• Jak uczymy języków obcych w naszej szkole?

• W młodszych klasach:

Zajęcia w klasach młodszych oparte są przede wszystkich na ćwiczeniach komunikacyjnych takich jak gry i zabawy. Zabawa łączy przyjemne z pożytecznym: pozwala uczniowi na wykorzystanie języka w sposób bezstresowy i stymuluje emocjonalnie, przez co poprawia zapamiętywanie materiału. Bawiąc się lub grając, uczeń przenosi się do świata fantazji, który często zdecydowanie różni się od szarej szkolnej rzeczywistości. Taka forma  pracy sprawia uczącym się dużo radości i pozwala zapomnieć dzieciom, że w tym momencie też się uczą.

Podczas zajęć wykorzystujemy nowoczesne technologie i wzbogacamy zajęcia o pracę z multimediami,  oprogramowanem do tablic interaktywnych, aplikacjami mobilnymi oraz materiałami online.

Jako jedna z nielicznych szkół w Polsce podczas zajęć korzystamy z Picaro - innowacyjnego kurs języka angielskiego dla dzieci z interaktywnymi grami online i materiałami edukacyjnymi stworzonymi we współpracy z Cambridge English Language Assessment, światowym liderem w zakresie kwalifikacji w języku angielskim.

•  W klasach starszych:

• Na języku angielskim w klasach starszych pracujemy w niewielkich - maksymalnie 12-osobowych grupach międzyoddziałowych, zwykle 4 na każdym poziomie.
        • Stwarzamy uczniom możliwość rozwijania kontaktów międzynarodowych - zapraszamy gości i twórców z innych krajów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Up to 21, którego jesteśmy gospodarzem.
        • Nasi uczniowie biorą udział w zagranicznych i krajowych warsztatach językowych, podczas których, dzięki efektywnej nauce języka połączonej z podróżami i kulturową przygodą, przełamują swoje wewnętrzne bariery i nabierają swobody w komunikacji w języku obcym.
        • Stosujemy metody aktywizujące. Pracujemy przede wszystkim metodą projektu, co wpływa na zwiększenie zaangażowania uczniów, pobudza ich kreatywność i rozwija umiejętności współpracy w grupie.
        • Tworzymy autorskie projekty nawiązujące do ważnych wydarzeń w krajach anglojęzycznych, jak i tematów z życia codziennego, a także dotyczące kultury krajów anglojęzycznych (świąt, zwyczajów).
        • Aktywizujemy uczniów w terenie - organizujemy lekcje w plenerze, pikniki, gry terenowe, wyjścia do teatru na przedstawienia w języku angielskim.

• Kształcimy umiejętności organizowania debat i prowadzenia dyskusji, np. w formie Obrad Okrągłego Stołu.
    • Rozwijamy kompetencje cyfrowe wprowadzając elementy e-learningu w nauczaniu języka obcego.
    • Uczymy poprzez ruch zgodnie z metodą TPR - włączając całe ciało w proces przyswajania nowego słownictwa oraz struktur językowych nasi uczniowie  szybciej i łatwiej przyswajają nowe treści.
    • Prowadzimy koła zainteresowań o tematyce językowej.
    • Organizujemy ciekawe konkursy szkolne i zgłaszamy uczniów do udziału w konkursach pozaszkolnych - posiadamy liczne grono laureatów konkursów międzyszkolnych i ogólnopolskich.
    • Corocznie obchodzimy uroczyście Dni Języków Obcych popularyzując naukę języków obcych. Promujemy naukę różnych języków. Czerpiemy z naszych doświadczeń komunikacji międzykulturowej, znajomości innych języków obcych, np. hiszpańskiego czy rosyjskiego, ale też wraz z uczniami inspirujemy się nawzajem swoimi zainteresowaniami kulturowo - językowymi.
    • Drugi język obcy (j. niemiecki) wprowadzamy zgodnie z założeniami DaFnE (Deutsch als Fremdsprache nach Englisch), czyli wykorzystujemy nabyte już kompetencje językowe z języka angielskiego oraz szukamy podobieństw między obydwoma językami obcymi, co ułatwia zapamiętywanie słownictwa oraz przyswajanie struktur gramatycznych. Podkreślamy też, iż język niemiecki we współczesnej dydaktyce pełni rolę drugiego języka obcego, którego uczymy się PO j. angielskim nie zaś ZAMIAST.
    • Bawimy się w tłumaczy. Odkrywamy, dlaczego translator online nie tłumaczy dowcipów oraz jak skutecznie korzystać z aplikacji tłumaczeniowych, słowników online i korpusów językowych.