• 22 października 2019 - Z wizytą w Mateczniku

• 15.12.2019 01:16
      • W październiku uczniowie naszej szkoły pojechali na spektakl muzyczno - taneczny do Matecznika Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach.
      • Obejrzeliśmy widowisko edukacyjne dla dzieci „Fantazja polska - polskie tańce narodowe”. Inspiracją widowiska jest młodzieńcza kompozycja Fryderyka Chopina (Fantazja na tematy polskie- A-Dur op. 13 na orkiestrę i fortepian). Bohaterami są dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznają polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Ich przewodnikiem jest niezwykły nauczyciel: skrzypek-wirtuoz. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane są tańce, utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których folklor stanowił twórczą inspirację. Usłyszeliśmy utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Zobaczyliśmy dzieciństwo małego Frycka…  wysłuchaliśmy kujawiaka w wykonaniu Jana Kiepury, a także koncertu na organach z Sanktuarium w Św. Lipce. Przede wszystkim jednak Polskie Tańce Narodowe zobaczyliśmy w fantastycznym wykonaniu baletu i orkiestry „Mazowsze”.
        Tancerze w wyjątkowy sposób ukazali widzom piękno i bogactwo polskich tańców narodowych poprzez stroje, muzykę oraz nowoczesne projekcje multimedialne.
        Po występie mieliśmy zaszczyt spotkać się z tancerzami i muzykami Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dla mnie samej to był szczególnie miły dzień - w orkiestrze spotkałam dawno niewidzianych kolegów „ze szkolnej ławy”.

Link do galerii

Izabela Wawrzyniak