Edukacja filmowa
Edukacja Filmowa – Film uczy i wychowuje - to cykliczne i wielopoziomowe zajęcia dodatkowe dla uczniów naszej szkoły. Program realizowany jest od 2009 r i wsparany jest przez wiele instytucji filmowych, min: Kino Muranów i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, Bibliotekę Publiczną Bielany i Federację Niezależnych Twórców Filmowych.
Edukacja filmowa jako program innowacyjny jest wysoko oceniona przez Warszawskie Centrum Innowacji Pedagogicznych i Szkoleń, a w 2011 roku za edukację filmową szkoła otrzymała tytuł Szkoły z pomysłem na kulturę.
W trakcie roku szkolnego uczniowie zaangażowani są w wiele inicjatyw, między innymi tworzenie własnych produkcji. Poznają film od podstaw, uczą się obsługiwać kamerę, organizować pracę zespołu, montować i udźwiękawiać film. Ich praca promowana jest na konkursach i festiwalach.
„Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” to dofinansowanie udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawę w wydarzeniach kulturalnych, naukowych oraz sportowych. (Logo m.st.w-wa)
Wioletta Mrozek - autorka i realizatorka innowacji pedagogicznej Edukacja Filmowa.
Dorota Kaczorowska - koordynatorka wydarzeń edukacji filmowej.
Niezniszczalni
- 24.06.2021 17:53
Przedstawiamy naszą najnowszą produkcję. Jest to teledysk do piosenki Dawida Kwiatkowskiego Niezniszczalni. Film powstawał jako inicjatywa skomentowania nowej rzeczywistości przez uczniów czyli powrotu do szkoły po długotrwałym zdalnym toku nauczania. Jesteśmy szkołą integracyjną i wychodzimy naprzeciw uczniom, którzy obawiali się nowej odsłony szkoły. Po pandemicznej przerwie wielu uczniów poczuło się zagubionymi i niepewnymi nowej sytuacji. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw i dać siłę i motywację. Tym filmem pokazujemy, jak ciepłym i przyjaznym miejscem jest nasza szkoła. Wszyscy tu wspieramy się i rozumiemy. Staramy się dodawać sobie wzajemnie siły. Przekaz piosenki- Pokaż swoją twarz … nabiera nowej wymowy, gdyż oznacza, że zamieniamy monitor komputera na prawdziwą ławkę szkolną. Tym razem znów będziemy sobie patrzeć w oczy. I nie będzie to nic trudnego, gdyż bardzo sobie w naszej szkole ufamy.
Oprócz tego film pokazuje, jak wielką moc mają w sobie uczniowie, którzy tak długo zamknięci w domach, wcale nie utracili swojego potencjału i pragnienia tworzenia pięknych rzeczy. Film po prostu obudził nas znów do życia pełną piersią.
Film jest pożegnaniem przed wakacjami i zachętą do powrotu po wakacjach bez obaw i stresu. Naprawdę szkoła jest naszym drugim domem i możemy tutaj czuć się bezpiecznie. Żegnamy też klasy 8-me, dziękując im za optymizm, którymi chcieli się z nami dzielić przez wszystkie lata szkolne.
Film powstawał od 7 do 10 czerwca. Zorganizowaliśmy plan filmowy, który trwał trzy dni. Zdjęcia realizowaliśmy w szkole i w Parku Szymańskiego. W całości film powstawał przy udziale uczniów. Pomysłodawcami scenariusza byli Misia Borek, Ula Bielarczyk i Ala Tomaszewska. Za kamerą stały Ala Tomaszewska i Ula Bielarczyk. Obie dziewczyny włożyły niezwykłą cierpliwość i zaangażowanie w swoją pracę. Powstał naprawdę piękny materiał. Pomagało im wielu uczniów obsługujących sprzęt i wspierających technicznie jak: Olek Skoneczny, Eryk Berkowski, Patryk Goszczyński, Tymon Kamiński, Bartek Śliwa. Planu filmowego pilnowały i koordynowały pracę Nela Bratus i Asia Skoneczna. To dzięki nim nie zapomnieliśmy o żadnym ujęciu. W filmie wykorzystano scenografię przygotowaną przez Lenę Topolską, Marysię Puk, Tosię Mrozek, Jagodę Karwowską. Bardzo ważnym elementem był makijaż i bardzo profesjonalnie zajęły się tym Oliwia Politaj i Marysia Puk.
W filmie zaangażowały się aktorko Justyna Stańczak i Michalina Borek. Justyna z klasy 7a wystąpiła w wielu odważnych i wymagających cierpliwości scenach. Pozwalała sobie brudzić buzię i wchodziła do zimnej wody, aby pomóc nam osiągnąć jak najbardziej artystyczny efekt. Michalina Borek z 8b zaś podzieliła się swoją umiejętnością jazdy na rolkach. Taniec Misi stał się cudownym motywem przewodnim. W filmie wystąpili też tancerze i aktorzy z klasy 6a - Klaudia Piwowarska, Alicja Synowska, Martna Cholewa, Ignacy Jasiorowski, Kamil Gągola, Gabriel Burzyński.
W rezultacie powstały trzy wersje tego filmu. Każda zmontowana przez inną osobę. Pierwsza wersja, przygotowana jako pożegnanie klas ósmych została zmontowana przez Pana Pawła Babuta. Pan Paweł dodał naszym zdjęciom baśniowego wyrazu i wydobył cudowny rytm z piosenki. Jego wersja stała się instruktażem dla nas wszystkich, jak dobrze montować filmy z muzyką.
Druga wersja została zmontowana przez Pana Waldemara- dziadka Ali Tomaszewskiej. Pan Waldemar zbudował napięcie i klimat opowieści, który ma wymowę, jaką pragnęliśmy pokazać. Jest to opowieść o dwóch uczennicach- jednej silnej i przebojowej i drugiej nieśmiałej i zagubionej. Silna dziewczyna tańczy i daje siłę tej drugiej poczuć się wartościową i piękną. Obie natomiast budzą pozostałych uczniów, by uczynić szkołę na powrót ich domem. Dziękuję Panu bardzo za wspaniałe wyczucie tej historii. Dziękuję za wspaniałą manipulację ścieżką dźwiękową i pokazanie jak efekty dźwiękowe mogą zmienić odbiór filmu.
Obaj Panowie dali nam bogatą lekcję- jakie błędy popełniliśmy i co warto zmienić przy kolejnych projektach, aby udoskonalić materiał przed edycją. Ich praca to nie tylko piękny prezent, ale przede wszystkim nauka dobrego montażu. Jestem niezwykle wzruszona i uhonorowana, że mogłam z Państwem współpracować.
Trzecia wersja została przygotowana przeze mnie, ponieważ pragnęłam w ten sposób podziękować moim uczniom za ich wspaniały powrót i gotowość tworzenia ze mną niezwykłych rzeczy. Uczniowie pokazali mi, że nadal edukacja filmowa w naszej szkole jest potrzebna, a oni są naprawdę świetnymi artystami. Moja wersja nie jest doskonała, ale wypływa z serca- użyłam w niej wszystkich ujęć, przy których wiem, jak wiele się dzieci napracowały. Są to ujęcia, które wzruszały mnie do łez.
Film nie udałby się bez innych nauczycieli, którzy bardzo mocno wspierały i pomagały nam na planie. Dziękuję Pani Dorocie Kaczorowskiej za koordynację techniczną, wsparcie scenograficzne i pomoc przy organizacji dni pracy nad filmem, zdejmując z nas stres innych obowiązków i dając nam ciszę i przestrzeń. Dziękuję Pani Izie Wawrzyniak za przygotowanie tancerzy i pomoc w opiece nad aktorami. Dziękuję Pani Małgosi Niewiadomskiej za koordynację pracy tancerzy i wsparcie emocjonalne przy filmie, które było potrzebne uczniom. Dziękuję Pani Joli Żwirblińskiej i Pani Agnieszce Jankowskiej za pożyczenie rekwizytów i kostiumów.
Dziękuję wszystkim nauczycielom za wyrozumiałość i wszelką pomoc, organizację lekcji i opiekę nad innymi uczniami, gdyż dzięki Wam mogłam wykonać tę pracę.
Życzę wszystkim wspaniałych wakacji, a ósmoklasistom szerokiej drogi. Będziemy o Was pamiętać.
Wioletta Mrozek
Koordynator edukacji filmowej- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły
Filmowa Mrozówka W SPI 317