• Biblioteka szkolna

• Biblioteka mieści się na pierwszym piętrze szkoły. Zajmuje dwa pomieszczenia:

wypożyczalnię, z której można wypożyczać książki do domu.

W naszej wypożyczalni jest wolny dostęp do półek, tzn. można wchodzić między regały biblioteczne i swobodnie wybierać książki. Księgozbiór liczy około 6 tysięcy woluminów. Oprócz lektur i książek przydatnych w nauce szkolnej, posiadamy również komiksy, zbiory wierszy, bajki i baśnie dla najmłodszych oraz nowości beletrystyczne dla starszych uczniów.

• czytelnię multimedialną, z której zbiorów można korzystać na miejscu.

Zbiory czytelni to:
        - księgozbiór podręczny - znajdują się tutaj: encyklopedie, słowniki, informatory, atlasy, albumy.
        - czasopisma, a wśród nich: Świerszczyk, Victor, Victor Junior, National Geographic Odkrywca (czasopismo dwujęzyczne), Świat Nauki, Wiedza i Życie.
        W czytelni znajdują się również stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

• "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka"

• W 2018 roku w ramach rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” zbiory biblioteki szkolnej wzbogaciły się o 694 egzemplarze, w tym 128 książek w języku angielskim.

Biblioteka podejmuje liczne działania promujące czytelnictwo. Są wśród nich:

• Szkolne obchody Dnia Głośnego Czytania,
        • Dni książki i praw autorskich
        • Konkursy czytelnicze (np.: Konkurs czytelniczo - plastyczny dla uczniów klas pierwszych, Konkurs czytelniczy z okazji Dnia Głośnego Czytania dla klas 1-3, Konkurs czytelniczy: "Z jakiej książki pochodzi ten cytat?" - dla najstarszych uczniów, Konkurs plastyczny "Zakładka do książki" dla klas 1-6, Konkurs recytatorski "W kręgu poezji Adama Mickiewicza" dla klas 7-8),
        • Spotkania autorskie
        • Walentynki w bibliotece czyli "Randka w ciemno z książką"

Nasza biblioteka obsługiwana jest przez nowoczesny system e-biblio, dzięki któremu praca biblioteki szkolnej jest sprawniejsza i bardziej efektywna. Program ten pozwala na zarządzanie księgozbiorem oraz czytelnikami z komputera i  jest integralny z LIBRUS Synergia.

• Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

• 24.11.2019 23:26
      • W październiku biblioteka szkolna w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych była organizatorem wielu konkursów i akcji mających na celu promocję czytelnictwa.

• Uczniowie licznie wzięli udział w konkursach:

Konkursie czytelniczym „Z jakiej książki pochodzi ten cytat?” – laureatami tygodnia byli: Asia z 6a, Justyna z 6a, Michalina z 7b, Wojtek z 6a, Zosia z 6b; laureatką miesiąca została Justyna z 6a, - Konkursie na „Najlepszego Czytelnika Miesiąca Październik” – laureatką została Ania z 2c, - Konkursie fotograficznym „Jesienny portret z książką” - I miejsce zajął Mikołaj z oddziału przedszkolnego „0” b, II miejsce: Pola z 2b, III miejsce: Ala z 6b; wyróżnienie otrzymali: Antosia z 6b i Maks z 8b.

11 października wspólnie z klasami 6 – 8 uczciliśmy święto polskiej literatury – otrzymanie literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk, odczytaniem fragmentu książki "Bieguni" i gazetką poświęconą pisarce.

21 października odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Został również ogłoszony dla nich konkurs czytelniczo – plastyczny, który potrwa do końca maja 2020 roku.

25 października cała szkoła wzięła udział w uroczystości czytelniczej Dzień Wspólnego Czytania. Na trzeciej godzinie lekcyjne uczniowie zgromadzili się na korytarzach szkolnych, udekorowanych plakatami promującymi czytelnictwo, by wysłuchać po trzy fragmenty książek czytane przez różnych nauczycieli i pracowników szkoły.

Rozpoczęła się również Akcja „Książkowa lista przebojów”, której wynik poznamy na koniec listopada. Wtedy to zostanie wylosowana książka, którą warto przeczytać i polecić innym czytelnikom. Polecana przez laureata książka zostanie zakupiona do biblioteki (jeśli nie ma jej w księgozbiorze) i opatrzona dedykacją zwycięzcy.

Link do galerii

Zuzanna Zych