• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

• Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym celem akcji jest podnoszenie społecznej świadomości na temat autyzmu - zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata.

Autyzm to nie jest choroba, którą da się wyleczyć, to zaburzenie, z którym się żyje do końca życia. Autyzmem  określane jest całościowe zaburzenie rozwoju. Oznacza to, że u dotkniętych nim osób obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Mają one bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. To, co można zrobić dla osób z autyzmem, to je zrozumieć, zaakceptować i pomóc im bezpiecznie funkcjonować w codziennym, otaczającym je świecie. Im lepiej poznamy osoby ze spektrum, tym łatwiej będzie nam wspólnie uczyć się, bawić, pracować.

W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami, w dniach 28 marca - 1 kwietnia 2022 organizujemy w naszej szkole akcję społeczną "Niebieski tydzień dla autyzmu". Nasze wyzwanie to "Więcej akceptacji, coraz mniej dyskryminacji, czyli poznaj, uszanuj, zaakceptuj, zrozum inność".

Jolanta Żwirblińska

• DZIECI-DZIECIOM

• Od wtorku 15 marca trwa się w naszej szkole akcja DZIECI-DZIECIOM DAR SERCA NA RZECZ UKRAINY. Uczniowie sprzedają przygotowane przez siebie pyszne, świeże wypieki i desery, koktajle, zdrowe przekąski, sałatki owocowe, tosty i inne smakowitości.

Dochód ze sprzedaży przeznaczymy na potrzeby rodzin z Ukrainy przebywających na terenie naszego kraju. PRZYGOTUJ, KUP, POMÓŻ! TWOJE WSPARCIE MA ZNACZENIE!

Małgorzata Niewiadomska - Filipiak
            Mariola Łygas

• 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.

• Nowa galeria Dzień Liczby PI została dodana do albumu fotograficznego

Święto liczby PI jest obchodzone każdego roku w tym samym dniu, a jest nim 14-ty dzień marca. Wybór tej daty nie jest przypadkowy i odwołuję się on do pierwszych trzech cyfr liczby PI, tj. “3,14” – cyfra “3”, ponieważ marzec jest trzecim miesiącem, a po przecinku “14” – ponieważ święto liczby PI jest obchodzone 14-tego dnia miesiąca.

Liczba π, czyli liczba pi, zwana także ludolfiną to stała matematyczna, która ma zastosowanie w wielu działaniach zarówno w matematyce, jak i fizyce. Definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy.

Liczba π z dokładnością do 204 miejsc po przecinku wynosi: 3, 141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820 974944 592307 816406 286208 998628 034825 342117 067982 148086 513282 306647 093844 609550 582231 725359 408128 481117 450284 102701 938521 105559 644622 948954 930381 964428.

Istnieje wiele technik na zapamiętanie kolejnych cyfr liczby Pi. W wielu językach powstają wierszyki, zdania czy piosenki. W języku polskim mamy następujący wiersz:

„Kto w mózg i głowę natłoczyć by chciał cyfer moc,
            Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,
            To nam zastąpić musi słówka te litery suma,
            Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną.”
            Wiersz został skonstruowany w ten sposób, aby poszczególne słowa, oznaczały kolejne cyfry liczby Pi, a dokładnie” kto=3, w=1, mózg=4 itd.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowaniach obchodów Dnia Liczby Pi.

• #RussianWomenStopTheWar

• Dziś razem z Kobietami na całym świecie dołączamy do akcji #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę

#RussianWomenStopTheWar

#Российскиеженщиныостановитевойну

Drogie Panie bądźmy silne!🇺🇦🇵🇱

• W poszukiwaniu zimy - podsumowanie konkursu

• Podczas tegorocznych ferii zimowych niełatwo było odnaleźć ślady Zimy. Niektórzy korzystali z możliwości technologicznych i uprawiali łyżwiarstwo na sztucznym lodowisku. Inni odnaleźli resztki śniegu w okolicach Kazimierza Dolnego, a także Spały i Inowłodza. Takie warunki sprzyjały spacerowaniu. Byli też szczęściarze, którzy wiedzieli, że wyjazd w góry od Krynicy Zdrój po daleką Gruzję daje gwarancję dobrych warunków zimowych i zjazdy na nartach. Ale byli też desperaci, którzy szukając zimowych pejzaży odwiedzili muzea. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w akcji „W poszukiwaniu zimy”.

Czekają na Was nagrody niespodzianki!

Zespół promocji szkoły

• 7a w Centrum Wielokulturowym

• Nowa galeria 7a w Centrum Wielokulturowym została dodana do albumu fotograficznego

1 marca 2022r. wybraliśmy się na zajęcia do Centrum Wielokulturowym. Dowiedzieliśmy się co oznacza termin prześladowanie i jakie może mieć podłoże np. religijne, ze względu na pochodzenie oraz przynależność do określonej grupy społecznej. Rozmawialiśmy o uchodźcach, systemie pomocy dla nich oraz z jakich najczęściej pochodzą krajów. Zajęcia były ciekawe i interesujące. 😊

Krzysztof Staśko klasa 7a

• Zapraszamy do udziału w grze.

• Serdecznie zapraszamy do udziału w grze. Wystarczy pobrać darmowo aplikację Action Track (ze sklepu Play) i zeskanować kod QR, który pozwoli na udział w grze dostępnej w dniach 1-7 marca 2022 r.