„Eko z Twoją Wolą”, czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko
Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii. W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”. Celem projektu jest m.in. zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska natura
lnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.
Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”. W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne” w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”.
EKO Z TWOJĄ WOLĄ
Nasz szkolny ogródek – EKO Z TWOJĄ WOLĄ w edukacji wczesnoszkolnej.
- 11.06.2024 10:20
- Na początku było kilka zarośniętych, smutnych grządek. We wrześniu i w październiku uczniowie klasy 2b i 3a uporządkowali ogródek i posadzili cebulki tulipanów, żonkili, szafirków oraz krokusów. Uczniowie klasy pierwszej zadbali o owady i zawiesili dodatkowy hotelik dla nich. Potem były dłuuugie tygodnie czekania.
Pierwsze, trochę nieśmiało, wychyliły główki żółte krokusy, zaraz po nich pojawiły się dumne szafirki. Tulipany i żonkile długo zastanawiały się czy pokazać nam swoją urodę. Pierwsze kwiaty były drobne, bardzo pastelowe i było ich niewiele. Wystarczyło jednak kilka ciepłych nocy, a nasz ogródek rozkwitł wszystkimi kolorami tęczy. Zmieniło się także otoczenie szkoły – przy głównych schodach pojawiły się kolorowe bratki. Wzdłuż ogrodzenia zostały posadzone krzaki hortensji, które przywiozła ze swojej działki pani Mariola. A w kwietniu, w ramach akcji „Pamiętamy”, każda klasa posadziła kolorowa pelargonię, które coraz piękniej zaczynają kwitnąć.
Nasz ogródek pomału się zmienia. Kwitnie szałwia i lawenda, aksamitki (lub jeśli ktoś woli byczki) walczą o każde wolne miejsce. Ale na naszych grządkach pojawili się także nieoczekiwani goście – sałata, szczypiorek, czosnek i rzodkiewki.
O masze grządki dzielnie dbają mali ogrodnicy pod dowództwem pani Basi Wycech. Swoja grządką zajmuje się także świetlica, a ostatnio dołączyła do nas grupa starszych uczniów z panią Agnieszką Cejnóg. Bardzo nas to cieszy, bo mimo że ogródek jest mały, to wymaga dużo pracy. Teraz, szczególnie przy podlewaniu. A w październiku….. Będziemy sadzić tulipany. Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni m.st Warszawy, mamy kilkaset cebulek, które już teraz zbierają siły, żeby na wiosnę ubarwić teren naszej szkoły. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły