśli zatem chcesz rozwinąć swoje kompetencje osobiste i społeczne w zakresie rozumienia wielokulturowości, jeśli jesteś ciekawy świata i chcesz walczyć ze stereotypami...

      ZAPRASZAMY DO PROJEKTU

      Autorki: Magda Bauer, Wioletta Mrozek

     • 15 września bądźmy „zakropkowani”.

     • Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału. Każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć. Czasem potrzebujemy kogoś, kto ten talent w nas zauważy.

      Zakropkujmy szkolne korytarze i świat wokół nas.

      Zapraszamy Wszystkich Uczniów, Nauczycieli i Pracowników Szkoły do wspólnej zabawy – ubierzmy się w kropy, kropki, kropeczki. Pokażmy wszystkim przerwy międzylekcyjne dobrze się przy tym bawiąc!

      Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunkami p. Mariolą i p. Elą